خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : چهارشنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 28 September - 2022
1

“سفیدتر از برف خوش‌بوتر از یاس”، پیشنهادی برای نوجوانان

  • 25 مرداد 1400 - 12:13
“سفیدتر از برف خوش‌بوتر از یاس”، پیشنهادی برای نوجوانان

«سفیدتر از برف خوش‌بوتر از یاس» از زبان نوجوانی شکل‌ می‌گیرد که قرار است مرشدی پیر که از دوستان پدرش است در آن پرده بخواند. پسر چنان محو پرده‌خوانی مرشدش می‌شود که حس‌ می‌کند وارد صحرای کربلا می شود. به گزارش خبرگزاری ایچنا ، «سفیدتر از برف، خوش بوتر از یاس» داستانی است با محوریت ماه […]

«سفیدتر از برف خوش‌بوتر از یاس» از زبان نوجوانی شکل‌ می‌گیرد که قرار است مرشدی پیر که از دوستان پدرش است در آن پرده بخواند. پسر چنان محو پرده‌خوانی مرشدش می‌شود که حس‌ می‌کند وارد صحرای کربلا می شود.

به گزارش خبرگزاری ایچنا ، «سفیدتر از برف، خوش بوتر از یاس» داستانی است با محوریت ماه محرم که برای مطالعه نوجوانان در این شبها پیشنهاد می‌شود.

داستان «سفیدتر از برف خوش‌بوتر از یاس» از زبان نوجوانی شکل‌ می‌گیرد که پدرش صاحب قهوه‌خانه‌ای است که قرار است مرشدی پیر که از دوستان پدرش است در آن پرده بخواند. پسر چنان محو پرده‌خوانی مرشدش می‌شود که حس‌ می‌کند همراه با او به داخل پرده و صحرای کربلا وارد می‌شود و از نزدیک شاهد همه آنچه در آنجا رخ می‌دهد می‌شود.

کتاب در ادامه و طی فصول مختلف خود در قالب همین سناریو روایتی از زندگی برخی از اصحاب کمتر شناخته شده در حادثه عاشورا را در قالب مواجهه نوجوان سفر کرده به صحرای کربلا با آنها بازگو می‌کند.

«سفیدتر از برف خوش‌بوتر از یاس» بیش از هر چیز وام‌دار ایده داستانی جذاب خودش است. ایده‌ای که تا پیش از این در اثری داستانی تکرار نشده است. سفر مخاطب امروزی به ماجرایی تاریخی و مقدس که هزاران سال قبل رخ داده است و پیوند زدن این سفر با روایت سنتی پرده‌خوانی و تلفیق روایت داستانی مدرن با این نوع از نقل داستانی تلفیقی جذاب برای مخاطبان این کتاب فراهم آورده است.

داستان آقایاری در این کتاب پاسخی است مناسب به تمام سوالات و اشتیاقی که نسل نوجوان این روزهای ایران دارد؛ در مواجهه با مناسک مذهبی ماه محرم و درباره شخصیت‌های حاضر در آن که تا پیش از آنها تنها در قالب مرثیه و روضه درباره آنها اطلاع کسب کرده است.

این کتاب با نثری ساده و روایتی داستان‌گون که مخاطبش را همچون یک اثر تلویزیونی و مستند به بطن حادثه می‌برد، اثری در خورد اعتنا و تامل برانگیز برای آشنایی و معرفت و برانگیختن حس احترام نسبت به قهرمانان حادثه عاشورا است و به دلیل دوری از روایت انفرادی تاریخی کهن و تلفیق سنت داستان‌سرایی مدرن و نقل سنتی ایران با یکدیگر، بسیار خوش‌خوان و جذاب و بدیع از کار در آمده است.

بر اساس این گزارش، انتشارات کتاب نیستان داستان بلند غلامرضا آقایاری با عنوان «سفیدتر از برف، خوش بوتر از یاس» را در ۱۰۴ صفحه رقعی با قیمت ۲۳۰۰۰ تومان عرضه می‌کند.

 

منبع:خبرگزاری مشرق

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب