خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
1

راهکارهای صحبت درباره طلاق با کودکان

  • 23 آبان 1399 - 14:19
راهکارهای صحبت درباره طلاق با کودکان

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از جام جم ؛بهترین کاری که هنگام گفتن تصمیم طلاق به فرزندتان می‌توانید انجام دهید آن است که به او بگویید احساس ترس و اضطراب او را درک می‌کنید و می‌دانید این تصمیم برای او خوش‌آیند نیست. بگویید که در مسیر این تغییرات با او همراهید و هر کاری […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از جام جم ؛بهترین کاری که هنگام گفتن تصمیم طلاق به فرزندتان می‌توانید انجام دهید آن است که به او بگویید احساس ترس و اضطراب او را درک می‌کنید و می‌دانید این تصمیم برای او خوش‌آیند نیست. بگویید که در مسیر این تغییرات با او همراهید و هر کاری که بتوانید برای او می‌کنید تا کمتر آسیب ببیند.

 یکی از سخت ترین چیزهایی که بیشتر والدین درگیر طلاق گزارش می کنند، این است که در واقع باید با کودکان نشست و صحبت با کودکان درمورد طلاق را مورد بحث قرار داد. بسیاری از بچه های بزرگتر ممکن است آگاه باشند که برخی تنش هادر خانواده وجود دارد و ممکن است طلاق را انتظار داشته باشند و ممکن است در مورد تصمیمات کمتر شگفت زده یا عصبانی باشند. در ادامه به برخی راهکارها برای کاهش سختی این کار اشاره شده است.

ترتیب دادن یک جلسه خانوادگی از راهکارهای صحبت با کودکان درباره طلاق

وقتی می خواهید فرزندتان را از تصمیم خود مطلع کنید باید هردو با حضور فرزند یا همه فرزندانتان؛ مانند یک جلسه خانوادگی یک جا جمع شوید. این جلسه فرصتی است تا به سوالات فرزندتان با شفافیت پاسخ دهید و یک طرفه به قاضی نروید. مراقب باشید که این جلسه موقعیتی برای بحث و جدل دوباره در مقابل فرزندتان نشود. برای این منظور بهتر است پیش از آن با همسرتان تمام صحبت هایی که باید گفته شود را مرور کرده باشید و به توافق رسیده باشید.

یک پیام به فرزندتان بدهید

مهم ترین پیامی که در پشت خبر طلاق باید به کودک انتقال داده شود آن است که پدر و مادر به خاطر دلایلی تصمیم گرفته اند که از هم جدا زندگی کنند و در این ماجرا تو هیچ تقصیری نداشته ای. به فرزندتان توضیح دهید که گاهی احساس بزرگترها نسبت به هم تغییر می کند یا نمی توانند در مورد مسائل زندگی شان باهم موافق باشند و مجبورند جدا شوند. اما یادآوری کنید که ارتباط بین والدین با کودک و فرزندان قابل جدا شدن نیست. بگویید ما چون پدر و مادر تو هستیم با تو می مانیم از تو جدا نمی شویم، هرچند تصمیم داریم که از همدیگر جدا زندگی کنیم.

هنگام صحبت با کودکان درباره طلاق از آینده بگویید

همان طور که درباره استرس کودکتان گفتیم، احساس بلاتکلیفی او نسبت به آینده و ایجاد تغییر در زندگی روزانه اش فشار روانی زیادی برای فرزند شما ایجاد می کند. درباره آینده با او صحبت کنید و سعی کنید تمام اتفاقاتی که قرار است رخ دهد و تمام تغییراتی که در زندگی او اتفاق می افتد را با او در میان بگذارید.

تغییر در زندگی با پدر یا مادر، محل زندگی اصلی، تغییر احتمالی مدرسه و چیزهایی از این قبیل را توضیح دهید و نظر فرزندتان را بپرسید. طبیعی است درباره این تصمیمات بین شما و فرزندتان اختلافاتی رخ دهد اما شما در آخر باید با فرزندانتان به یک توافق دوطرفه برسید.

هنگام صحبت با کودکان درباره طلاق به سوالات فرزندتان با صداقت پاسخ دهید

خودتان برای سوالاتی مانند من باید با چه کسی صحبت کنم؟ کجا باید مدرسه برم؟ من هنوز می تونم دوستامو بببینم؟ آماده کنید. سعی کنید تا آن جا که امکان دارد به سوالات فرزندتان با صداقت تمام پاسخ دهید. به یاد داشته باشید نیاز نیست که فرزندتان تمام دلایل جدا شدن را بداند مخصوصا اگر بیان این دلایل منجر به سرزنش یکی از والدین شود. مهم آن است که او درک کند که شما همچنان پدر و مادر او هستید، اما تصمیم گرفته اید از هم جدا شوید و به همین دلیل قرار است تغییراتی در زندگی او اتفاق بیفتد.

هنگام صحبت با کودکان درباره طلاق به احساسات او احترام بگذارید

بهترین کاری که هنگام گفتن تصمیم طلاق به فرزندتان می توانید انجام دهید آن است که به او بگویید احساس ترس و اضطراب او را درک می کنید و می دانید این تصمیم برای او خوش آیند نیست.کتاب هایی وجود دارد که بدون نشر اکاذیب به او بگوید که در مسیر این تغییرات با او همراهید و هر کاری که بتوانید برای او می کنید تا کمتر آسیب ببیند.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب