جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان جریان ساز استMA+:BtA÷d

در «حیاط خانه ما» مسئولیت پذیر باشید

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ روابط عمومی بیست و ششمین جشنواره تئاتر بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، وحید خسروی با توضیح اینکه  داستان  تئاتر «حیاط خانه ما» درباره مسئولیت پذیری کودک و خردسال است، اظهار کرد: دنیای امروز، مسئولیت پذیری و پذیرش جایگاه را به کودک و خردسال یاد نمی دهد و خانواده ها به جای بچه ها تصمیم می گیرند؛ در حالی که این کار اشتباه است زیرا باعث از بین رفتن حس مسئولیت پذیری کودک در آینده خواهد شد و ما در این تئاتر این موضوع را به زبانی ساده و شیرین بیان می‌کنیم.
خسروی درباره داستان تئاتر «حیاط خانه ما» گفت: این نمایش قصه لکه رنگی است که تصمیم گرفته دیگر رنگ قرمز گیلاس نباشد و سفری را آغاز می کند که موجب می شود تا متوجه حضور معنی دار خود شود.
وی با بیان اینکه مخاطب خردسال، کودک و نوجوان هرکدام یک نوع درک و نگاه به مسائل دارند، اضافه کرد: این تفاوت بر منِ هنرمند تاثیر می گذارد چون وقتی با خردسال حرف می زنم، فضاسازی آن با کودک فرق می کند و وقتی با کودک صحبت می کنم، فضاسازی آن با نوجوان فرق می کند و به طور کلی نوع ارتباط گیری های تغییر می کند.
خسروی درباره ویژگی های تئاتر خردسال گفت: خردسالان زود همزاد پنداری و باور کرده و خودشان را به جای قهرمان اثر قرار می دهند؛ علاوه بر این خردسال ذهن پیچیده ای ندارد و سازنده اثر حق ندارد داستان را پیچیده کند بلکه باید در کنار شادی و لذتی که در اثر ایجاد کرده است؛ مفهوم را به سادگی به خردسال انتقال بدهد.
او با بیان اینکه در این نمایش از تکنیک پاپ آپ استفاده کرده است، گفت: دکور یک کتاب سه بعدی است به همراه تعدادی عروسک های مینیمال که باعث می شود خردسال خودش شخصیت ها را ترسیم و تصویر کند.
بازیگر، آهنگساز، شاعر و عروسک گردان تئاتر “حیاط خانه ما” امیر حسین انصافی است و ساخت دکور و عروسک ها را نیز مژده زکریا پور بر عهده دارد.
بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با شعار «کودک، طبیعت، تئاتر» از ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ در همدان برگزار می شود./
منبع: فرهنگ

همچنین ببینید

مرور خاطرات سینمای کودک؛اکران نسخه مرمت شده “شهرموش ها”

نسخه مرمت شده ۶ فیلم سینمایی ماندگار سینمای کودک و نوجوان از شنبه ۹ مرداد …