طرح «کودک‌یار» برای 27 هزار کودک گلستانی بازمانده از تحصیل اجرا می‌شود

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ الهه غیناقی ظهر امروز در مراسم اجرای طرح «کودک‌یار» در گنبدکاووس اظهار کرد: این طرح در کارگروه اموربانوان و خانواده استانداری با حضور مشاور وزیر کشور کلید خورد و به صورت پایلوت در گلستان در محله «اسلام‌آباد» گنبدکاووس اجرا می‌شود.
وی با اشاره به آمار بالای کودکان بازمانده از تحصیل در گلستان افزود: در حال حاضر 27 هزار کودک گلستانی از تحصیل باز ماندند که عوامل مهمی چون فقر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در آن دخیل هستند.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری گلستان درباره این طرح ادامه داد: در مرحله نخست اجرای این طرح کودکان بازمانده از تحصیل توسط آموزش و پرورش شناسایی شده و با همکاری دیگر دستگاه‌های مرتبط مشاوره و مددکاری شده و سپس مشکلات ناشی از عدم ادامه تحصیل آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در مناطق محروم که فاقد مدرسه بوده و یا امکان تدریس توسط معلمان آموزش و پرورش وجود ندارد از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و یا معلمان بازنشسته برای تدریس استفاده می‌شود.
غیناقی گفت: با توجه به آمار بالای کودکان بازمانده از تحصیل در گنبدکاووس نسبت به دیگر شهرهای استان پایلوت این طرح در گلستان در گنبدکاووس و در محله «اسلام‌آباد» اجرا می‌شود.
وی افزود: بیشتر دانش آموزانی که ترک تحصیل می‌کنند دختران هستند و با توجه به اینکه دختران مادران فردا و رکن اصلی خانواده را تشکیل می‌دهند توجه به تخصیل آنها ضروری و لازم است.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری گلستان ادامه داد: این طرح کودکان بین 6 تا 18 سال را پوشش می‌دهد و در کنار تحصیل با کمک مرکز فنی و حرفه‌ای استان دوره‌های مهارتی را نیز آموزش می‌بینند.
* بیش از 1000 کودک گنبدی جا مانده از تحصیل هستند
مدیر آموزش و پرورش شهرستان گنبدکاووس اظهار کرد: در گنبدکاووس یک‌هزار و 86 دانش آموز ترک تحصیل کردند که بیشترین این دانش‌آموزان در مناطق محروم و دختر هستند.
کمال‌الدین نظرنژاد افزود: استان گلستان به لحاظ پوشش تحصیلی در رده‌های آخر کشور و قبل از سیستان و بلوچستان و کرمان قرار دارد و بیشتر دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده دختران دوره متوسطه هستند.
وی با بیان اینکه گنبدکاووس مهاجرپذیرترین شهر استان گلستان است، ادامه داد: بیش از یک‌هزار و 300 دانش‌آموز گنبدی از سایر استان‌ها و یا شهرهای استان هستند و این امر یکی از عوامل ترک تحصیل است.

ترک تحصیل 194 دانش آموز در سال تحصیلی جدید در گنبدکاووس
مدیر آموزش و پرورش گنبدکاووس با اشاره به ترک تحصیل 194 دانش آموز در سال تحصیلی جدید خاطرنشان کرد: بر طبق آمار به‌دست آمده 194 دانش آموز ورودی به کلاس هفتم در سال تحصیل جدید ترک تحصیل کردند که بیشتر آنها دختر بودند.
وی گفت: 68 درصد عامل  ترک تحصیل دانش آموزان عامل اقتصادی بوده و مختلط بودن دانش آموزان در روستاهای محروم، ازدواج زود دانش آموزان و تمایل خانواده به اشتغال فرزندان بر اثر فقر اقتصادی از دیگر عوامل ترک تحصیل است.
نظرنژاد ادامه داد:طرح پایلوت «کودک‌یار» در محله «اسلام‌آباد» با 15 کودک بازمانده از تحصیل آغاز می‌شود که از این تعداد 11 کودک از اتباع فراغنه هستند./

 

منبع: فارس

همچنین ببینید

کودک 10 ساله جان هفت بیمار را نجات داد!

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اهدای اعضای کودک ده‌ساله …