طرح «سفیران فهما»؛ در راستای افزایش علم در کشور کلید خواهد خورد

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ حجت الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، پیرامون رونمایی از طرح «سفیران فهما» در ایام دهه فجر گفت: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در دهه فجر امسال و مصادف با ولادت «حضرت زینب (س)» شاهد کلید خوردن اجرای طرحی به نام «سفیران فهما» خواهد بود، در این طرح حدود ۴۰ هزار نفر از دختران نوجوان دوره متوسط اول شناسایی و برای اجرا طرح آماده خواهند شد.

وی هدف از اجرای طرح «سفیران فهم» را مورد بررسی قرار داد و افزود: طرح «سفیران فهما» مجموعه آموزش‌های مسجد محور هستند که با هدف آموزش‌های مهارتی در قالب ترویج فرهنگ قرآنی همچنین ایجاد شور و نشاط اجتماعی در مساجد به اجرا گذاشته می‌شود.
وی در همین راستا ابراز کرد: کانون‌های مساجد کشور طرحی را در پیش گرفته تا به واسطه آن، بستری برای ثبت فعالیت‌های «طرح سفیران فهما» در سراسر کشور به اجرا بگذارد، بدین ترتیب نظارتی مستقیم برای ارزیابی عملکرد این طرح در سراسر کشور وجود خواهد آمد.

ارزانی در همین راستا ادامه داد: تعداد کانون‌های ثبت شده طرح سفیران فهما در سراسر کشور حدود بیست و پنج هزار و دویست شصت و دو کانون است، این کانون‌ها در هشت عرصه رده بندی و فعالیت خواهند کرد. برای تمایز بهتر این هشت عرصه هجده عرصه تکمیلی نیز در نظر گرفته شده است و آنها در سامانه به صورت مجزا، مشخص و قابل رویت خواهند بود.

وی با اشاره به روایتی از «امیرالمومنین(ع)» در مورد کسب علم ابراز کرد: «امیرالمومنین(ع)» در روایتی فرمودند: با نوشتن، علم تسخیر می‌شود و در عین حال سلطه همواره با علم امکان پذیر خواهد بود، لذا طرح سفیران فهما، انقلاب و تحولی بزرگ در حوزه کسب اطلاعات به روز برای کسانی که خواهان آگاهی هستند خواهد بود.  کانون مساجد توانسته با اجرای این طرح  گامی موثر در راستای افزایش علم در کشور برای دوره‌های سنی کودک تا نوجوان بردارد.

ارزانی تصریح کرد: تهیه گزارش از عملکرد «طرح فهما» به صورت ریزبینانه با جزئیات به اجرا گذاشته شده، برای مثال اگر بررسی در حوزه قرآنی مد نظر باشد، این گروه به زیر مجموعه‌های کوچکتر و دقیق‌تری تقسیم بندی خواهند شد و در زیر گروه خود بخش روخوانی، روان خوانی، ابتهال و یا تواشی تقسیم می‌شود و بدین ترتیب جزئیات و کلیت طرح جزء به جزء مشخص می‌شود و ارزیابی به شیوه آسان‌تر شکل می‌گیرد.

ارزانی به نحوه ارائه بودجه برای اجرای طرح فهما اشاره و اظهار کرد: در گذشته برای اجرای این طرح هزینه‌ها به صورت سرانه اختصاص داده می‌شد، اما با اجرای طرح نظارت فهما و بر اساس فعالیت‌های انجام شده برای هر فرد بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود، البته باید این را هم بگویم که رقمی که در اختیار فعالان قرار داده می‌شود افزایش پیدا نکرده اما بالا رفتن تورم و افزایش هزینه‌ها سبب نشده است تا این عزیزان دست از تلاش بر دارند و یا کم کاری کنند.

وی به امتیاز بندی انجام شده در سامانه بچه‌های مسجد برای فعالان طرح فهما اشاره و بیان کرد: تمام این فعالیت‌های انجام شده توسط فعالان در طرح فهما در قالب امتیازی با حداکثر ۲۲۰ امتیاز در نظر گرفته شده و رتبه‌ها در سامانه مشخص است. من در مواقعی با کانون‌های برتر طرح فهما که در سامانه به نمایش در می‌آیند تماس می‌گیرم تا بتوانم به کم و کیف برنامه به اجرا گذاشته شده حتی در روستا‌های دور افتاده را مورد بررسی قراردهم.

ارزانی به «طرح پایتخت فهما» به عنوان رویدادی مبارک اشاره و خاطرنشان کرد: رتبه بندی تولیدات و فعالیت‌های فعالان و شرکت کنندگان در طرح فهما، زمینه رقابت و شکوفایی را با خود به همراه خواهد داشت به همین مناسبت در تاریخ ۲۵ بهمن ماه مصادف با ولادت «حضرت فاطمه زهرا (س)» نفرات برتر طرح فهما مشخص خواهند شد، همچنین استان شاخص در بین سایر استان‌های در ۱۳ رجب که مصادف با ولادت «امیرالمومنین (ع)» خواهد بود نیز مشخص خواهد شد. طرح پایتخت فهما فضای ارزشمندی را برای علاقمندان به همراه خواهد داشت./

 

منبع:خبرگزاری میزان

همچنین ببینید

رقابت ۲۰۰ دانش آموز یزدی در مسابقات ابتکارات و نوآوری

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ ۲۰۰ دانش آموز مقاطع مختلف تحصیلی در رشته‌های سازه خلاق، چرتکه …