سیاست گذاران فرهنگی نیازهای کودکان را رصد کنند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ برنامه “گفت و گوی فرهنگی” رادیو گفت و گو با موضوع جای خالی ادبیات عامه در قصه گویی برای کودکان با حضور نرگس لواسانی اعلا فعال حوزه کودک و زنان و مدرس دانشگاه پخش شد.

لواسانی در این برنامه با اشاره به نقش قصه خوانی در تربیت کودکان بیان داشت: قصه گویی پلی بین نسل جدید با گذشتگان است که این گذشتگان هم محدود به ملت و مردم ایران نمی شوند بلکه گفتگوی انسانی است که همه کودکان با کل بشریت ارتباط برقرار می کنند.

وی با بیان اینکه ادبیات عامه تجارب انباشته مردم را در زوایای مختلف و در قالب قصه و رخدادها به کودکان منتقل می کند گفت: قصه در دنیای امروز و با توجه به رسانه های در دسترس کودکان کمرنگ تر شده و هنر اهالی فرهنگ و فعالان حوزه فرهنگی این است که گوهر ناب در ادبیات عامه را احیا و به روز رسانی کنند و در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهند.

فعال حوزه کودک و زنان افزود: بخشی از مهجور ماندن ادبیات کودک امروز بدین خاطر است که نویسندگان کودکی های خود را تورق و یادداشت و به کودکان منتقل می کنند درصورتیکه بچه ها نوستالژی این هنرمندان و نویسندگان را تجربه نکردند و لذا حتی قصه گویی آن ها هم برایشان جذاب نیست.

لواسانی ضرورت بازنگری در تولید قصه ها و با همت هنرمندان و نویسندگان و مدیریت فرهنگی کشور را یادآور شد و گفت: تا زمانی که این اتفاق نیفتد فاصله ما با دستاوردهای فرهنگی مانند ادبیات عامه نزدیک نخواهد شد.

مدرس دانشگاه با بیان اینکه قصه گویی صرفاً برای کودکان نیست افزود: قصه انباشت تجربه انسانی برای انسانها و به ویژه کودکان است چراکه نیازمندترین قشر برای تجربه زندگی کودکان هستند. اگر ما پدر و مادرها قصه های خوب شنیده بودیم و با تنوع تجربیات والدین و پدر بزرگ و مادربزرگ و یا نظام آموزشی آشنا بودیم الان آورده های بهتری برای کودکانمان داشتیم اما ما در زمانه ای زندگی کردیم که امکان دریافت قصه های خوب را نداشتیم و این خلأ هم اکنون دوباره در حال تکرار شدن و انتقال به نسل بعدی است.

وی با بیان اینکه خلاقان فرهنگی و ایده پردازان باید در این خصوص نقش آفرینی کنند گفت: این افراد باید نیازهای کودکان و محتواهای فرهنگی امروزی را بررسی و قصه ها را غنی سازی کنند تا برای کودکان و نوجوانان امروزی جذاب باشند.

لواسانی با انتقاد از عدم حضور و بروز سیاست گذاران فرهنگی در حوزه های فرهنگی به ویژه حوزه کودک تأکید کرد: اگر سیاست گذاران فرهنگی نیازهای کودکان و مسئله امروز حوزه اجتماعی را بدانند و مخاطرات فرهنگی را رصد کنند قطعاً حلقه اتصال ایجاد خواهد شد.

فعال حوزه کودک و زنان در پایان با اذعان به اینکه بخشی از ثروت و منابع و آورده های جامعه صرف کودکان و نوجوانان نمی شود گفت: قرار است این کودکان مسائل آینده جامعه را حل کنند و اگر محتوای خوبی به آنها انتقال ندهیم نباید انتظار آینده روشنی هم داشته باشیم.

همچنین ببینید

پایان اردوی ایتالیا برای نوجوانان والیبالیست

چهارمین و آخرین دیدار تدارکاتی تیم والیبال نوجوانان ایران برابر ایتالیا با برد شاگردان آرمات …