ساری| ۸۰۰۰ کودک کار کشور زیرپوشش بهزیستی هستند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ محمود علی‌گو امروز در نشست تخصصی و آموزشی کارشناسان اورژانس اجتماعی و مسئولان فنی مراکز امور آسیب‌دیدگان اجتماعی اظهار داشت: در بحث روان‌شناختی و خودمراقبتی جهت کاهش آسیب اجتماعی باید به بحث پیوست‌های فرهنگی به‌ویژه به آموزه‌های دینی در زمینه جامعه هدف نیز توجه کنیم.

وی افزود: بحث تبلیغی و ترویحی در مهدها  و مدارس گسترده شود و حوزه دانش، بینش و آموزش نیز توجه شود از رویکرد و ظرفیت جدید استفاده کنیم. یکی از حامیان جریان اجتماعی در جامعه مردم هستند باید از این ظرفیت استفاده کنیم همچنین سرعت عملکرد و دقت در اورژانس‌های اجتماعی توجه شود.

علی‌گو گفت: تلاش داریم تمام همکاران سیار اورژانس در مراکز و پایگاه‌ها را به تبلت مجهز کنیم تا گزارش در سامانه به‌صورت آنلاین باشد.

وی با بیان اینکه بحران کنونی ما کودکان کار است، افزود: متاسفانه اکنون بهزیستی با هفت تا هشت هزار کودک کار روبه‌رو است و باید اداره اتباع، اداره مهاجرت، پلیس، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها درست عمل کنندو در این راستا تلاش داریم الگوی توانمندسازی مدون با محوریت خانواده تشکیل شود تا شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم.

علی‌گو با بیان اینکه ریل‌گذاری در سیستم توانمندسازی ضعیف است، ادامه داد: تسهیلات آخرین مرحله عرصه توانمندسازی است باید موضوعات توانمندسازی در خود استان‌ها با توجه به ظرفیت توجه شود و در زمینه اشتغال در کنار تولید محصولات به مدل‌های فروش نیز توجه کنیم

وی افزود: کودکان کار در جامعه باید کاهش یابد و در بحث معیشت و امور این قشر از کمک‌های مردمی و از ساختار خیریه‌ای و کارآفرینانه جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم.

مدیرکل بهزیستی مازندران نیز در این نشست گفت: نیمی از جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند که باید پایگاه‌ها و خدمات اورژانس اجتماعی را در مناطق دور دست پررنگ تر کنیم تا با حداقل امکانات خدمات خوبی ارائه شود.

جمال باقری  بیان کرد: در دسترس بودن، اقدام به‌موقع و تخصصی بودن از ویژگی اورژانس است که به‌صورت شبانه روزی ارائه خدمات می‌کنند و نقش مهمی در کاهش آسیب اجتماعی دارند.

باقری افزود: انتظار داریم در بحث ارائه آمارها توسط  مراکز و پایگاه‌های اورژانس اجتماعی واقع بینانه بیان شود تا تصمیمات نیز به درستی صورت گیرد.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی مازندرران نیز گفت: با توجه به تخصص و منابع انسانی خوب در سطح جامعه خوشبختانه با توجه به نوع فعالیت در مراکز آسیب؛ شاهد کاهش آسیب‌ها و رفع  برخی مشکلات در سطح جامعه هستیم.

حسین‌زاده افزود: در بحث اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی برنامه‌های خوبی اجرا و  در 9 ماه امسال تیم نظارتی و طرح همیار 123 در استان تشکیل شد. امسال 12 میلیارد ریال بابت تجهیزات پایگاه‌ها و اورژانس‌های اجتماعی اختصاص یافت./

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

کودک 10 ساله جان هفت بیمار را نجات داد!

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اهدای اعضای کودک ده‌ساله …