خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
1
ایچنا گزارش می دهد؛

دومین مهرواره‌ ملی شاهنامه‌خوانی

  • 19 شهریور 1400 - 21:08
دومین مهرواره‌ ملی شاهنامه‌خوانی
چهارمحال و بختیاری و شهرستان فارسان از مناطقی است که در حوزه شاهنامه‌خوانی در کشور پیشگام بوده و قرار است میزبان دومین مهرواره‌ ملی شاهنامه‌خوانی باشد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛مرکز تخصصی شاهنامه‌خوانی و شاهنامه پژوهی یکی از مراکز فعال کانون پرورش فکری استان چهارمحال و بختیاری است که فعالیت‌های خود را از بهمن ۹۷ باهدف ترویج فرهنگ خوانش متون کهن و شناسایی استعدادهای شاهنامه‌خوانی آغاز کرده است.

این مرکز پس از برگزاری فراخوان‌های استانی و منطقه‌ای امسال دومین مهرواره ملی شاهنامه‌خوانی را برگزار خواهد کرد.

در این راستا نشست همکاری بین دستگاهی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختیاری و سازمان‌های و ادارات شهرستان فارسان در دو جلسه متوالی به‌منظور تقویت اشتراک‌های فرهنگی و مشارکت در برگزاری دومین مهرواره ملی شاهنامه‌خوانی برگزار شد.

طی این دو نشست، که با حضور سرپرست پرورش فکری کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختیاری، فرماندار شهرستان فارسان، علیرضا مالکی سرپرست شهرداری فارسان، عباس یداللهی رئیس شورای شهر فارسان، غلام عباس خسروی معاون امنیتی سیاسی فرمانداری و اعضای شورای این شهر، به میزبانی مرکز تخصصی شاهنامه‌خوانی و شاهنامه پژوهشی فارسان برگزار شد، مشارکت دستگاه‌های فرهنگی و سازمان‌های اداری برای برگزاری هرچه بهتر دومین فراخوان ملی شاهنامه‌خوانی کانون مورد تأکید قرار گرفت.

شاهنامه فردوسی جغرافیای فرهنگی بی‌مرز

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختیاری در این جلسه با بیان اهداف دومین مهرواره ملی شاهنامه‌خوانی وجود اشتراک‌های فرهنگی بین کانون و دیگر دستگاه‌های اداری را ظرفیت بالقوه‌ای برای همگرایی خواند.

حجت الله آسمند گفت: شاهنامه فردوسی جغرافیای فرهنگی بی‌مرزی است که سراسر جهان را در برگرفته است و امروز کودکان و نوجوانان ما بیش از هر زمان دیگری نیاز دارند که ریشه‌های تاریخی خود را از گذر این اثر فاخر ادبی بشناسند و با آن ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: حفظ آیین نیک شاهنامه‌خوانی و نقالی موثرترین راه برای انتقال مفاهیم و آموزه‌های تربیتی شاهنامه و شناخت ابعاد مختلف این میراث برجای مانده ادبی است.

آسمند با بیان این نکته که پویایی و نشاط فرهنگ نشان تکامل آن جامعه است، تصریح کرد؛ مشارکت و سهم‌گیری فعال و تأثیرگذار دیگر نهادها و سازمان‌های فرهنگی در پیشبرد این جریان فرهنگی- ادبی هم‌چون سال گذشته، اقدامی سازنده و مبارک است که برکات و ثمرات ارزشمند آن باعث ترویج و عمیق‌تر و گسترده‌تر فرهنگ شاهنامه‌خوانی در سطح جامعه خواهد شد.

از دومین فراخوان ملی شاهنامه‌خوانی حمایت می‌کنیم

سرپرست شهرداری فارسان هم با تاکید بر اهمیت متون کهن، شاهنامه را کتاب سترگی خواند که در طول تاریخ توانسته است فرهنگ و هویت ایرانی را حفظ و به نسل‌های بعد منتقل کند.

علیرضا مالکی در ادامه با تشریح دستور کار جلسه افزود: معرفی این سند نفیس تربیتی به دلیل غنای ادبی و گستردگی موضوعات اخلاقی و اجتماعی یک ضرورت فرهنگی است و علاوه بر اشتراکات و تفاهمات نظری در این موضوع، به صورت عملی نیز از دومین فراخوان ملی شاهنامه‌خوانی حمایت می‌کنیم و به عنوان یک اولویت کاری از همه ظرفیت‌ها در این همکاری استفاده خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به نقش موثر مرکز فرهنگی و هنری فارسان در شناسایی استعدادهای شاهنامه‌خوانی و ارتقای فرهنگی تا کنون، خواستار گسترش مراکز کانون در شهرستان شد.

ترویج فرهنگ شاهنامه خوانی مایه خودباوری کودکان و نوجوانان ایرانی

شعله ایل‌بیگی‌پور، مسول مرکز تخصصی شاهنامه خوانی فارسان هم به ارائه گزارشی از برنامه های مرکز شاهنامه‌خوانی و کارگاه‌های اجرایی پرداخت.

وی نقش تعاملات سازمان‌های فرهنگی و اداری را یکی از عوامل موفقیت جشنواره‌های استانی و ملی شاهنامه‌خوانی در دوره‌های گذشته خواند و ابراز امیدواری کرد امسال نیز این همکاری نتایج پرباری را به همراه داشته باشد.

مرداس طاهری فرماندار فارسان هم ترویج فرهنگ شاهنامه خوانی را مایه خود باوری کودکان و نوجوانان ایرانی دانست و افزود: پس از گذشت هزار سال هنوز هم این کتاب بستر مناسبی برای شناخت فرهنگ، اندیشه، تمدن و هنر این سرزمین و بازتاب دهنده منش مردمان آن است.

وی ادامه داد: امروزه مقوله هویت ملی یکی از دغدغه‌های اصلی فرهنگی است و شاهنامه فردوسی به عنوان یک سند تاریخی می تواند نقش مهمی در شناساندن و معرفی ریشه‌های ما داشته باشد.

طاهری ضمن اشاره به پیشینه غنی فرهنگی شهر فارسان، فعالیت‌های مرکز شاهنامه‌خوانی فارسان را گامی مهم در حفظ این میراث ملی خواند و خواستار مشارکت هرچه بهتر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی در برگزاری هرچه بهتر دومین جشنواره ملی شاهنامه خوانی شد.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب