خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
3

شکوفایی توانایی‌های ناشناخته تفکر در دوره نوجوانی

  • 28 آبان 1399 - 14:55
شکوفایی توانایی‌های ناشناخته تفکر در دوره نوجوانی

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛نوجوانی توانایی‌های ناشناخته تفکر را آشکار می‌سازد. افکار نو، دیدگاه‌های تازه و افق‌های جدید. مشغولیت‌های ذهنی نوجوان تغییر شکل می‌یابد و پیچیده می‌شود. یکی از ویژگی‌های این دوره اهمیت داشتن نظر دیگران است. نوجوان به ظاهر خود بسیار اهمیت می‌دهد و معتقد است که همیشه در حال ارزیابی و قضاوت از […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛نوجوانی توانایی‌های ناشناخته تفکر را آشکار می‌سازد. افکار نو، دیدگاه‌های تازه و افق‌های جدید. مشغولیت‌های ذهنی نوجوان تغییر شکل می‌یابد و پیچیده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این دوره اهمیت داشتن نظر دیگران است. نوجوان به ظاهر خود بسیار اهمیت می‌دهد و معتقد است که همیشه در حال ارزیابی و قضاوت از جانب دیگران است. نظر دیگران درباره او دائمی و همه جایی است. از این رو تا اندازه‌ای اهمیت گروه همتایان در این دوره منعکس می‌شود.

نوجوان از واکنش همتایان درباره خود نگرانی دائمی دارد تا حدی که حاضر می‌شود برای جلب توجه دیگران کارهای مختلفی انجام دهد. به عنوان مثال انجام اعمال کنجکاوانه و تجربه‌های ماجراجویانه و مبارزه طلبی از ویژگی‌های این دوران است.

والدین متوجه می‌شوند که فرزند آنها دیگر آن پسر بچه یا دختر بچه دیروز نیست، بسیار جسور و تا حدی عصیانگر و زبر و زرنگ و منطقی و گویای ظلم است. فرزند آنها مرزهای تازه‌ای تعیین می‌کند، پول خودم، دوستان خودم، تفریح مورد علاقه‌ام و …. .

او دیگر مثل سابق محدودیت‌های والدین را نمی‌پذیرد، دنیای تفکر او متحول می‌شود و ادراک او از موقعیت تغییر می‌یابد. او عقاید شخصی خود را بیش از پیش محکم‌تر و روشن‌تر بیان می‌کند و برای تائید آن دلیل می‌آورد.

نوجوان بطور دائم برای کسب هویت تلاش می‌کند، او متوجه می‌شود که در جسم، افکار، هیجانات، آرزوها و روابط او با دیگران دگرگونی‌هایی بوجود می‌آید.

نوجوانی، دوره‌ای حساس و بحرانی است. ویژگی این مرحله از رشد جستجوی خویشتن است که هویت‌یابی را به همراه دارد. نوجوان برای استقرار هویتی که ثبات عاقلانه داشته باشد باید به این نوع سؤالات پاسخ دهد: “من کیستم؟” در آینده چه کسی خواهم شد؟ “چرا این یا آن نیستم؟”

یکی از چالش‌های دوره نوجوانی، تعارض بین والدین و نوجوان است. والدین دوره نوجوانی را معمولاً دشوارترین مرحله تعلیم و تربیت کودکان خود می‌دانند. زیرا نوجوان برای بریدن از وابستگی کودکی و کسب استقلال بزرگسالی تلاش می‌کند. جستجوی هویت نوجوان را در جهت زیر پا گذاشتن ممنوعیت‌ها و عبور از محدودیت‌ها سوق می‌دهد.

دشواری‌هایی که والدین با نوجوان پیدا می‌کنند بیشتر به استقلال مربوط می‌شود. نپذیرفتن توصیه‌های والدین، عصبانیت والدین علیه نوجوانی که آزادی بیشتری می‌خواهد و ترس برای امنیت او موضوع‌های اصلی والدین است.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب