خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

مصرف خودسرانه داور و ویتامین ها نقشی در پیشگیری از ابتلا به کرونا ندارد

  • 09 آبان 1400 - 11:30
مصرف خودسرانه داور و ویتامین ها نقشی در پیشگیری از ابتلا به کرونا ندارد
دبیر کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: مصرف خودسرانه داور و ویتامین ها نقشی در پیشگیری از ابتلا به کرونا ندارد و عوارض مختلفی نیز به دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛حسین‌بیگلری  اظهار کرد: مصرف بیش از اندازه نیاز به دارو، تقاطع یک دارو با سایر داروها و یا مصرف داروهای تاریخ مصرف گذشته می‌تواند سبب مسمومیت دارویی در افراد مختلف شود که این مسئله در کودکان به علت عدم آشنایی با داروها و در سالمندان به دلیل مصرف بیش از اندازه داروها بیشتر از سایرین است.

وی با اشاره به شرایط نگه داری داروهای مختلف، افزود: شیوه نگه داری داروهای مختلف گوناگون است و تعدادی از داروها باید در یخچال و تعدادی دیگر نیز باید در محیط‌های گرم نگه داری شوند که این موارد باید توسط مصرف کننده رعایت شود.

دبیر کار گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: با شیوع کرونا بسیاری از افراد برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا اقدام به مصرف خودسرانه داروها مانند قرص‌های سرما خوردگی، ویتامین‌ها و آنتی بیوتیک‌ها می‌کنند که این مورد نیز عوارض مختلفی برای افراد دارد و حتی مصرف بعضی داروها برای افرادی مانند زنان باردار و مادران شیرده ممنوع است.

بیگلری با اشاره به مصرف خودسرانه دارو در بسیاری از افراد، خاطر نشان کرد: یکی از فرهنگ‌های غلط در جامعه ذخیره و مصرف خودسرانه داروها در خانواده است که می‌تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد.

وی بیان کرد: افراد بسیاری اعتقاد دارند که مصرف ویتامین‌ها می‌تواند باعث افزایش ایمنی بدن در مقابل کرونا شود که مصرف قرص‌های ویتامین دی و آ نمونه آن است درحالیکه تاکنون این مطالب به اثبات دقیق علمی نرسیده است و مصرف خود سرانه آن می‌تواند سبب سرگیجه، تهوع، زخم معده در افراد شود.

دبیر کار گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: قرص ویتامین دی باید ماهانه یکبار و در صورت نیاز بیشتر یا انجام آزمایش و نظر پزشک مصرف شود و مصرف بیش از اندازه سبب تشکیل سنگ کلیه در افراد خواهد شد.

بیگلری اضافه کرد: همچنین مصرف آنتی بیوتیک‌ها در برابر کرونا تأثیری نداشته و در بیماری‌های عفونی تأثیر گذار بوده و مصرف داروهایی مانند دگزامتازون سبب زخم معده، افزایش فشار خون و بیماری‌های قارچی و ابتلاء در دراز مدت به دیابت خواهد شد.

وی با اشاره به مصرف شربت‌هایی برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا، خاطر نشان کرد: پیشگیری از ابتلاء به کرونا با تغذیه مناسب، استراحت کافی و رعایت دستورالعمل‌های ممکن خواهد بود و مصرف شربت‌های این چنینی بدون تجویز پزشک سبب حساسیت و اگزما در افراد می‌شود.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب