سه جایزه؛ سهم سینمای ایران از جشنواره بین‌المللی آمستردام

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ سه فیلم مستند سایه‌های بی خورشید، خلاف جهت عقربه‌های ساعت و آشو به ترتیب جوایز بخش‌های بهترین کارگردان، نیمه‌بلند و کودک و نوجوان سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردادم (ایدفا) را به خود اختصاص دادند.

فیلم سایه‌های بی خورشید به کارگردانی مهرداد اسکویی که نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی اصلی این رویداد معتبر سینمایی بود، در نهایت جایزه بهترین کارگردانی جشنواره را کسب کرد.

سینمای ایران توانست در معتبرترین جشنواره مستند جهان دو جایزه دیگر نیز دریافت کند و مستند خلاف جهت عقربه‌های ساعت به کارگردانی جلال وفایی بهترین اثر بخش مستندهای نیمه بلند نام گرفت و آشو اثر جعفر نجفی نیز جایزه بهترین مستند بخش کودک و نوجوان را از آن خود کرد.

بر اساس این گزارش و به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای مستند،‌ این اولین باری است که سینمای ایران موفق به کسب سه جایزه مهم از جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام می‌شود.

در پایان نیز جایزه بهترین مستند بلند جشنواره به مستند در زمزمه محصول مشترک اسپانیا، فرانسه، سوئیس و کوبا به کارگردانی مشترک هیدی حسن و پاتریشیا پرز فرناندز رسید.

تارهای ممنوعه ساخته حسن نوری (محصول مشترک ایران و افغانستان) و کاغذپاره‌ها به کارگردانی بهزاد نعلبندی در بخش غیررقابتی «Luminous» نیز دیگر نمایندگان ایران در این جشنواره بودند.

سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) از تاریخ ۲۰ نوامبر تا ۱ دسامبر (۲۹ آبان تا ۱۰ آذر) در کشور هلند برگزار می‌شود./

 

منبع: ایرنا

همچنین ببینید

کودکان چطور از دعوای والدین تاثیر می گیرند

قسمت سوم مجموعه «اینجا خانواده زندگی می‌کند» با عنوان دعوا منتشر شد.