خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

رایزنی ایران و استرالیا درباره پناهندگان افغان

  • 05 آبان 1400 - 11:05
رایزنی ایران و استرالیا درباره پناهندگان افغان
نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان و سفیر استرالیا در ایران با مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، سه‌شنبه چهارم آبان ماه ۱۴۰۰ مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با دنیل اسلوپر، نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان، لیندال ساش، سفیر استرالیا در جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه، در راستای تحولات اخیر کشور افغانستان و امور مربوط به پناهندگان و آوارگان جدید الورود دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار دستیار وزیر و مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور ضمن اشاره به خدمات ارائه شده به پناهندگان گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از حامیان اصلی پناهندگان و آوارگان بوده و خدمات‌رسانی در طی چهار دهه متوالی به پناهجویان خود گواه این موضوع است.

محمودی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران بدون هیچگونه تبعیضی به خیل عظیمی از پناهندگان و مهاجرین خارجی خدمات مختلفی در حوزه‌های آموزش، بهداشت، درمان و سلامت، معیشت، حرفه‌آموزی و اشتغال و همچنین کمک‌رسانی در (حوادث غیرمترقبه) و با کمترین کمک‌های جوامع بین‌المللی توانسته نقش مهمی در بازگشت داوطلبانه پناهندگان به کشور خود جهت بازسازی و احیای دوباره کشورشان ایفای نقش کند.

دستیار وزیر در ادامه به میزبانی از پناهندگان در طی چهار دهه علیرغم مشکلات اقتصادی، جنگ تحمیلی هشت ساله و تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی بر ایران اشاره و خاطرنشان کرد: پناهندگان ساکن در جمهوری اسلامی ایران در شهرها و روستاها در کنار مردم امرار معاش می‌کنند و همچنین با توجه به افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها به‌ویژه در زمان کرونا دولت جمهوری اسلامی ایران به‌تنهایی خیلی از هزینه‌ها و مشکلات پناهجویان و مهاجران خارجی را حل کردهاست.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تاکید کرد: بدون شک رسیدگی به مشکلات پناهندگان مسئولیتی خطیر و بین المللی است که دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد کشور استرالیا نیز در تقسیم بار مسئولیت و حمایت از پناهندگان سهیم باشد.

محمودی اسکان مجدد پناهندگان در کشورهای ثالث را از راه حل های راهبردی دانست و افزود در این بخش نیز لازم است کشور استرالیا در این ارتباط نیز حمایت جدی معمول کند.

او در پایان اکید داشت علی‌رغم این که دولت جمهوری اسلامی ایران همواره میزبان پناهندگان بوده، ولیکن با حجم بالای پناهندگان فعلی و وجود اتباع خارجی غیرمجاز در کشور و همچنین تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه توانایی و ظرفیت پذیرایی آوارگان جدید وجود ندارد. بنابراین با توجه به تحولات اخیر افغانستان و برای مقابله با هجمه‌های احتمالی آوارگان به کشور از استرالیا و کشورهای عضو سازمان ملل انتظار می رود در این زمینه به صورت جدی و عملی ورود کرده و نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز اقدام و حمایت لازم را معمول و باید تمام تلاش و کمک خود در زمینه پناهندگان را داشته و کمک های بیشتری در جهت حمایت و تسهیل مشکلات پناهندگان داشته باشند.

در ادامه دنیل اسلوپر نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان ضمن تشکر و قدردانی از میزبانی دولت جمهوری اسلامی در خصوص پناهندگان گفت: ما تمام توانایی خود را به کار خواهیم گرفت تا مشکلات مربوط به پناهندگان زودتر حل شود، همچنین مساعدت و کمک های مالی برای کشور جمهوری اسلامی ایران جهت برطرف کردن مسائل مربوط به پناهندگان خواهیم داشت و همچنین در خصوص مسائل و مشکلات مردم افغانستان تلاش می‌کنیم که شرایط مساعدی در این کشور فراهم شود تا بتوانند به ثبات نسبی رسیده و مردم زندگی خوبی داشته باشند.

ایشان در ادامه بیان داشت: در خصوص زنان و کودکان مشکلات عدیده ای وجود دارد که تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا شرایط مساعدی در زمینه تحصیل، بهداشت و آموزش و … برایشان فراهم کنیم.

نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان اشاره کرد: ما خیلی خوشحال می‌شویم که بتوانیم همکاری‌ها و مشترکات مناسبی در زمینه مختلف در خصوص حل منازعات و معضلات پناهندگان با کشور جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

در پایان خانم لیندال ساکس، سفیر استرالیا در ایران نیز آمادگی خود را در ادامه خدمات به پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده و اظهار داشت در برنامه های سال آتی میلادی قطعا این امر تحقق خواهد یافت.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب