خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

دفاع از حق کودکان برای تحصیل در قرقیزستان

  • 27 آذر 1400 - 10:01
دفاع از حق کودکان برای تحصیل در قرقیزستان
رئیس جمهور قرقیزستان فرمانی در مورد اقدامات فوری برای تضمین حق قانونی کودکان برای دریافت آموزش امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، «سادیر جباراف» رئیس جمهور قرقیزستان فرمان «اقدامات فوری برای تضمین حق قانونی کودکان برای دریافت آموزش عمومی ابتدایی و متوسطه» امضا کرد.

به عنوان بخشی از این فرمان، رئیس جمهور دستوراتی به کابینه وزیران، وزارتخانه‌ها، مقامات محلی و دادستانی کل داد تا لایحه‌ای را تنظیم کنند که والدین را ملزم به رعایت حق تحصیل کودکان کند.

گفتنی است که یکی از مشکلات مبرم نظام آموزشی در قرقیزستان، افزایش تعداد کودکانی است که به دلایل مختلف تحصیل نمی‌کنند. بسیاری از کودکان پیش دبستانی و راهنمایی که در مناطق روستایی و شهری زندگی می‌کنند، به مدرسه نمی‌روند یا به طور نامنظم در کلاس‌ها شرکت می‌کنند.

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش در ابتدای امسال بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کودک از تحصیل خودداری کردند.

برخی از دلایل این وضعیت مشکلات مادی والدین، نیاز به کار و کمک به والدین، امتناع والدین به دلایل مذهبی، نداشتن مدارک شناسایی، مهاجرت والدین و عدم مسئولیت بستگان است.

بنا بر فرمان جدید،مسئولین ذیربط ملزم می‌شوند تا به منظور اجرای حقوق اساسی شهروندان  قرقیزستان، شرایط لازم را برای پذیرش دانش آموزان در پایه اول دبستان فراهم کنند و دانش آموزانی که در یادگیری کند هستند، شناسایی و برای آموزش آنان تدابیری اتخاذ کند.

  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب