اشعار میوه ای در روز جهانی میوه

روز جهانی میوه و پویش اشعار میوه ای کودکانه

اول جولای (10 تیرماه) روز جهانی میوه نام گذاری شده است. همزمانی روز جهانی میوه با روز ملی ادبیات کودک (18 تیرماه) خوش ذوقان شعر کودک را به سرودن شعرهای میوه ای واداشت.

همزمان با روز ملی ادبیات کودک و روز جهانی میوه، جمعی از شاعران شعر خردسال به خواندن شعرهای میوه‌ای خود برای مخاطبان می‌پردازند.

به گزارش ایچنا به نقل از ایسنا، پیوند فرهادی، شاعر و نویسنده که بانی این پویش در فضای مجازی است، در این‌باره گفت: سازمان ملل متحد با هدف ترویج عدالت غذایی و اصلاح سبک تغذیه، امسال را سال میوه نامیده است. به ذهنم رسید که ما شاعران هم به این مناسبت فعالیتی داشته باشیم. برای همین از همکارانم دعوت کردم که در فاصله اول جولای (۱۰ تیر) که روز جهانی میوه است تا ۱۸ تیر که روز ادبیات کودک است برای مخاطبان‌مان شعرهایی درباره میوه‌ها بخوانیم.

به گفته او، جمعی از شاعران مشهور شعر خردسال همچون مصطفی رحماندوست، افسانه شعبان‌نژاد، جعفر ابراهیمی شاهد، اسدالله شعبانی، طیبه شامانی، مریم زرنشان و لعیا شیرازی به این پویش پیوسته‌اند و مابقی شاعران هم تا ۱۸ تیر فرصت دارند شعرهای میوه‌ای خود را به صفحه شعر خردسال در فضای مجازی ارسال کنند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال جاری (۲۰۲۱ میلادی) را سال جهانی میوه و سبزیجات نام‌گذاری کرده است. اول ماه جولای هم از سال ۲۰۰۷ میلادی روز جهانی میوه نامیده شده است.

همچنین ببینید

آیا پسران عملکرد ورزشی بهتری نسبت به دختران دارند؟

 نتایج تحقیقات دانشگاه میشیگان آمریکا نشان داد که کلیشه‌های جنسیتی و استانداردهای دوگانه در مواردی …