غالب کودکان کار از شهرستان ها به اصفهان می آیند/ تاثیر مشخص کرونا در کاهش فرار دختران از منزل

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در مورد تاثیر شیوع کرونا در اصفهان بر روی کاهش تعداد کودکان کار اظهار کرد: تاثیر این بیماری به صورت معنادار فقط در کاهش آمار فرار کودکان به ویژه دختران از منزل خود را نشان داد.

به ظاهر کودک است اما در واقع نان آور خانواده است. از صبح تا پاسی از شب، سرما و گرما در خیابان های شهر پرسه می زند؛ از مردم طلب خرید بسته آدامسی، لواشک و … می کند یا دستمالی به دست می گیرد و به رهگذران می گوید: ” کفشتون رو تمیز کنم؟ “، در این موقع با برخوردهای متفاوتی روبرو می شود. تعدادی با دادن جواب منفی او را دست به سر می کنند و عده ای هم بدون اینکه اجازه دهند کفشش را تمیز کند و به او کمک می کنند. برخی هم که آنها را مزاحم دست فروشی خود در فضای اتوبوس های می دانند، با کودکان کار بحث می کنند؛ دیده شده که حتی به آن ها توهین هم می کنند. آری منظورم کودکان کار است که به عنوان کودکان کارگری شناخته می شوند که به صورت مداوم مشغول فعالیت و کار هستند، به طوری که این امر بیشتر وقت آن ها را گرفته و علاوه بر اینکه آن ها از رفتن به مدرسه و تجربهٔ بازی های دوران کودکی بی‌بهره می‌سازد و سلامت روحی و جسمی این کودکان را تهدید می‌کند.

کودکانی که در قانون سن آنها حداکثر 12 سال عنوان شده و چند سالی است که در شهرهایی همچون کلان شهر اصفهان، به جود آمده و خودنمایی می کند؛ اگرچه هنوز پای کودکان کار در مترو اصفهان به مانند تهران باز نشده ولی در خیابان های شهر به خوبی دیده می شوند.

شناسایی 110 کودک کار در شهر اصفهان

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در مورد آخرین وضعیت فعالیت کودکان کار در شهر اصفهان به خبرنگار خبرگزاری ایچنا می گوید: تعداد کودکان شناسایی شده در اصفهان، 110 نفر است که به همراه خانواده خود، تحت حمایت و آموزش مرکز روزانه بهزیستی قرار می گیرند که مدیریت آن بر عهده بخش غیردولتی است.

مجتبی ناجی توضیح داد: این تعداد علاوه بر آموزش مورد حمایت مسائل فرهنگی و اقتصادی نیز قرار می گیرند.

وی موارد دیگری از کودکان کار را افرادی دانست که سرپرست موثر ندارند یا اقوامی که حضانت آن ها را بر عهده بگیرد و افزود: این کودکان با دستور مقام قضایی در مراکز شبانه روزی بهزیستی با عنوان “خانه های کودک و نوجوان” پذیرش می شوند.

تعداد کودکان مراکز شبانه روزی بهزیستی 400 نفر است

این مقام مسئول تعداد کودکان ساکن در خانه های کودک و نوجوان را 400 نفر اعلام کرد. معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در مورد نحوه شناسایی کودکان کار به خبرنگار ایچنا گفت: این کار به صورت تیمی با همکاری ارگان های مختلف مثل نیروی انتظامی، قوه قضاییه و آموزش و پرورش انجام می شود که سازمان بهزیستی نیز متولی این اقدام است.

ناجی با اشاره به تصویب قانون چند روز پیش مجلس با عنوان ” حمایت از اطفال و نوجوانان، اذعان کرد: در این قانون نقش دستگاه های مختلف از جمله: نیروی انتظامی، شهرداری، دادگستری و همچنین آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی در خصوص کودکان کار، خیابان، کودکان آزار تعریف شده است.

نقش بهزیستی در اجرای قانون حمایت از کودکان کار حمایتی است

وی نقش بهزیستی در اجرای این قانون را بیشتر در خصوص بعد حمایتی آن از کودکان کاری عنوان کرد که سرپرست مناسبی ندارند.

به گفته این مقام مسئول، کودکانی نیز هستند که خانواده دارند ولی از نظر فرهنگی اعتقادی به این موضوع ندارند که کودک زیر سن 15 سالگی درگیر فعالیت اقتصادی نشود و بر این باورند که کودک باید کار کند و به اقتصاد خانواده کمک کند.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در ادامه به بعد حقوقی تعریف کودک کار اشاره کرد و افزود: زمانی کودکی را به عنوان، کودک کار خطاب می کنیم که کار، مانع از ادامه تحصیل وی شود.

ناجی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری ایچنا در خصوص الزام این کودکان به ادامه تحصیل توضیح داد: مدیران سازمان بهزیستی و اداره کل آموزش و پرروش لیستی از “کودکان بازمانده از تحصیل” تهیه کرده که مسئولان مربوطه یکی یکی به خانه های آن ها مراجعه و شرایط بازگشت به فضای مدرسه و ادامه تحصیلشان را فراهم کرده اند.

وی همچنین به حمایت سازمان بهزیستی از کودکانی که مشکلات مالی مانع از ادامه تحصیل آن ها شده اشاره و اذعان کرد: این دسته از کودکان مورد حمایت بهزیستی قرار می گیرند.
این مقام مسئول همچنین در ادامه از همکاری سازمان های مردم نهاد در مورد حمایت از کودکان کار خبر داد.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در پاسخ به سوالی در خصوص تعداد موسسات مردم نهاد فعال در اصفهان به خبرنگار خبرگزاری ایچنا توضیح داد: ارگان های زیر مجموعه وزارت کشور در سطح کلان، استانداری در استان ها و نیز فرمانداری در شهرستان ها، مرجع اصلی صدور مجوز برای فعالیت اینگونه موسسات است.

سرمد، تنها موسسه مردم نهاد فعال با مجوز بهزیستی اصفهان

ناجی با بیان اینکه سازمان بهزیستی فقط به موسسات تخصصی مجوز و اجازه فعالیت می دهد، گفت: از جمله موسسات مردم نهاد فعال در اصفهان، که با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی فعالیت می کند می توان به فعالیت موسسه “سرمد” اشاره کرد.

وی به طور مثال یکی از اقدامات موسسات مردم نهادی که به صورت تخصصی فعالیت می کنند را مرکز خاص عنوان کرد که برای باز توانی و توانمندسازی کودکانی که حقوق قانونی خود همچون تحصیل بازمانده اند مداخلات تخصصی ارائه می دهد.

کودکان کار اصفهان، بین 10 تا17 سال دارند

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در توضیح فراوانی تعداد کودکان کار در گروه های سنی خاص گفت: از نظر قانونی کودکان و نوجوانان تا گروه سنی 13 سالگی را شامل می شود ولی فراوانی کودکانی که سازمان بهزیستی استان اصفهان با آنها در ارتباط است معمولا در رده سنی 10 تا 17 ساله در بر می گیرد.

تاثیر شناسایی به موقع کودکان کار در حمایت از آنها

همچنین ناجی شناسایی و تشخیص به موقع کودکانی که از تحصیل بازمانده اند و به کار مشغول شدند را گام اساسی در حمایت آن ها عنوان کرد و افزود: رسانه ها و همه مردم جامعه در این خصوص نقش موثری خواهند داشت.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در ادامه از وجود کودکانی خبر داد که به دلیل عدم اهمیت خانواده های آن ها به کودکان خود، نه تنها از داشتن مدارک هویتی مثل شناسنامه بی بهره هستند، بلکه نسبت به حقوق اولیه خود هیچ اطلاعی ندارند.

ناجی خطاب به مردم توضیح داد: شهروندان در صورت مشاهده کودکانی که در نزدیکی محل زندگی و محله خود، سکونت دارند و از حمایت خانواده بی بهره هستند، مراتب را اروژانس اجتماعی 123، اطلاع دهند تا همکاران مراجعه کنند و موضوع را بررسی و اقدامات لازم را برای بازگرداندن کودکان به فضای تحصیل و مدرسه را انجام دهند.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری ایچنا با این مضمون که ” چند درصد از کودکان کار ساکن شهر اصفهان هستند و چه تعدادی تبعه شهرها و کشورهای همسایه؟” گفت: معمولا کودکانی که توسط مراجع قضایی به بهزیستی استان تحویل داده می شوند غالبا از شهرستان ها به اصفهان مهاجرت کردند.

30 درصد کودکان کار مهاجر کشورهای افغانستان و پاکستان هستند

ناجی با اشاره به اینکه کودکان کاری که از کشورهای همسایه همچون افغانستان و پاکستان به ایران و اصفهان می آیند، عنوان کرد: فراوانی این تعداد نیز حدود 30 درصد است.
معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در مورد کودکان مهاجر از کشورهای دیگر گفت: این کودکان بعد از شناسایی به اداره اتباع خارجی ارجاع داده می شوند و مسئولان بعد از ارتباط با کنسولگری های کشورهای مذکور، اقدامات لازم برای برگرداندن کودکان به کشور خود را فراهم می کنند.

تعداد معدود کودکان کار گروهی در اصفهان

ناجی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری ایچنا در خصوص رصد کودکان کار گروهی که تحت فرمان یک نفر با عناوین مختلف رئیس، عمو و … در اصفهان فعالیت می کنند، توضیح داد: گروه های مذکور معمولا از طریق مراجع قضایی تحت نظر قرار می گیرند.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان از تعداد معدود ارجاع و برخورد با اینجور گروه ها در شهر اصفهان خبر داد و افزود: شاید این گروه ها در شهرهای دیگر به دلیل تنوع فرهنگی بیشتر باشد ولی چون اصفهان در مرکز ایران قرار دارد معمولا خیلی کمتر مشاهده می شوند.

این مقام مسئول در توضیح تاثیر شیوع بیماری کرونا در ایران و اصفهان بر روی کاهش تعداد کودکان کار به خبرنگار این رسانه توضیح داد: تاثیر این بیماری به صورت ملموس و معنادار تنها در کاهش آمار فرار کودکان به ویژه دختران از منزل خود را نشان داد.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان همچنین در مورد فراوانی جنسیتی کودکان کار، یادآور شد: نسبت کودکان دختر و پسر به صورت مساوی 50 درصد به 50 درصد است./

خبرنگار: ناهید حاجی رضازاده

همچنین ببینید

همه چیز درباره کودکان کار اینستاگرامی

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛اینستاگرام را باز می‌کنم. صفحات شناسنامه‌داری را می‌بینم که پیش از …