شطرنج بازی که با خبر شهادت حاج قاسم مات شد +تصاویر

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ در روزهایی که برخی ورزشکاران ایرانی به کشور خودشان پشت می‌کنند و یادشان رفته که از کجا به کجا رسیده‌اند، هستند ورزشکارانی که حاضر نیستند از کشور خود بگذرند، نوجوانی که در یکی دو سال اخیر درس بزرگی به برخی هم‌صنفانش داده، یک مازندرانی است، نوجوانی با روح بزرگ که بزرگ‌منشی‌اش او را به جایگاه‌های بالا رسانده است.

آرین غلامی (متولد ۴ مرداد ۱۳۸۰) قائم‌شهر، در مسابقات بین‌المللی ریلتون سوئد با عبور از ریتینگ زنده ۲۵۰۰ موفق به کسب اولین نورم استاد بزرگی در بخش استاندارد این رقابت‌ها شد، در بخش برق‌آسا (بلیتز) نیز او که در ۶ مسابقه موفق به کسب ۶ امتیاز شده بود، در دور هفتم حاضر به رویارویی با حریف رژیم صهیونیستی نشد و یک امتیاز دست داد، در دور نهم نیز مقابل شطرنج‌باز فرانسوی با ریتینگ ۲۵۶۲ شکست خورد و با ۶ پیروزی به نایب‌قهرمانی رسید.

آرین در ادامه در ۱۹ مهرماه امسال با عملکرد قابل قبول در رقابت‌های قهرمانی نوجوانان جهان در هند و در رده سنی زیر ۱۸ سال با وجود شکست در دور نهم بدون توجه به نتیجه دو دور پایانی حد نصاب لازم برای کسب سومین و آخرین نورم استاد بزرگی را کسب کرد تا شانزدهمین استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران لقب بگیرد، آرین در دور چهارم این رقابت‌ها نیز در مقابل حریفی از رژیم صهیونیستی حاضر به رقابت نشد.

عدم رویارویی آرین غلامی با شطرنج‌باز اسرائیلی با واکنش‌های کاربران فضای مجازی مواجه شد و عده‌ای از کاربران با درج هشتگ #آرین_غلامی ضمن انتشار تصاویر وی، از این اقدام او تقدیر کردند.

او در توضیح علت عدم رویارویی با نمایندگان رژیم صهیونیستی گفت: هدف بزرگی برای کارهایم داشتم که برایم مهم‌تر از هر عنوانی بود، هدفم این بود که از مردم مظلوم فلسطین حمایت کنم.

عدم رویارویی آرین غلامی با شطرنج‌باز اسرائیلی با واکنش‌های کاربران فضای مجازی مواجه شد و عده‌ای از کاربران با درج هشتگ #آرین_غلامی ضمن انتشار تصاویر وی، از این اقدام او تقدیر کردند.

روز جمعه ۳ اسفند ۹۷ آرین غلامی با سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دیدار کرد و سردار انگشتر خود را به او هدیه داد، همچنین روز یکشنبه ۵ اسفند نیز آرین با مقام معظم رهبری دیدار کرد، در این دیدار رهبر انقلاب او را یکی از سرمایه‌های انقلاب دانست.

در ۲۲ بهمن‌ماه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین چهلمین روز درگذشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به سراغ آرین رفتیم تا با او به گفت‌وگو بپردازیم، آرین مسافر تهران بود تا در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن و همچنین مراسم چهلمین روز شهادت حاج قاسم شرکت کند، آرین با بُغض در خصوص سردار صحبت می‌کرد و با لبخندی شیرین از خاطره دیدار با رهبری گفت، در ادامه ماحصل گپ وگفت ما با آرین غلامی را می‌خوانید.

آرین جان! چه خبر از خودت؟ اوضاع چطوره و اینکه چه مسابقاتی در پیش دارید؟
تقریباً دو هفته پیش در مسابقات قهرمانی کشور بازی کردم و موفق شدم عضو تیم ملی شوم، در حال حاضر هم از برنامه‌های مسابقات پیش روی، جام ستارگان است که قرار است ۱۲ اسفند در تهران برگزار شود، در این مسابقات بازیکنان خارجی و سطح بالا حضور خواهند داشت و امیدوارم بتوانم در این مسابقات نتیجه خوبی کسب کنم.

به‌عنوان یک ورزشکار چه صحبتی درخصوص راهپیمایی ۲۲ بهمن با مردم دارید؟
۲۲ بهمن روز بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است، کشورهای مخالف ما فکرش را هم نمی‌کردند، با شهادت سردار سلیمانی، میلیون میلیون مردم در مراسم تشییع شرکت کنند و در راهپیمایی ۲۲ بهمن هم هرساله مردم با حضور باشکوه خود در گرما و سرما حماسه‌سازی می‌کنند، دشمنان باید بدانند ما پشت رهبرمان هستیم و در مقابل زور و ستم آنها کوتاه نخواهیم آمد.

در مورد بازی نکردنت در برابر رژیم صهیونیستی بیشتر بگویید؛ چه شد که این تصمیم را گرفتید؟ آیا اجباری برای مسابقه ندادن داشتید یا خودجوش این تصمیم را گرفتید؟
من دو بار از رویارویی با حریف رژیم صهیونیستی انصراف دادم، اولین بار در کشور سوئد بودم که به تنهایی در این مسابقه شرکت کرده بودم و برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین تصمیم گرفتم که انصراف بدهم و در آن مسابقات به مقام نایب‌قهرمانی رسیدم.

همان‌طور که گفتم در مسابقات سوئد تنهایی شرکت کرده بودم و کسی هم نبود که بخواهد به من اجبار کند و حتی بخواهد با من ارتباط برقرار کند که برابر اسرائیل بازی نکنم، این تصمیم را خودم گرفتم.

بعد مسابقه ندادن با اسرائیل این‌همه مورد توجه قرار گرفتن را پیش‌بینی می‌کردید؟
نه واقعاً! اصلاً فکرش را هم نمی‌کردم که با حضرت آقا و سردار سلیمانی بتوانم دیدار داشته باشم و واقعاً پیش‌بینی نمی‌کردم که آنقدر مردم حمایتم کنند.


از احساس تون درباره دیدار با رهبر انقلاب تعریف کنید و  چه تصویری از این دیدار دارید؟
حسی که داشتم اصلاً قابل توصیف نیست، یک دیدار بسیار معنوی بود و انگیزه و روحیه‌ای که بعد از دیدار با آقا برای ادامه کارهایم گرفتم باعث شد بتوانم پیشرفت بیشتری کنم و همین‌طور بعد از آن دیدار موفق شدم استاد بزرگی شطرنج را به‌دست بیاورم، خیلی خوشحالم که توانستم از نزدیک حضرت آقا را ببینم.


از دیدارتون با حاج قاسم و هدیه ارزشمندی هم که از سردار گرفتید، بگویید!
روز دوم اسفند سال ۹۷ با سردار دیدار داشتم، آن روز یادواره شهدای شهر بابل بود که سردار سخنران آن مراسم بود، یک دیدار بسیار پرخاطره‌ای بود، سردار خیلی متواضع و مهربان بودند، چندین بار مرا در آغوش گرفتند و همان‌طور که من در آغوشش بودم، انگشتر خود را از دست‌شان درآورند و به من هدیه دادند.

وقتی خبر شهادت سردار را آن روز شنیدید چه حسی به شما دست داد؟
خبر شهادت سردار را وقتی من در مسابقات هند حضور داشتم، شنیدم، واقعاً تا دو سه‌ساعتی مات و مبهوت بودم و باورم نمی‌شد، همین‌طور به انگشتری که از سردار هدیه گرفته بودم، خیره شده بودم و داشتم خاطراتم را با سردار مرور می‌کردم و خیلی ناراحت شده بودم اما بعد از اینکه دوستانم باهام صحبت کردند و اینکه خودم متوجه شدم که سردار با شهادتش بیشتر از قبل می‌تواند به ما کمک کند یک مقدار آرام‌تر شدم ولی واقعاً خبر شهادت سردار، حس خوبی نبود.

برای موفقیت به چه کسی بیشتر توسل می‌کنید؟
من معمولاً قبل از هر مسابقاتی که در آن حضور پیدا می‌کنم به شهدا و یا ائمه توسل می‌کنم، چون واقعاً تأثیر دارد و باعث بالا رفتن اعتمادبه‌نفسم می‌شود.

کیش‌ومات شدن از دید ورزشکار ارزشی چه می‌تواند باشد؟
اصل مهمی که من خیلی بیشتر به آن توجه می‌کنم اخلاق یک ورزشکار است، من این‌گونه فکر می‌کنم که وقتی یک ورزشکار اخلاق خودش را از دست می‌دهد و بداخلاقی می‌کند، این یعنی اینکه آن ورزشکار کیش‌ومات شده است.

ورزشکاران جدیداً نگاهی به خارج از کشور رفتن دارند، آیا شما هم به رفتن فکر می‌کنید یا خیر؟ استدلال خودتان را بگویید! برای حفظ آرین غلامی‌ها و سرمایه‌های ورزشی‌مان چه باید کرد؟
خیلی‌ها رفتند ولی این پروژه‌ای است که کشورهای بیگانه برای ما ساخته‌اند و به‌صورت جدی روی آن کار می‌کنند که بتوانند ورزش ایران را تحریم کنند، یکی از روش‌های این کشورها این است که ورزشکاران را به سمت خودشان بکشند و روش دوم اینکه از انصراف ورزشکاران در برابر رژیم صهیونیستی، سوءاستفاده می‌کنند تا ورزش ایران را تحریم کنند، چون می‌دانند که مردم با هر قهرمانی‌ ورزشکاران و بالا رفتن پرچم ایران خوشحال می‌شوند.

به نظرم باید مسؤولان فکری در مورد این موضوع بکنند و با امکاناتی که در اختیار آنها قرار می‌دهند، مانع رفتن ورزشکاران شوند، یقیناً هر ورزشکاری که امکانات بهتری را ببیند، وسوسه می‌شود که برود، مسؤولان باید تکان جدی‌ به خودشان بدهند، درخصوص رفتن ورزشکاران و فرار مغزها باید فکر اساسی شود چون واقعاً موضوع بسیار مهمی است، امیدوارم روزی برسد که مسؤولان به این فکر بیفتند، خیلی از حرف‌ها را نمی‌شود گفت و امیدوارم مسؤولان سر حرف‌هایی که می‌زنند باشند تا چنین فکری به ذهن ورزشکاران خطور نکند که بخواهند از کشور بروند.

صحبت خاصی برای کسانی که به شما و ورزش علاقه دارند، بفرمایید.
می‌خواهم که مردم و ورزشی‌ها هیچ‌وقت ناامید نشوند و به کار خودشان با امیدواری ادامه بدهند، چون هر شکستی شروع‌کننده یک پیروزی است و باید تلاش خودشان را بیشتر کنند و همیشه در راه صحیح قرار بگیرند./

 

منبع: جهان نیوز

همچنین ببینید

اجرای طرح ملی شنبه های کتاب در مساجد

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛ناهیدی فرد گفت: اجرای طرح ملی شنبه های کتاب مساجد، منجر …