رییس سازمان اوقاف از دانش آموزان برتر تجلیل کرد

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ مراسم همایش ملی دانش آموزی در پنجاه وهفتمین سال جایزه بنیاد البرز امروز پنجشنبه درهتل بزرگ ارم تهران با شرکت جمعی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، سازمان اوقاف و امور خیریه ،‌ شخصیت‌های مذهبی ،‌ علمی و فرهنگی برگزار شد. دانش آموزان برتر با ذکرعنوان و رشته تحصیلی و دریافت لوح سپاس در این مراسم با حضور خانواده های خود تجلیل شدند.

بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهشگران برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی توسط مرحوم حسینعلی البرز تاسیس و طی نامه ای از سوی ایشان در فروردین ۱۳۵۸ شمسی به محضر حضرت امام خمینی(ره) مسئولیت اداره موقوفات بنیاد فرهنگی البرز اعم از منقول و غیرمنقول با در نظر گرفتن اساسنامه و وقف نامه به ایشان واگذار شد.

در این ارتباط با توجه به توشیح حضرت امام (ره) به هیات امنای اوقاف مبنی برتعیین هیاتی برای رسیدگی و عمل به مندرجات وقف نامه از آن سال تاکنون بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه با هدف تشویق جوانان به تحصیل علم و تجلیل از مقام عالمان از طریق اعطای جایزه فعالیت می کند.

حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد موقوفه البرز در این مراسم گفت: این همایش در راستای تحقق امینانه نیت واقف در سال جاری در بخش دانش‌آموزی با هدف تقدیر از دانش‌آموزان برتر سراسر کشور برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌کنندگان در این همایش دانش‌آموزان پایه نهم مقطع متوسطه اول و پایه ۱۲ مقطع دوم در رشته‌های ریاضی فیزیکی، ‌تجربی، ادبیات علوم انسانی، ‌علوم معارف اسلامی، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش هستند افزود :‌ امروز از این تعداد از نفرات ممتاز که از سوی ادارات آموزش و پرورش معرفی شده‌اند تقدیر می‌شود.

ارشدی با بیان اینکه منتخبان از ۲۸ استان کشور در مقطع متوسطه ۲۸ نفر و در مقطع متوسطه دوم ۲۹ نفر مورد تجلیل قرار می‌گیرند تصریح کرد: تشکیل کمیته علمی جایزه بنیاد البرز با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، بنیاد ملی نخبگان، بنیاد فرهنگی البرز و تعدادی از معلمان پیشکسوت در رشته‌های مختلف صورت گرفته است.

مدیرعامل بنیاد البرز خاطر نشان کرد:‌ تدوین شاخص‌های انتخاب دانش‌آموزان در کمیته علمی صورت گرفته و در بخش مقدماتی در روزهای ۱۳ تا ۱۶ آذرماه بررسی و ارزیابی مستندات انجام که در حدود ۲۸۰ دانش‌آموزان از سراسر کشور اطلاعات و مدارک خود را به ثبت رسانده بودند و پس از تشکیل جلسه پایانی ۵۷ نفر انتخاب و تجلیل شدند.

با سابقه ‌ترین جایزه علمی کشور

ارشدی با اشاره به اهم ویژگی‌های اختصاصی جایزه بنیاد البرز گفت: از جمله ویژگی‌های انحصاری این جایزه این است که با سابقه‌ ترین جایزه علمی کشور محسوب می‌شود و تنها جایزه علمی بر مبنای سنت حسنه وقف است.

وی افزود:‌ استقلال هویت وعدم وابستگی مادی به دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی ودولتی، تنها جایزه غیردولتی بدون تحمیل هزینه‌ای برای حضور شرکت‌کنندگان و قابلیت معرفی به عنوان نوبل ایرانی در تراز جوایز معتبر علمی جهان (براساس چشم‌انداز ترسیمی از سوی واقف) محسوب می‌شود.

مدیرعامل بنیاد البرز درباره‌ نحوه انتخاب برترین‌ها برای دریافت این جایزه گفت:‌ با همکاری دانشمندان، مخترعین، نوباوگان و با همکاری بنیاد علمی نخبگان، ‌دانشجویان علوم پزشکی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشجویان غیرپزشکی با همکاری وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری، طلاب علوم دینی با همکاری معاونت امور نخبگان حوزه‌های علمیه کشور و دانش‌آموزان با همکاری وزارت آموزش و پرورش انجام گرفته است.

گفتنی است،هزینه‌های این بنیاد نیز کاملا از محل درآمد بنیادهای فرهنگی البرز تأمین می‌شود./

 

منبع: ایرنا

همچنین ببینید

شناسایی قابلیت‌ها و تاب آوری دانش آموزان

وزبر آموزش و پرورش با اشاره به کسب قابلیت‌ها و مهارت‌هایی نظیر “هوش هیجانی” برای …