راه طولانی اراک تا شهر دوستدار کودک شدن/ بودجه و همکاری نیاز است

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ شهر دوستدار کودک همان طور که از نامش پیداست به شهری گفته می شود که تمام امکانات لازم برای رفاه و آسایش و رشد اجتماعی کودکان در آن فراهم باشد. کودکان دارای نیازهای مربوط به خود هستند که باید در ساختار شهری به این نیازها توجه شود، اما متاسفانه با توجه به گسترش روز افزون جمعیت و توسعه شهر نشینی این موضوع نادیده گرفته شده است، موضوعی که در جوامع پیشرفته بسیار مورد اهمیت قرار دارد.

باید توجه کرد کودکان با محیط پیرامون خود سریع ارتباط برقرار می کنند و به ویژه با قرار گرفتن در محیط شهری تاثیر زیادی می گیرند که رشد فکری و خلاقیت آن ها را بدنبال دارد. همچنین دوران کودکی به سبب اینکه بیشتر به بازی و سرگرمی می گذرد زمینه ای بسیار مناسب برای شکل دهی ارتباط مناسب میان کودکان و شهر است.

امروز در کشور ما نیز موضوع تحقق «شهر دوستدار کودک» مورد توجه برنامه ریزان و دست اندرکاران امور شهری در شهری قرار گرفته است اما در این زمینه تا دستیابی به شرایط مطلوب فاصله بسیار وجود دارد.

در شهر دوستدار کودک، مشارکت و نقش شهروندی کودکان باید مبنا قرار داده شود و با انجام اقداماتی مناسب حس هویت، امنیت، تعلق مکانی را برای کودکان ایجاد گردد و شهر به سوی تبدیل شدن به بستری برای برآوردن نیازهای مختلف کودک و رشد و پرورش همه جانبه وی سوق یابد.

با یک نگاه کلی و اجمالی به مولفه هایی که ذکر شد و همچنین ارزیابی وجود یا فقدان این مولفه ها در شهر اراک، می توان به این نتیجه رسید که اراک تا شهر دوستدار کودک شدن راه طولانی در پیش دارد که باید طی کند.

یک روانشناس در این زمینه اظهار کرد: باید از نگاه بچه ها به جامعه و شهر نگاه کنیم سپس متوجه نیازهای آن ها خواهیم شد و می توانیم شهری دوستدار کودک را تحقق ببخشیم.

فاطمه ولایت گفت: در شهر دوستدار کودک باید همه چیز کودکانه و سرشار از رنگ باشد و قدرت خلاقیت را به نمایش گذارد تا کودکان نیز از ذهنی خلاق برخوردار شوند.

وی بیان کرد: در شهر اراک به عنوان شهر دوستدار کودک، پارک کودک وجود ندارد و امکاناتی هم که در پارک ها وجود دارد بسیار اندک است که باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام داد و از شهرداری اراک انتظار می رود برای احداث پارک کودک اقدام کند.

راه طولانی شهر اراک تا تحقق شاخصه های شهر دوستدار کودک

در این خصوص مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی اظهار کرد: شهر دوستدار کودک به شهری اطلاق می شود که در آن کودکان در گروه های سنی مختلف آرامش، امنیت و آموزش را به خوبی مشاهده و تجربه کنند و بتوان شرایط مناسب زندگی را برای آنها فراهم ساخت.

جهانبخش قنبری ادامه داد: اینکه بتوان شهری را در دنیا یافت که تمام ویژگی های مربوط به سنین کودک و نوجوان را داشته باشد شاید آرمانی باشد اما دولت های مختلف در تلاش هستند شرایطی مطابق با معیارهای کودکان به وجود آورند که این امر نیز دشوار به نظر می رسد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی گفت: نه تنها شهر اراک بلکه سایر شهرهای کشور از شاخصه ها و ویژگی های شهر دوستدار کودک فاصله دارند. به واسطه نامگذاری شهر اراک به عنوان شهر دوستدار کودک امکانات لازم را باید برای بچه ها پیش بینی کرد.

توزیع عادلانه امکانات برای کودکان در شهر دوستدار کودک باید رعایت شود و توجه کرد که در بحث های آموزشی، بهداشت و درمان، این تقسیم عادلانه یکی از شروط تحقق شهر دوستدار کودک استقنبری اظهار کرد: از دستگاه های اجرایی مرتبط و سایر ارگان های استان انتظار می رود اقدامات لازم را برای تحقق شهر دوستدار کودک در اراک انجام دهند و تقسیم وظایف هر یک صورت پذیرد و هر دستگاهی مسئولیت خود را مشخص کند و بررسی فعالیت های دستگاه هایی که با حوزه کودک سر و کار دارند نیز انجام شود.

وی اظهار کرد: اقدامات مهمی باید برای شهر دوستدار کودک انجام داد از جمله امکانات و وسایل تفریحی را باید اختیار بچه ها قرار داد تا بتوانند به راحتی در شهر زندگی کنند و از خدمات شهری، آموزشی و… استفاده کنند تا یک شهر دوست داشتنی از نگاه آن ها را داشته باشیم اما اینکه تا چه حد بتوان این اتفاق بزرگ را مدیریت کرد بحث بسیار مهمی است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی گفت: توزیع عادلانه امکانات برای کودکان در شهر دوستدار کودک باید رعایت شود و باید توجه کرد که در بحث های آموزشی، بهداشت و درمان، این تقسیم عادلانه یکی از شروط تحقق شهر دوستدار کودک به شمار می رود.

قنبری جایگاه مشارکت کودکان در تصمیم گیری ها را مهم برشمرد و گفت: باید بررسی کنیم که اگر وسیله بازی را برای بچه ها ایجاد کردیم، تا چه اندازه برای کودکان مفید بوده و به چه میزان از این وسیله احساس رضایتمندی دارند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی با بیان اینکه آراستگی محیط شهر دوستدار کودک باید متناسب با نیازهای بچه ها باشد، اظهار کرد: آماده سازی فضای بصری و تفریحی برای کودکان مهم است. باید بدانیم رنگ ها و تابلوها که در این فضاها مورد استفاده قرار می گیرد برای بچه ها است. شهر دوستدار کودک، شهر انسان ساز است زیرا کودکان قرار است به عنوان انسان ها و شهروندان در این شهر رشد کنند.

تحقق شهر دوستدار کودک نیازمند تخصیص بودجه و تصمیم اجرایی

در ادامه یکی از اعضای شورای اسلامی کلانشهر اراک اظهار داشت: وزارت کشور دستورالعملی را برای شهرهای بزرگ و مراکز استان ها در نظر گرفته که به عنوان شهر دوستدار کودک معرفی شوند، زیرا کودکان بخشی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و باید امکانات شهر برای آنها فراهم باشد.

طوفان محمدی گفت: توجه به فراهم ساختن امکاناتی که در پارک ها و پیاده روها برای استفاده بچه ها وجود دارد، تابلوهای عبور از خیابان ها، اتاق های مادر و کودک در پارک ها و مراکز خرید باید در شهر دوستدار کودک مد نظر قرار گیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به صدور پروانه برای ساختمان ها و مجتمع ها، هنگامی که مجتمعی ساخته می شود باید فضایی برای کودکان اختصاص پیدا کند و در ساختار شهری لازم است که فضاهایی برای کودکان در نظر بگیریم.

شورای اجرایی در شهر اراک با همکاری دستگاه های ذیربط برای تحقق شهر دوستدار کودک ایجاد شده استاین عضو شورا بیان کرد: همچنین هنگامی که در پارک ها، فضاهایی برای کودکان در نظر می گیریم بهتر است توزیع امکانات به تفکیک سن آنها صورت پذیرد.

وی گفت: در گذشته موسسات و سمن های بسیاری در بعضی از شهرها پیرامون موضوع کودک فعالیت هایی انجام دادند به طور مثال در زرند کرمان این کار انجام شده است. در شهرهای کوچک با همکاری فرماندار و شهردار آن و حتی کمک های مردمی اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

این عضو شورا خاطر نشان کرد: در حال حاضر شورای اجرایی در شهر اراک با همکاری دستگاه های ذیربط برای تحقق شهر دوستدار کودک ایجاد شده و حتی می توان از همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این خصوص استفاده کرد.

محمدی گفت: برای تحقق شهر دوستدار کودک قسمتی از بودجه مورد نیاز را می توان از استانداری تامین کرد و شهرداری نیز از بودجه سالانه برای این موضوع مبلغی را باید در نظر بگیرد.

وی اظهار کرد: اگر بحث شهر دوستدار کودک در اراک مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد، ارگان ها همسو با یکدیگر عمل می کنند و موازی کاری انجام نمی شود. اگر هر ارگانی وظیفه خود را به درستی انجام دهد موفق عمل خواهیم کرد و اگر در تصمیم گیری ها و مراحل اجرایی از نظرات مردم استفاده کنیم، اقدامات رضایت بخش تری صورت می گیرد.

به نظر می رسد انتخاب شهر اراک به عنوان شهر دوستدار کودک در گام نخست اقدامی است تا این مساله تحقق پذیرد، اما باید توجه داشت که برای تحقق این مهم باید فضاهای شهری را متناسب با نیازهای واقعی کودکان و نوجوانان طراحی و آماده کنیم و تنها یک نام گذاری نمی تواند شاخصه های شهر دوستدار کودک را تحقق بخشد./

 

منبع: خبرگزاری مهر

همچنین ببینید

همه چیز درباره کودکان کار اینستاگرامی

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛اینستاگرام را باز می‌کنم. صفحات شناسنامه‌داری را می‌بینم که پیش از …