خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 29 May - 2023
2

شهرستان قزوین دارای بیشترین آمار معلولیت ناشنوایی/ شیوع کم‌شنوایی در قزوین ۵ در هزار نفر است

  • 04 مهر 1398 - 16:31
شهرستان قزوین دارای بیشترین آمار معلولیت ناشنوایی/ شیوع کم‌شنوایی در قزوین ۵ در هزار نفر است

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین گفت: شیوع کم شنوایی در استان قزوین ۵ در هزار نفر اعلام شده به عبارتی در سال‌های اخیر از هر یک هزار کودک متولد شده در استان، ۵ نفر کم شنوا یا ناشنوا تشخیص داده شده است. به گزارش خبرگزاری ایچنا۱؛ راحله جاتن ظهر امروز(پنج‌شنبه) در مراسم گرامیداشت روز جهانی […]

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین گفت: شیوع کم شنوایی در استان قزوین ۵ در هزار نفر اعلام شده به عبارتی در سال‌های اخیر از هر یک هزار کودک متولد شده در استان، ۵ نفر کم شنوا یا ناشنوا تشخیص داده شده است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا۱؛ راحله جاتن ظهر امروز(پنج‌شنبه) در مراسم گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان که در فرهنگسرا بانو قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: با تشخیص به هنگام اختلال شنوایی مراحل درمان و توانبخشی فرد نیز موثرتر خواهد بود؛ به طوریکه خیلی از کودکان مرکز آموزشی و توانبخشی روزانه به مدارس عادی راه پیدا می‌کنند.

وی افزود: در مرکز توانبخشی روزانه ناشنوایان، کودکانی کم‌شنوا و ناشنوا از خدمات مختلفی همچون گفتاردرمانی، تربیت شنیداری، مشاوره و راهنمایی بهره‌مند می‌شوند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: فعالیت آموزشی در مرکز توانبخشی روزانه ناشنوایان به صورت تیمی صورت گرفته و شنوایی سنج و گفتار درمان با همکاری هم برنامه درمانی کودکان را تنظیم می‌کنند.

وی عنوان کرد: با انجام غربالگری شنوایی کودکان تازه متولد شده، نوزادان مشکوک به مشکلات شنوایی شناسایی شده و جهت بررسی‌های بیشتر به شنوایی سنج و متخصصین مربوطه ارجاع می‌شوند.

جاتن بیان کرد: کودکان مبتلا به اختلال شنوایی با تشخیص شدت ناشنوایی به معاونت توانبخشی در شهرستان‌های مختلف ارجاع شده و پرونده معلولیت برای آنها تشکیل می‌شود و در ادامه با توجه به شدت معلولیت و نوع ناشنوایی برای آنها سمعک تجویز می‌شود که تا حد امکان رایگان در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.

بیش از ۴ هزار معلول کم شنوا و ناشنوا در قزوین مستمری دریافت می‌کنند

وی در ادامه بیان کرد: ۵ هزار و ۳۲۲ نفر معلول ناشنوا و کم شنوا در استان شناسایی شده است که از این تعداد یک هزار و ۲۵۸ نفر ناشنوای مطلق هستند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین عنوان کرد: بیشترین آمار معلولیت ناشنوایی با دوهزار و ۵۵۴ نفر مربوط به شهرستان قزوین است و همچنین در استان قزوین به ۴ هزار و ۱۱۷ نفر مستمری پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: این افراد به دلایل مختلفی همچون بیماری، مسائل ژنتیکی، سانحه و یا عوامل مادرزادی دچار معلولیت کم شنوایی و ناشنوایی شده‌‌اند.

جاتن تصریح کرد: شیوع کم شنوایی در استان قزوین پنج در هزار نفر اعلام شده است به عبارتی در سال‌های اخیر از هر یک هزار کودک متولد شده در استان، ۵ نفر کم شنوا یا ناشنوا تشخیص داده شده است.

وی بیان کرد: افرادی که به مرکز روزانه توانبخشی پرنیان ارجاع داده می‌شوند اگر بخواهند این خدمت را با همین میزان کیفیت دریافت کنند حداقل باید ۵ میلیون تومان ماهانه پرداخت کنند، اما این خدمات چون در این مرکز تقریبا به صورت یارانه‌ای ارائه می‌شود بهای خدمت پایین تر آمدهاست.

این مسئول گفت: بهزیستی ماهیانه ۵۲۰ هزار تومان به ازای هر فرد به این مرکز پرداخت می‌کند و خانواده فقط موظف به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان است که این مبلغ هم در بسیاری مواقع تخفیف داده می‌شود.

وی در پایان گفت: تمام افرادی که غربال شده و به نوعی کم شنوایی آنها تشخیص داده می‌شود حتما به واحد ژنتیک ارجاع داده می‌شوند و مادری که قصد داشتن فرزند دوم را دارد باید به واحد ژنتیک مراجعه کند تا اگر عامل ناشنوایی کودک اول، ژنتیک تشخیص داده شد موضوع شناسایی و پیشگیری شود./

منبع: راه دانا

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب