خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : چهارشنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 28 September - 2022
2

صدور بیانیه‌ سازمان‌های مردم‌نهاد مالزی از وضعیت کودکان فلسطینی

  • 01 آذر 1399 - 10:42
صدور بیانیه‌ سازمان‌های مردم‌نهاد مالزی از وضعیت کودکان فلسطینی

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛همزمان با روز جهانی کودک، شورای مشورتی سازمان‌های مردم‌نهاد مالزی با صدور بیانیه‌ای از وضعیت کودکان فلسطینی دربند رژیم صهیونیستی و دیگر کودکان مسلمان در سرزمین‌های درگیر جنگ، ابراز نگرانی کرد. از مالزی، شورای مشورتی سازمان‌های اسلامی غیردولتی مالزی (MAPIM) به مناسبت روز جهانی کودک با گرامی‌داشت این روز بیانیه‌ای صادر […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛همزمان با روز جهانی کودک، شورای مشورتی سازمان‌های مردم‌نهاد مالزی با صدور بیانیه‌ای از وضعیت کودکان فلسطینی دربند رژیم صهیونیستی و دیگر کودکان مسلمان در سرزمین‌های درگیر جنگ، ابراز نگرانی کرد.

از مالزی، شورای مشورتی سازمان‌های اسلامی غیردولتی مالزی (MAPIM) به مناسبت روز جهانی کودک با گرامی‌داشت این روز بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: طبق بخشی از متن منشور سازمان ملل متحد، کودکان باید نخستین کسانی باشند که در مواقع حوادث به آنها کمک می‌شود. در سال ۱۹۸۹ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کنوانسیون حقوق کودکان (CRC) را تصویب کرد. این کنوانسیون، یک معاهده حقوق بشری است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و فرهنگی کودکان را مشخص می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: متأسفانه جهان به آینده تلخ کودکان در سطح جهانی به ویژه در کشورهای درگیر توجه کافی نمی‌کند. بر اساس اطلاعات انجمن زندانیان فلسطینی (PSS) در حال حاضر حداقل ۴۰۰ کودک فلسطینی زیر ۱۸ سال توسط مقامات اسرائیلی بازداشت شده‌اند. مقامات این رژیم به نگهداری ۱۷۰ کودک فلسطینی در زندان‌های خود ادامه می‌دهند.

در این بیانیه که به امضای «محمد عزمی عبدالحمید» رئیس این شورا منتشر شده آمده است: اسرائیل در طول بازداشت کودکان فلسطینی مرتکب جرایم مختلفی شده است؛ از جمله اینکه آنها را از ادامه تحصیلاتشان محروم می‌کند، برخی از آنها را از ملاقات خانواده خود در زندان محروم کرده و آنها را در سلول‌ای انفرادی نگهداری می‌کند. همچنین برخی از این کودکان به زندان‌های بلند مدت تا ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

اسرائیل کودکان را به طور غیرقانونی در دادگاه‌های نظامی که فاقد قوانین اساسی برای دادرسی عادلانه هستند، مورد محاکمه قرار می‌دهد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: کشته شدن کودکان در سوریه، یمن، میانمار، عراق، کشمیر، لیبی و افغانستان از جنایات ثبت شده است و هنوز هیچ کاری برای محافظت از آنها توسط سازمان‌های بین‌المللی انجام نشده است.

کودکان کشمیری از سوی نیروهای اشغالگر هند با تفنگ ساچمه‌ای هدف شلیک قرار می‌گیرند و بسیاری از آنها بینایی خود را از دست داده‌اند و میلیون‌ها کودک، در اردوگاه‌های پناهندگان یمن و روهینگیا در بنگلادش با سوء تغذیه و گرسنگی روبرو هستند.

در پایان این بیانیه آمده است: ما خواستار اقدامی قاطع از سوی نهاد‌های وابسته به سازمان ملل برای بازنگری در معاهدات و قوانین بین‌المللی در مورد حمایت از کودکان هستیم.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب