خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

شکست تحصیلی دانش‌آموزان در صورت ادامه روند آموزشهای غیرحضوری

  • 29 آبان 1400 - 18:40
شکست تحصیلی دانش‌آموزان در صورت ادامه روند آموزشهای غیرحضوری
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: توسعه شایستگی‌های حرفه‌ای معلمان، فرصتی برای ارتقای توانمندی‌های معلمان است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، علیرضا کمرئی در همایش تجلیل از برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره کشوری الگوهای برتر تدریس، با اشاره به این که معلمان فرصت های یادگیری را برای دانش آموزان ایجاد می کنند، اظهار کرد: هیچ فعالیتی در آموزش و پرورش به اندازه فرصت هایی که برای یادگیری ایجاد می کنیم، اهمیت ندارد و لازم است با ایجاد این فرصت های آموزشی برای معلمان و توانمندسازی حرفه ای آنان، به آنها در انجام بهتر وظایف معلمی کمک کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: معلمان نیازمند توسعه شایستگی حرفه‌ای خود هستند و آموزش و پرورش موقعیت‌های را همچون این جشنواره فراهم می کند که فرصتی برای افزایش توانایی های معلمان به وجود آید.

وی گفت: رویکرد ما در ایجاد و فعال کردن موقعیت های یادگیری دو موضوع مهم و کلیدی است، که اولین عامل آن «بهبود کیفیت زندگی کاری و حرفه‌ای معلمان» و دومین موضوع «بهبود کیفیت، کارایی و اثربخشی کار معلمان» است.

کمرئی گفت: توجه به دو موضوع بالا، باعث ایجاد رضایت شغلی بیشتر برای معلمان خواهد شد و پیامد این تغییر غیر از بهبود کیفیت کار معلم، متوجه دانش آموزانی می شود که از این بهبود انگیزه، بهره می‌برد.

وی، توسعه حرفه‌ای معلمان را امری مستمر دانست و افزود: چون نیازهای حرفه‌ای ما به سرعت در حال تغییر است و هر لحظه در معرض شرایط جدیدی قرار می‌گیریم، نیازمند تطبیق با شرایط زمانی و مکانی هستیم که باید در آن به ایفای نقش یادگیری بپردازیم.

کمرئی افزود: تعریف توسعه حرفه‌ای این است که چه کنیم که هر روز نسبت به روز گذشته بهتر باشیم و این موضوع در مضامین آیات و روایات دین ما هم وجود دارد که باید امروزمان از دیروزمان تفاوت داشته و بهتر باشد.

وی، شاخص کارایی معلمان را در مدیریت کلاس درس دانست و گفت: مدیریت کلاس همچون چتر گسترده‌ای است که تلاش معلم برای کنترل فعالیت های کلاس همچون یادگیری، تعاملات اجتماعی و رفتار فراگیر را مهیا می نماید.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، مهمترین عامل مؤثر در مدیریت کلاس درس و جو یادگیری را موقعیت ایجاد شده معرفی و تشریح کرد: با الهام از زیست ۲۰ماهه در کرونا و فضای مجازی بیش از ۱۹هزار برنامه آموزشی در تلویزیون تولید شد و این امر همچنان ادامه دارد؛ همچنین برنامه شاد موقعیت و بستری بود که معلمان برای فعالیت و تولید محتوای لازم در آن بسیا رزحمت کشیدند.

وی خاطر نشان کرد: بسترهای یادگیری مجازی علی رغم همه تلاش های معلمان و دست اندرکاران آموزش و پرورش نتوانسته است شرایط مشابه آموزش و یادگیری حضوری را ایجاد کند و ادامه این روش آموزشی منجر به شکست تحصیلی خواهد شد، مگر آن که به صورت مکمل در کنار آموزش حضوری ادامه یابد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس ادامه داد: اکنون آموزش و پرورش علاوه بر ایفای نقش گذشته و سنتی خود، نیازمند پرداختن به نقایص یادگیری مجازی، جهت جبران آن نیز می باشد.

وی در پایان صحبت های خود، معلمان را نیازمند سه دانش شامل: «دانش محتوایی» که باید به روز بوده و هر روز تجدید شود، «دانش فناورانه» و استفاده از آن جهت تسهیل گری در آموزش و یادگیری و همچنین «دانش پدالوژی» یعنی هنر و علم وجودی یک معلم دانست که جشنواره الگوهای برتر تدریس نیز با همین هدف برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش مرکزاطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، شایان ذکر است؛ همایش تجلیل از برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره کشوری الگوهای برتر تدریس، در سالن ولایت آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران برگزار و همزمان به صورت ویدئو کنفرانس در سراسر کشور پخش شد.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب