رشد فکری کودک در نمایش خلاق

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛نمایش خلاق، نقش‌ به‌سزایی در رشد فکری کودک و سازگاری هرچه ‌بهتر وی با محیط پیرامون ایفا می‌کند.

فرزاد زیدی‌نژاد، در جمع اعضای انجمن هنرهای نمایشی کانون استان گیلان از تئاتر رسمی و غیررسمی برای حاضران صحبت ‌کرد و با بیان این‌که فقدان متن، کارگردان، دکور، نور و نورپردازی، لباس، چهره‌آرایی و تماشاگر، گویای اجرای یک نمایش غیررسمی و خلاق ‌است گفت: این گونه نمایش، برگرفته از بازی‌های کودکانه است که نقش به‌سزایی در رشد فکری و سازگاری کودک با دنیای پیرامون دارد.

این نمایش‌نامه‌نویس، کارگردان و عروسک‌ساز در همین ارتباط، تجربه دنیای شیرین کودکی، مدیریت رفتار کودکانه و ترسیم دنیایی از خواسته‌ها را دست‌آورد بازی‌های خلاق کودکانه دانست و هدایت کودکان و تقویت تفکر خلاق آنان را رسالت مربیان کانون خواند.

میهمان انجمن مجازی هنرهای نمایشی کانون گیلان هم‌چنین، پرهیز از روزمرگی، عینی‌سازی تصاویرذهنی، مدیریت زمان و بهره‌گیری از بازی‌های کودکانه را لازمه‌ی اجرای نمایش خلاق دانست و با تبیین این موضوع که فرآیند اجرای نمایش خلاق، بر نتیجه و پایان کار ارجحیت ‌دارد، گفت: تجربه‌اندوزی، خلق موقعیت‌های جدید و تشویق کودکان به شرکت در کارهای گروهی، از اولویت‌هایی است که بایستی مدنظر قرار گیرد.

کارشناس هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان لرستان، ضرورت بهره‌گیری از موسیقی در اجرای نمایش خلاق و آهنگ‌سازی با استفاده مبتکرانه از اشیاء پیرامون را خاطرنشان‌ کرد و این امر را مشوق مخاطب برای خلاقیت‌ورزی دانست.

بخش پایانی سخنان فرزاد زیدی‌نژاد به جایگاه نمایش‌ خلاق به‌عنوان یک فعالیت پایه اختصاص داشت و وی با بیان این‌که این فعالیت، نقطه‌ی آغازی برای تقویت استعدادهای هنری کودکان و نوجوانان و زمینه‌ساز نقش‌آفرینی آنان در تئاتر رسمی و هنرهای نمایشی است، گفت: برای موفقیت در این زمینه نیز نیازمند افزایش‌آگاهی‌ها و اشراف کامل بر دنیای گسترده نمایش خلاق هستیم .

همچنین ببینید

پایان اردوی ایتالیا برای نوجوانان والیبالیست

چهارمین و آخرین دیدار تدارکاتی تیم والیبال نوجوانان ایران برابر ایتالیا با برد شاگردان آرمات …