علت بیش فعالی کودک، حاصل مادران مضطرب است؟

پژوهشگران، بیش از 8700 مادر با علائم اضطراب در دوران بارداری و پنج سال اول زندگی فرزندشان در این مطالعه را بررسی کردند.

محققان اظهار کردند: کودکانی که مادر آنها در دوران بارداری و کودکی مضطرب است، دو برابر بیشتر از سایرین احتمال ابتلا به بیش‌ فعالی را دارند.
منطقه خراسان و به نقل از ساینس‌ دیلی، نتایج مطالعه جدید محققان در انگلستان حاکی از آن است مادرانی که در دوران بارداری و پنج سال اول زندگی کودک خود مضطرب هستند، کودکشان دو برابر بیشتر از دیگران با علائم بیش‌ فعالی مواجه می‌‌ شوند.
محققان، این بررسی را در بین بیش از 3000 کودک انجام دادند و مدت زمان طولانی انجام این پروژه به آن ها، این امکان را داد تا دریابند که چگونه وضعیت سلامتی کودکان، هنگام بزرگسالی تغییر می‌ کند.
نتایج این بررسی نشان داد استرس‌ هایی که مادر تجربه می‌ کند، می‌ تواند یک نسل بعد در فرزندش بروز کند.
لازم به ذکر است که همه مادران، افزایش استرس در دوران بارداری را تجربه می‌ کنند.
پژوهشگران، بیش از 8700 مادر با علائم اضطراب در دوران بارداری و پنج سال اول زندگی فرزندشان در این مطالعه را بررسی کردند. سطح این اضطراب‌ها به سه دسته بالا، متوسط و پایین طبقه‌بندی می‌ شود.
زمانی که فرزندان مادران مضطرب به سن هشت سالگی رسیدند محققان دریافتند که بین آن ها با سایرین تفاوتی نیست، اما زمانی‌که به سن 16 سالگی رسیدند، تفاوت معنا داری در علائم بیش‌ فعالی از خود نشان دادند.
مادرانی که اضطراب متوسط تا زیاد داشتند، فرزندان آنها در سن 16 سالگی دو برابر بیشتر از کسانی که مادران آن ها اضطراب کمتر داشتند، علائم بیش‌فعالی را نشان دادند.
البته نمی‌ توان به صورت دقیق عنوان کرد که علائم اضطراب دوران بارداری و اوایل زندگی منجر به افزایش بیش‌ فعالی می‌ شود، بلکه عوامل دیگری مانند ژنتیک، موارد بیولوژیکی یا محیطی هم در این موضوع نقش دارند.
این مطالعه اولین بررسی در این زمینه است و برای دریافت نتایج دقیق نیاز به مطالعه بیشتری است.
اختلال کم‌ توجهی یا بیش‌ فعالی، شایع‌ ترین اختلال در سنین کودکی و بلوغ است. در این اختلال، معمولا فرد توانایی دقت و تمرکز روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در او کند است و فعالیت بدنی غیر معمول و بسیار بالایی دارد.

منبع:نینی بان

همچنین ببینید

رفتار تکانشی تهدیدی برای امنیت شخصی

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بیتوته ؛معنی تکانش (Impulse) این است که در …