ضرورت حمایت از نویسندگان و ناشران استانی

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، محسن جوادی در این دیدار گفت: یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های ارزشمند بابک صابری کتاب کودک و نوجوان است که من از این بابت تشکر می‌کنم که دغدغه‌ تهیه و تولید کتاب‌های کودک را دارند.
وی ادامه داد: بخش‌های خصوصی که مسئولیت آن بر دوش اشخاص است باید توسط خیریه‌های فرهنگی حمایت شود. این کارهای موفق شما برای ما بسیار با ارزش است و امیدواریم که دغدغه‌ی شما در حوزه کتاب، دغدغه دیگران نیز باشد. البته ما باید از مناطق استانی و کتاب‌فروشی‌های این مناطق نیز حمایت کنیم.
همچنین در ادامه این دیدار بابک صفری گفت: خوشبختانه گروه‌های بسیاری در ایران تحت عنوان گروه‌های مردم‌نهاد درباره فلسفه کتاب کودک کار می‌کنند. پیروان فلسفه کتاب کودک معتقدند که کودکان همه چیز را می‌فهمند. ما نیز در نوع کتاب‌هایمان به کودکان توجه کرده‌ایم چراکه این کتاب‌ها، آثاری هستند که می‌توان درباره‌اش بسیار حرف زد.
وی افزود: در ادبیات نوجوانان خوشبختانه برای تمام مسائل و حالات داستان وجود دارد و ما درحال حاضر به یک بانک اطلاعاتی نیاز داریم که بتوانیم درباره تمامی حالات و داستان‌های مورد نیاز کودکان صحبت کنیم و نمی‌توانیم تنها به حافظه توجه کنیم.
صابری سپس به موضوع ترجمه کتاب کودک و نوجوان پرداخت و اظهار داشت: به طور کلی ما ناشران با ترجمه کتاب کودک و نوجوان موافق هستیم چراکه کتاب‌ها و داستان‌های خوبی از ترجمه آثار به‌دست می‌آید. چرخه اقتصادی انتشارات کودک با کمک و هدایت برخی از متولیان و متدیین کتاب در حوزه‌های مختلف از جمله مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و … حرکت می‌کند.
این ناشر کتاب کودک و نوجوان تاکید کرد:‌ اقتصاد کتاب نوجوانان در جهان بسیار مطرح است و گاهی اوقات پولدارهای جهان نویسندگان آثار کودک و نوجوان نیز هستند. تعداد رمان‌های نوجوان در جهان قابل توجه بوده و بسیار نیز مورد استقبال قرار می‌گیرد و ژانر وحشت در میان دیگر ژانرها پرمخاطب‌تر از بقیه است.
وی ادامه داد: البته نظارت در حوزه کودک و نوجوان نیز باید بسیار گسترده باشد که البته وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی چندین فاکتور را در بررسی محتوای آثار کنترل می‌کند. همچنین نیاز است که کسی تمامی رمان‌های نوجوانان را بخواند و مشکلات و چالش‌های آثار را مورد بررسی قرار دهد.
این نویسنده همچنین درخصوص حق کپی‌رایت آثار خاطرنشان کرد: حق کپی‌رایت یک سوم تولید یک کتاب است و قانون کپی‌رایت بیشتر از آنکه به ناشران مربوط باشد به پدیدآورندگان آثار و تصویرگران مربوط است. درخواست ما این است که بانکی وجود داشته باشد که زمانی که داستانی نوشته می‌شود، ثبت شود زیرا برخی از آثار از جمله؛ داستان، تصویر و … باید در بانک ثبت شوند.
صابری در پایان گفت: تولید کتاب کودک و نوجوان تصویری بدون متن اهمیت دارد و وظیفه ما این است که مشتریان کتاب‌های تصویری کودک و نوجوان را پیدا کنیم. انتشارات و شوراهای ادبی کتاب کودک بر اساس اعتبار انتشارات ما آثار تصویری را تهیه می‌کنند. همچنین از گذشته جای کتب تصویری کودک در میان مردم و آثار این حوزه خالی بود. البته باید گفت که؛ کتاب‌های تصویری کودکان را از مفهوم دور نمی‌کند بلکه مفاهیم قبل و بعدی دارد که به کودک جهت ساخت متن کمک می‌کند.
بر اساس این گزارش، در پایان نیز نیکنام حسینی‌پور؛ دبیر هفته کتاب از بابک صابری به پاس تلاش و کوشش در تولید آثار کودک و نوجوان تجلیل کرد.
بیست و هفتمین دوره هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده است./
منبع: فرهنگ

همچنین ببینید

اجرای طرح سه شنبه های قصه گویی در شهرستان بهارستان

 سومین جلسه طرح سه شنبه های قصه گویی بهارستان با هدف غنی سازی اوقات فراغت …