ضرورت بازنگری جدی در روند هدایت تحصیلی/تحصیل بیش از ۲ میلیون دانش آموز متوسطه دوم در کشور

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان، عباس سلطانیان ظهر امروز چهارشنبه ۲۰ آذرماه ۹۸ در جمع معاونین متوسطه مناطق و نواحی آموزش و پرورش خوزستان با تاکید بر ضرورت بازنگری در روند هدایت تحصیلی دانش آموزان، توضیح داد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته در بعضی از رشته های متوسطه دوم توزیع دانش آموزان کشور به صورت مناسب انجام نشده است. این روند می بایست از طریق بازنگری در فرآیند هدایت تحصیلی و بسترسازی برای رشد و توسعه رشته های مهارتی در کشور محقق می شود.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۲ میلیون ۶۹۰ هزار و ۳۱۰ دانش آموز کشور در دوره متوسطه دوم مشغول به تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۶۴/۹۲ درصد در شاخه نظری و ۳۵/۰۸ درصد در شاخه های مهارتی مشغول به تحصیل هستند. البته تا پایان سال ۱۴۰۰ درصد پوشش شاخه مهارتی می بایست به ۴۳ درصد برسد.

مدیرکل دفتر متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش در عین حال با اظهار اینکه امسال بالغ بر ۱ میلیون و ۷۴۶ هزار دانش آموز در شاخه نظری ثبت نام کردند، تصریح کرد: از این تعداد ۱۴/۵۹ درصد در رشته ریاضی، ۴۰ درصد در رشته علوم تجربی، ۴۴درصد در رشته علوم انسانی و ۰/۸۲ درصد نیز در رشته علوم و معارف اسلامی ثبت نام کردند.

 

سلطانیان اضافه کرد: متاسفانه در فاصله بین سال های ۹۱ تا ۹۸ فرآیند هدایت تحصیلی نتوانسته است در راستای توزیع متوازن دانش آموزان متوسطه بین رشته های مختلف موفق عمل کند. به گونه ای که برای مثال در رشته ریاضی آمار ثبت نام دانش آموزان از ۲۷ درصد در سال ۹۱ به ۱۴/۵۶ درصد در سال ۹۸ کاهش پیدا کرده است. همچنین آمار ثبت نام پایه دهم تجربی از ۴۶/۶۷ درصد در سال تحصیلی۹۴-۹۳ به ۳۷/۷۶ درصد در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ کاهش پیدا کرده است. در مقابل در رشته نیروی انسانی با افزایش تعداد ثبت نام ها روبرو بودیم به گونه ای که که ار ۲۹ درصد در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ به ۴۷٪ در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ افزایش پیدا کرده است.

 

وی در پایان گفت: نرخ پوشش تحصیلی در کشور هم اکنون ۸۱/۳۵ درصد است که البته بر اساس نقشه جامع علمی کشور این نرخ تا پایان سال ۱۴۰۰ می بایست به ۹۵ درصد برسد. امیدواریم با تلاش ها و هم افزایی های صورت گرفته بتوان شاهد رشد شاخص های عملکردی متوسطه در همه استان ها باشیم./

همچنین ببینید

غرق شدن کودک زنجانی در رودخانه گوران

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ فرمانده انتظامی شهرستان خدابنده از غرق شدن کودک 10 ساله در …