خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
2

راهنمایی والدین در صحیح خواباندن کودکان

  • 26 آبان 1399 - 11:42
راهنمایی والدین در صحیح خواباندن کودکان

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بهداشت نیوز ؛نتایج یک پژوهش هفده ساله نشان می دهد که نوزادان زیادی در اثر استفاده از وسایل خواب بسیار نرم دچار خفگی شده و جان خود را از دست داده اند. استفاده از وسائل مناسب و طرز صحیح خواباندن نوزادان ، اصلی ترین موضوعی است که والدین […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بهداشت نیوز ؛نتایج یک پژوهش هفده ساله نشان می دهد که نوزادان زیادی در اثر استفاده از وسایل خواب بسیار نرم دچار خفگی شده و جان خود را از دست داده اند. استفاده از وسائل مناسب و طرز صحیح خواباندن نوزادان ، اصلی ترین موضوعی است که والدین باید در نظر داشته باشند.

 پژوهش های انجام شده توسط محققان طی هفده سال در ایالات متحده امریکا ، نشان می دهد که پدر و مادرها نیازمند اطلاع رسانی و آگاهی بیشتری در زمینه وسائل خواب نوزاد از جمله پتو ، بالش و ملحفه های تخت خواب هستند چرا که تعداد زیادی از نوزادان در خطر خفگی و یا مرگ ناگهانی در اثر نا امنی وسائل خواب قرار دارند و سالانه نوزادان بسیاری بر اثر این عوامل جان خود را از دست داده اند.

قابل ذکر است که سندروم مرگ ناگهانی نوزاد SIDS (Sudden infant death syndrome) عبارت است از مرگ نابهنگام نوزادان در خواب بدون هیچ ‌گونه پیش‌بینی قبلی پزشکی و بدون برجای‌ گذاشتن هر گونه عارضه‌ ای در بدن نوزاد که در کالبد شکافی قابل تشخیص باش . به این بیماری مرگ تختخواب نیز گفته می‌شود زیرا اغلب این اتفاق در کودکان و در تختخواب روی می دهد.

خفگی تصادفی در رختخواب هر چند که غیر معمول است اما علت اصلی مرگ و میر ناشی از آسیب های نوزادان به حساب می آید . با این که سندروم مرگ ناگهانی نوزاد SIDS در سال های اخیر کاهش داشته است اما هنوز در سال ۲۰۱۰ در حدود دو هزار نوزاد به این دلیل جان خود را از دست دادند. در ضمن با توجه به گزارش دولت مبنی بر خفه شدن ۶۴۰ نوزاد در خواب ، میزان خفگی نوزادان در سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است.

به همین دلیل آکادمی امراض کودکان امریکا به همراه تیمی از متخصصان و پزشکان امراض کودکان، مجددا در استفاده از بستر نرم و هر چیزی که در هنگام خواب برای زیر نوزاد و یا روی آن مورد استفاده قرار می گیر ، هشدار دادند . این وسائل می تواند شامل پتو ، لحاف ، ضربه گیر تخت، بالش و اسباب بازی نرم شود .

کاهش سندروم مرگ ناگهانی نوزاد SIDS نشان می دهد که تاکید و اطلاع رسانی کمپین خواب نوزاد ، مبنی بر خواباندن نوزادان به پشت نه به روی شکم، نتیجه بخش بوده است. در حقیقت این کمپین که در سال ۱۹۸۷ آغاز به کار کرده بود ، در سال ۲۰۱۲ با تغییر نام به کمپین امنیت در خواب ، برای پوشش دادن خطرات مرتبط با خواب نوزادان و کودکان با حمایت موسسه ملی بهداشت کودکان و موسسه توسعه انسانی به کار خود ادامه می دهد .

گفتنی ست که شیوه های امن در خواب نوزادان و کودکان می تواند در تخت خواب ویژه کودک که امن باشد و یا گهواره تامین شود در حالی که خواباندن نوزادان روی نیمکت ها ، تخت خواب های آبی و یا در پوست گوسفند ، خطر خفگی نوزادان را افزایش می دهد.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب