در نگارش نمایشنامه نوجوان کم‌کاری داریم

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ رضا روان کارگردان نمایش «افسانه بایبری» که در بخش مسابقه نوجوان جشنواره بیست و ششم کودک و نوجوان همدان حضور دارد درباره شیوه اجرایی نمایش توضیح داد: «افسانه بایبری» به صورت زنده و عروسکی اجرا می‌شود و ۱۵ بازیگر در کنار ۲۶ عروسک از جمله ۲ عروسک اژد‌ها و دلقک روی صحنه حضور دارند. عروسک‌های‌مان نیز اسفنجی بوده و روی پای بازیگر قرار دارند و در واقع بونراکوی کوچک هستند.

وی درباره داستان نمایش گفت: این نمایش درباره شهری به نام بایبری است هر ساله شاهد برگزاری یک جشن و اعطای جایزه به قهرمان برگزیده است. بایبری تسخیرشده الیورشاه است که تمام شهر را با کتاب «نادانی» اش نادان کرده است. گروهی شعبده‌باز با یک کودک وارد شهر می‌شوند و اتفاقاتی رخ می‌دهد.

روان که سال گذشته در بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با نمایش «من و مادربزرگه» حضور داشت درباره دشواری‌های روی صحنه بردن نمایشی برای نوجوانان با توجه به دسترسی آن‌ها به انواع گونه‌های تکنولوژی و تغییر نحوه تفکر و دغدغه‌هایشان بیان کرد: متاسفانه متون مخصوص کودکان و نوجوانان ما در یکدیگر ادغام شده است و در حوزه متن هیچ تفکیکی میان کودک و نوجوان وجود ندارد و اگر هم دارد، بسیار اندک است. نوجوانان و حتی کودکان ما، امروزه کاملاً متفاوت با نوجوانان و کودکان دیروز هستند و در نتیجه بخش عمده‌ای از آن‌ها به تئاتر‌هایی که ما گمان می‌کنیم ویژه رده سنی آن‌هاست به چشم سرگرمی پیش پاافتاده نگاه می‌کنند و نه به‌عنوان امری جدی که می‌تواند در قالب سرگرمی منجر به آموختن شود. متاسفانه ما در حوزه متون ویژه نوجوانان کم‌کاری کرده‌ایم.

این عضو گروه تئاتر «فریاد» در پایان درباره دشواری‌های روی صحنه بردن نمایش‌های کودک و نوجوان در شهرستان تصریح کرد: من پیش‌تر در جلسه‌ای هم که با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنر‌های نمایشی در همدان برگزار شد این نکته را عنوان کردم که متاسفانه کار‌های کودک و نوجوان خارج از تهران، نمی‌توانند با آثار تولید شده در تهران رقابت کنند. درست است که بخشی از اهالی تئاتر کودک و نوجوانِ ساکن تهران نیز از استان‌هایی دیگر به این شهر مهاجرت کرده‌اند، اما در هر صورت امکاناتی که در تهران موجود است در سایر استان‌ها و شهر‌ها نیست. درست است که همدان پایلوت تئاتر کودک و نوجوان است و به‌واسطه برگزاری جشنواره فرهنگ تماشای تئاتر کودک و نوجوان در میان خانواده‌ها رشد بسیار یافته است، اما مشکلات همچنان پابرجاست و جای پرداخت بیشتر دارد.

این اثر نمایشی عصر دیروز دوشنبه ۲۰ آبان ماه در ۲ نوبت ۱۵ و ۱۷:۳۰ در تالار اصلی مجتمع بوعلی شهر همدان روی صحنه رفت.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۱ آبان به دبیری مجید قناد در همدان برگزار می‌شود./

 

منبع:خبرگزاری داشنجو

همچنین ببینید

تاثیرات مخرب باب اسفنجی در رشد ذهنی کودکان

در طی پژوهشی در سال ۲۰۰۴ بر روی کودکانی که کارتون «باب‌اسفنجی شلوارمکعبی» را تماشا …