خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

روز نوجوان؛ روز ارزش نهادن بر نسل آینده جامعه است

  • 09 آبان 1400 - 10:52
روز نوجوان؛ روز ارزش نهادن بر نسل آینده جامعه است
کارشناس دینی گفت: روز نوجوان؛ روز ارزش نهادن بر نسل آینده جامعه است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛حجت‌الاسلام اسدالله زارعی ، با اشاره به هشتم آبان‌ماه، سالروز شهادت شهید محمدحسین فهمیده، اظهار کرد: این شهید فداکار، نوجوان ۱۳ ساله‌ای است که در راستای حفظ انقلاب و دفاع از دین الهی و کیان ایران اسلامی، جان عزیزش را در طبق اخلاص قرار داده و در راه خدا اهدا کرد.

وی با اشاره به اینکه به مناسبت شهادت شهید فهمیده، این روز، روز نوجوان و بسیج دانش‌آموزی نام‌گذاری شده است، تصریح کرد: نوجوانان از نسل‌های حساس و آینده‌ساز کشور هستند که تربیت صحیح آنان باید مورد توجه خانواده‌ها و رسیدگی به مشکلات آن‌ها در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

زارعی با یادآوری اینکه در تربیت نوجوانان چند اصل وجود دارد که این اصل‌ها باید رعایت شود، ادامه داد: از مهم‌ترین این اصل‌ها می‌توان به شناخت مسائل نسل نوجوان، توجه به پایه‌های خلقی نسل جوان و نوجوان، توجه به اصل محبت و انس و دوستی و پرهیز از اعمال قدرت و اجبار اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه با مراجعه به احادیث متوجه می‌شویم که در اکثر فرمایشات ائمه به ضرورت توجه به نوجوانان تاکید شده است، بیان کرد: در یک حدیث شریف حضرت علی (ع) فرموده‌اند: قلب نوجوان مانند زمین بایری است که در آنجا هر نوع بذری ریخته شود، آن بذر رشد خواهد کرد.

امام‌ جمعه هیدج با بیان اینکه یکی دیگر از مسائلی  که باید در تربیت نوجوانان مورد توجه قرار گیرد، مسئله محیط است، یادآور شد: محیط زندگی نوجوان باید سالم باشد، زیرا محیط بر ذهنیت و روحیات انسان تاثیرگذار است؛ پس باید تلاش شود که محیط زندگی سالم بماند. اما متاسفانه گاهی شاهد هستیم برخی بی‌بند و باری‌ها را در جامعه رواج می‌دهند و این‌ها سخت در اشتباه هستند و خودشان نیز در معرض خطر قرار دارند.

زارعی با تاکید بر اینکه در محیط ناسالم هرگز انسان سالم تربیت پیدا نمی‌کند، گفت: در همین رابطه حضرت علی (ع) فرمودند: در مکان‌هایی که انسان‌ها از خدا غافل هستند، در آنجا خانه نخرید و در آن مکان‌ها نمانید و با انسان‌های غافل نشست و برخواست نکرده و از نظر اخلاقی نیز انسان‌هایی که تندخو هستند و اخلاق زشتی دارند، از آن‌ها دوری کنید.

این کارشناس دینی با یادآوری اینکه موضوع دیگری که در تربیت نوجوانان باید مورد توجه جدی خانواده‌ها قرار گیرد توجه به فرائض و آموزش احکام و واجبات دینی است، خاطرنشان کرد: اگر می‌بینیم که شهید فهمیده، جان عزیزش را در طبق اخلاص قرار می‌دهد، این حاصل تربیت صحیح هست.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب