سیزده آبان، روز دانش‌آموز و روز مبارزه با استکبار جهانی

به گزارش ایچنا1؛ یکی از ویژگی‌های ممتاز انقلاب اسلامی حضور و حمایت همه‌جانبه مردمی از قشرها و گروه‌های مختلف در ظهور و به ثمر نشستن انقلاب و استمرار و استواری نظام برآمده از آن یعنی نظام مقدس جمهوری اسلامی است. نقش پررنگ مردمی انقلاب از اقشار مختلف با رهبری داهیانه امام راحل (ره) بارزترین ویژگی انقلاب اسلامی ایران است که آن را از دیگر انقلاب‌ها ممتاز می‌نماید.
سیزده آبان یکی از روزهای تابناک در تاریخ انقلاب اسلامی است که از دو جهت دارای ارزش و اهمیت خطیری است. نخست به‌واسطه حضور شجاعانه اقشار دانش‌آموزی در جریان تظاهرات انقلابی و ایفای نقش انقلابی از این کم سن ترین قشر فعال جامعه در سیزده آبان 1357 است که ویژگی مردمی انقلاب اسلامی را نمایان می‌نماید و دوم حرکت انقلابی نیروهای مردمی و جوانان دانشجو در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سیزده آبان 1358 است.
در حرکت نخست، صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان درحالی‌که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند اما با اقدام ظالمانه نیروهای نظامی پهلوی تعدادی از آن‌ها در خون خود غلتیده و شهید شدند و تعدادی نیز مجروح گشتند. به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.
در سیزده آبان 1358 نیز نیروهای انقلابی و جوانان دانشجو از دانشگاه‌های تهران طی یک راهپیمایی تا سفارتخانه آمریکا، با بالا رفتن از دیوارهای آن و علی‌رغم مقاومت محافظین، آنجا را به تصرف خود درآوردند. امام خمینی(ره) در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌های ناتوان از درک استقلال‌طلبی و آزادی‌خواهی ملت ایران را به اقداماتی علیه کشور برانگیخت.
بدین گونه و در پی این دو واقعه بزرگ، نام روز 13 آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد. گرامیداشت این روز، ارزش نهادن به بزرگی و عظمت حرکت‌های شجاعانه و ایثارگرانه دانش آموزان و جوانان دانشجویی است که با حماسه‌آفرینی و ایثار و فداکاری خود یاد و خاطره فرزندان دلیر انقلاب را برای همیشه در این مرزوبوم جاودانه کردند.
دانش آموزان و جوانان استکبارستیز با حضور مدبرانه، متعهدانه و ایثارگرانه خویش در دو سنگر مهم علم و دانش و مقاومت و ایثار، گام‌های بزرگ استقلال‌طلبی و آزادیخواهی را برای عزت و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی پیموده و پیشرفت و توسعه کشور را رقم زدند.
به فرموده رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی)، «سیزده آبان روز بسیار مهمی است؛ به یک معنا روز دانش‌آموز است، به یک معنا روز دانشجوست، به یک معنا روز استواری ملت ایران در مقابل ترفند استکبار است. سیزدهم آبان، روز تجلی دوباره آزادگی و شجاعت و غیرت انقلابی در ملت مسلمان ماست.»
وظیفه مسئولان و مروجان فرهنگ ایثار و شهادت این است که با پاسداشت روزهای بزرگی چون سیزده آبان، ارزش و عظمت روزهای مقاومت و ایثار را در دل جامعه زنده نگه داشته و یادآور خاطرات و حماسه‌آفرینی و ایثار نوجوانان و جوانان غیور انقلابی و ارزش‌مدار برای جامعه امروز باشند. با زنده نگه‌داشتن نام و خاطره شهدا و ایثارگران عزیز و معرفی و تبیین سیره و منش والای آن‌ها برای نسل امروز و فرداست که بخشی از حق بزرگ آن عزیزان در قبال ایثار فداکارانه‌شان برای جامعه ادا شده و فرهنگ غنی ایثار و شهادت تناور گشته و مسیر تعالی و تکامل خود را طی می‌نماید./

 

منبع: ایثار

همچنین ببینید

اولین مرکز “حامی” کشور برای حمایت از زنان و کودکان  آسیب دیده افتتاح گردید

 اولین مرکز «حامی» کشور برای حمایت از زنان و کودکان  آسیب دیده در فضای مجازی …