خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

دوازدهمین نانوالمپیاد دانش‌آموزی در ایستگاه پایانی

  • 28 آبان 1400 - 11:52
دوازدهمین نانوالمپیاد دانش‌آموزی در ایستگاه پایانی
دوازدهمین دوره از المپیاد دانش‌آموزی نانو با نزدیک شدن به پله نهایی، خود را برای اعطای مدال‌های رنگارنگ به برترین‌های این رقابت آماده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو فعالیتی است که از سوی ستاد توسعه فناوری نانو برگزار می‌شود. این رقابت ترکیبی از رقابت همزمان در حیطه تئوری و عملی در حوزه نانو فناوری است.

تاکنون ۱۱ دوره المپیاد دانش‌آموزی نانو در مراحل مختلف به صورت آزمون تئوری در سطح کشور و یک اردوی علمی-عملی برای برگزیدگان مراحل تئوری برگزار شده است و برگزیدگان نهایی با توجه به آزمون‌های مرحله عملی معرفی شده‌اند.

اکنون دوازدهمین دوره المپیاد دانش آموزی نانو به پله‌های آخر خود رسیده است؛ رقابتی که به گفته مدیر ترویج دانش آموزی ستاد نانو از مرداد ماه سال جاری آغاز شده است و روز جمعه ۲۸ آبان ماه با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان خواهد داد.

در مرحله نهایی ۳۰ نفر با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و تنها افرادی که بتوانند از ۱۰۰ امتیاز، بیش از ۹۰ امتیاز را دریافت کنند، موفق به دریافت مدال طلا خواهند شد.

استان‏ کردستان با ۷ نفر دارای بیشترین تعداد نفرات راه یافته به مرحله نهایی است و پس از آن استان‌های آذربایجان شرقی و مازندران به ترتیب با ۵ و ۳ نفر از این نظر در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

مرحله نهایی این رقابت به صورت تلفیقی از برنامه برخط و حضوری بوده است، به این صورت که کارگاه‌های آموزشی به صورت برخط و کار آزمایشگاهی به صورت حضوری در یکی از مراکز معتبر علمی پژوهشی در شهر تهران برگزار شده است.

مهیار خادم، مدیر ترویج دانش‌آموزی ستاد توسعه فناوری نانو، با بیان اینکه مرحله اول دوازدهمین دوره المپیاد نانو در مرداد ماه سال جاری برگزار شد، گفت: بیش از ۵۰۰ نفر از مرحله اول که حائز شرایط بودند، به دومین مرحله این رقابت راه یافتند.

وی اظهار کرد: مرحله دوم این رقابت در ۱۸ شهریور ماه در ۴۵ حوزه در سراسر کشور برگزار شد که ۳۰ نفر وارد مرحله نهایی (عملی) المپیاد دانش آموزی نانو شدند.

خادم با تاکید بر اینکه مرحله نهایی این دوره از ۲۰ آبان ماه آغاز شد و تا روز جمعه ۲۸ آبان ماه ادامه دارد، خاطر نشان کرد: ۳۰ نفر از برگزیدگان مرحله دوم از ۱۵ استان کشور به مرحله نهایی رسیدند که از این تعداد ۷ نفر از استان کردستان، ۵ نفر از استان آذربایجان شرقی و ۳ نفر از استان مازندران هستند.

مدیر ترویج دانش آموزی ستاد نانو با اشاره به نحوه برگزاری مرحله نهایی دوازدهمین دوره المپیاد دانش‌آموزی نانو، توضیح داد: در مرحله نهایی داوطلبان بر اساس اجرای آزمایش‌هایی که از قبل طراحی شده است، با هم رقابت می‌کنند.

وی موضوع آزمایشات مرحله نهایی این المپیاد را سنتز و کاربرد MOF ها یا چارچوب‌های فلز-آلی عنوان کرد و یادآور شد: این افراد در این مرحله نانومواد مورد نظر را تولید کرده و کاربرد آن را در تصفیه پساب‌های صنعتی تست کردند. محل برگزاری مرحله نهایی این دوره از المپیاد دانش آموزی نانو در دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران است و مراسم اختتامیه این رویداد روز جمعه ۲۸ آبان ماه برگزار می‌شود که طی آن مدال‌های طلا، نقره و برنز به داوطلبان اعطا خواهد شد؛ ضمن آنکه از استان‌ها و نهادهای برتر همکار تقدیر خواهد شد.

به گفته وی، به تمامی ۳۰ نفر حاضر در مرحله نهایی مدال اعطا خواهد شد؛ ولی مدال‌های طلا و نقره بر اساس امتیاز به برترین‌ها اعطا می‌شود.

خادم ادامه داد: به افرادی که از ۱۰۰ امتیاز، ۹۰ امتیاز کسب کنند، مدال طلا، به افرادی که بین ۸۰ تا ۹۰ امتیاز کسب کنند، مدال نقره و به مابقی افراد مدال برنز اعطا خواهد شد.

المپیاد دانش‌آموزی نانو رویداد مورد تایید بنیاد ملی نخبگان است و در راستای تفاهم‏‌نامه میان سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در سال جاری با همکاری و هماهنگی این دو نهاد برگزار شده است.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب