خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

رونمایی نقاشی‌های کودکان از محوطه شش‌هزارساله

  • 30 آبان 1400 - 15:15
رونمایی نقاشی‌های کودکان از محوطه شش‌هزارساله
باستان‌شناس چگاسفلی همزمان با رونمایی از نقاشی‌هایی از آثار محوطه شش‌هزارساله جنوب غرب ایران با عنوان کتاب «چگاسفلای من»، با کودکان گپ و گفت می‌کند تا توجه آن‌ها را به تاریخ و میراث فرهنگی ایران برانگیزد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، زمستان سال گذشته یک ناشر کتاب‌های میراث فرهنگی برای معرفی و حفاظت و البته نجات محوطه‌ تاریخی «چگاسفلی»، مسابقه‌ نقاشی را برگزار کرد و از کودکان خواست آثار به‌دست‌آمده از این محوطه توسط باستان‌شناسان را نقاشی کنند تا بر آن اساس، کتابی منتشر شود.

کتاب «چگاسفلای من» مجموعه‌ای از نقش‌نگاه‌های کودکانه ایران است که اکنون توسط انتشارات دادکین منتشر شده و قرار است روز پنجشنبه ۴ آذرماه با حضور عباس مقدم، سرپرست هیأت باستان‌شناسی چگاسفلی رونمایی شود. مقدم در ادامه برای کودکان، از اهمیت این محطوطه باستانی شش‌هزارساله سخن خواهد گفت.

اسماعیل یغمایی، باستان‌شناس پیشکسوت که کاوشگر محوطه باستانی ارجان بهبهان خوزستان است، از حامیان اصلی این کتاب معرفی شده است.

مراسم رونمایی از این اثر کودکانه باستان‌شناختی که بیشتر با هدف آشنایی بچه‌ها با آثار تاریخی و میراث فرهنگی ایران تهیه شده است، پنجشنبه این هفته در خانه‌موزه خیمه شب‌بازی برگزار خواهد شد.

چگاسفلی یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی کشف‌شده در بهبان خوزستان است که در کنار محوطه باارزش ارجان باستانی، هویت خلیج فارس ایران را بیش از پیش تثبیت می‌کند. این محوطه حدود شش‌هزار سال قدمت دارد و ریشه‌های تمدن بین‌النهرین در آن یافت شده و به گفته مقدم، از نادرترین مکان‌های آئینی مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد است که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. با این وجود، همواره و به بهانه‌های مختلف، محوطه و حریم آن مورد تعرض و تخریب بوده است.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب