خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

دلایل و علائم حساسیتِ پاییزی چیست؟

  • 31 شهریور 1400 - 11:45
دلایل و علائم حساسیتِ پاییزی چیست؟
هرچند عوامل تحریک کننده و حساسیت‌زا در فصل پاییز متفاوت هستند، اما می‌توانند علائمی مشابه آلرژی در فصل بهار و تابستان را ایجاد کنند.
به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ وقتی صحبت از حساسیت فصلی می‌کنیم معمولا همه به یاد بهار و تابستان می‌افتند که مهمترین زمان برای گل دهی، گرده افشانی و رشد گیاهان گوناگون است و این روز‌ها شاید برای برخی این سوال پیش بیاید که با رسیدن به پایان تابستان چرا بازهم بسیاری افراد، علائم آلرژیک همچون عطسه یا آبریزش از چشم و بینی را تجربه می‌کنند؟
گیاه ابروسیا یا آمبروزیا (کهنه‌واش) متعلق به تیره کاسنی، بزرگترین محرک آلرژی در فصل پاییز است.
اگرچه به طور معمول گرده افشانی این گیاه از شب‌های خنک و روز‌های گرم ماه اوت آغاز می‌شود، اما ممکن است تا ماه سپتامبر و اکتبر ادامه یابد. حدود ۷۵ درصد از افرادی که به گیاهان بهاره حساسیت دارند به این گیاه نیز واکنش نشان می‌دهند.
حتی اگر این گیاه در محل زندگی فرد وجود نداشته باشد، گرده‌های این گیاه می‌تواند از طریق وزش باد صد‌ها کیلومتر جابجا شود.
در برخی از افراد که به گیاه ابروسیا حساسیت دارند، مصرف برخی میوه‌ها و سبزیجات نظیر موز، خربزه و کدو سبز نیز می‌تواند علائم آلرژیک ایجاد کند.
گیاه ابروسیا یا آمبروزیا (کهنه‌واش)
کپک نیز یکی دیگر از عوامل حساسیت‌زا در فاصل پاییز است. ممکن است تصور شود که کپک در زیرزمین یا حمام رشد می‌کند – بخش‌های مرطوب در خانه -، اما شرایط برای رشد کپک در نقاط مرطوب در فضا‌های باز و بیرون از خانه هم فراهم است.
در عین حال “کَنه”‌های گرد و غبار را فراموش نکنید. در حالیکه کنه‌های گرد و غبار در ماه‌های مرطوب تابستان رایج هستند، ممکن است اولین بار که در فصل پاییز وسیله گرمایشی را روشن می‌کنید وارد هوا شوند. آن‌ها می‌توانند باعث عطسه، خس خس سینه و آبریزش بینی شوند.
بازگشایی مدارس نیز می‌تواند در کودکان حساسیت ایجاد کند، زیرا کپک و کنه گرد و غبار در مدارس شایع است.
علائم حساسیت پاییزی کدامند؟
– آبریزش بینی
– آبریزش چشم
– عطسه
– سرفه
– خارش چشم و بینی
– بروز حلقه‌های تیره رنگ زیر چشم
  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب