دستگاه متولی حمایت از کودکان کار نداریم!/اصفهان دارای بیشترین تعداد کودک کار

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایچنا، با اشاره به اینکه آمار دقیقی از کودکان کار در اصفهان نیست، اظهارکرد: بر اساس اعلام سازمان های مردم نهاد حدود 700 کودک کار شناسایی شده اند.

کوروش محمدی، با اعلام اینکه این تعداد بر اساس آمار رسمی به 400 تا 450 نفر می رسد، گفت: کودکان کار اصفهان اتباع خارجی و هم وطنان ایرانی می شود.

وی در مورد تفکیک این آمار به کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست توضیح داد: وقتی صحبت از کودکان کار می شود دیگر فرقی نمی کند که این کودک بدسرپرست یا بی سرپرست است و به طور کلی موضوع کار مطرح می شود.

این عضو شورای شهر گفت: کودک کار، صرف نظر از اینکه سرپرست دارد یا بد سرپرست یا بدون سرپرست است، از هر حیث به عنوان یک معضل و پدیده منفی اجتماعی شناخته می شود.

محمدی با اشاره به اینکه در برخی موضوعات ما مشکل قانون نداریم و برخی موارد با مشکل اجرا روبرو هستیم، گفت: اگر قوانین به درستی اجرا شود آن وقت می توانیم در مورد موضوع مدنظر صحبت کنیم.

وی ادامه داد: مشکل ما نداشتن دستگاه های متولی حمایت از کودکان کار است.

رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات کودکان کار به صورت کمیته ای و کارگروهی در هر استان بررسی و رصد می شود که این یک نقص است.

وی با اشاره به اینکه وظایف تعریف شده برای دستگاه های مختلف شهر از جنبه حمایتی به کودکان کار نگاه می کند، گفت: تجربه نشان داده قوانین جنبه حمایتی دارند برای رفع مشکل کودکان کار، اثربخش نیست.

این عضو شورای شهر ادامه داد: قوانین زمانی ارزش عملیاتی و خروجی های قابل توجه پیدا می کنند که جنبه پیشگیرانه داشته باشند و با مسائل به صورت ریشه ای برخورد شود.

محمدی گفت: در حالیکه همه جای دنیا این قانون به صورت مقابله و مبارزه با کار کودک تصویب و به کار گرفته می شود، در ایران همچنان تاکید بر روی قوانین حمایتی است.

رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: اگر ما ریشه را رها کنیم و فقط به خروجی یک مدل از رویکرد های تربیتی جامعه توجه کنیم و منتظر رخ دادن آن در جامعه باشیم تا با فرد کودک آزار برخورد قاطع کنیم ضمن اینکه در مقطع زمانی خود خوب است ولی پیشگیرانه نیست.

محمدی با بیان اینکه نگاه حمایتی موجب کاهش آسیب های حوزه کودکان کار نمی شود، افزود: نگاه باید در کنار حمایت، پیشگیرانه باشد و بخش اعظم انرژی صرف پیشگیری شود تا حمایت و گرنه هرچقدر هم به سمت حمایت بریم به جز صرف منابع مالی، نتیجه اثرگذاری حاصل نمی شود./

 

خبرنگار:ناهید حاجی رضازاده

همچنین ببینید

بهزیستی تعریفی برای مناطق حاشیه نشین ندارد/ وجود 2400 خانوار نیازمند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان با اشاره به اینکه بهزیستی …