شنوایی ۲هزار و ۸۲۰ کودک سه تا پنج سال قزوینی سنجش شد

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ مدیرکل بهزیستی قزوین روز سه‌شنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: طرح غربال شنوایی کودکان سه تا پنج سال با هدف تشخیص کم شنوایی پنهان که به هر دلیلی تا این سن مورد شناسایی قرار نگرفته و یا در اثر عوامل اکتسابی در این گروه سنی ایجاد شده در حال انجام است.

علیرضا وارثی با بیان اینکه این طرح برای اولین بار درسال ۱۳۹۴ در شهر قزوین اجرا شد،اظهار داشت: این طرح در سال جاری نیز از آبان ماه شروع شده و به صورت همزمان در همه شهرستان های استان در حال انجام است.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح، هشت مرکز در سطح استان به صورت پایگاه برای مراجعه عموم مردم آماده شده تا در صورت تقاضا پاسخگوی آنها باشند.

وارثی اظهار داشت: از سوی سازمان بهزیستی برای این طرح سهم اعتباری خاصی در نظر گرفته نشده و هر استان بنا به شرایط عمومی و استقبال خانواده ها در این خصوص فعالیت می کند.

وی خاطرنشان کرد: در طی اجرای این برنامه نیز همانند غربال نوزادان ابتدا خانواده ها از اهمیت طرح آگاه می شوند و پس از آن سه تست تخصصی توسط غربالگرانی که دارای تحصیلات شنوایی سنجی هستند برای هر کودک انجام می شود و پس از آن کودکان ارجاع شده پیگیری می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی قزوین افزود: در طی این طرح ،کودکان تحت پوشش نهادهای حمایتی به صورت رایگان معاینه می‌شوند.

درسال گذشته تعداد ۲ هزار و ۷۳۱ نفر از کودکان مستقر در مهاد کودک استان قزوین مورد آزمایش شنوایی قرار گرفتند که از این تعداد۴۹۹ نفر به مراحل تشخیصی ارجاع شدند./

 

منبع: ایرنا

 

همچنین ببینید

رفتار تکانشی تهدیدی برای امنیت شخصی

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بیتوته ؛معنی تکانش (Impulse) این است که در …