دانش‌آموزان مازندران به محافظان میراث فرهنگی پیوستند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ سرهنگ محمدرضا کردان روز دوشنبه برگزاری این کلاس ها را در راستای آگاه سازی، مسئولیت پذیری با محوریت بهره گیری از ظرفیت های مشارکت اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت: هدف از برگزاری دوره های آموزشی تعمیق فرهنگ حراست از میراث فرهنگی برای نسل جدید است.

وی افزود: انتقال داشته های فرهنگی به نسل جدید ، آشنایی ساکنین و میراث داران آینده استان از داشته های فرهنگی مازندران ، ظرفیت های میراث فرهنگی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی استان از دیگر اهداف میراث فرهنگی در برگزاری کارگاه های آموزشی حراست از میراث فرهنگی بود.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران ادامه داد: امسال ۹۸ مورد آموزش رایگان برای دانش آموزان مازندران برگزار شد که بیش از ۸۰۰ محصل در آن حضور داشتند.

سرهنگ کردان همچنین گفت: این کارگاه های آموزشی عمدتا در سایت موزه ها انجام شد تا دانش آموزان بهتر و از نزدیک با آثار تاریخی و میراثی آشنا شوند.

وی افزود: این آموزش ها شامل ، آشنایی دانش اموزان با قدمت اثار تاریخی ، شناسایی آثار تاریخی اصل از تقلبی ، تحلیل جایگاه میراث فرهنگی در اقتصاد و گردشگری استان مازندران و آشنایی از ارتباط میراث فرهنگی استان با هویت مردم مازندران بود.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران برگزاری این کارگاه ها را مستمر عنوان کرد و گفت: امیدواریم آموزش و پرورش مازندران و نهادهای دانش اموزی استان همکاری بیشتری در این زمینه با ما داشته باشند.

سرهنگ کردان آموزش حراست از میراث فرهنگی را یکی از موارد ۱۲ گانه بهره مندی از ظرفیت اجتماعی عنوان کرد و افزود: در ۹ ماه نخست سال جاری بیش از یکهزار و ۵۱۴ جلسه تعاملی با انجمن های میراث فرهنگی، مراکز آموزشی و پژوهشی، دهیاری ها و شوراها، پایگاه های مقاومت بسیج، شهرداری ها، فرمانداری ها و ائمه جماعت برگزار شد.

استان مازندران دارای ۱۷ موزه تاریخی است که از این تعداد ۹ موزه فرهنگی – تاریخی دولتی ، ۶ موزه خصوصی و ۲ پایگاه فرهنگی و تاریخی هستند.

در حال حاضر ۲۰ هزار قلم اثر منقول در خزانه میراث فرهنگی مازندران موجود است که ۱۶ هزار قلم از آنها در استان ثبت و برایشان پرونده تشکیل شده است که از این تعداد قرار است یکهزار شی در موزه کلبادی نمایش داده شود.

همچنین استان مازندران ۵۳۶ هزار دانش اموز دارد که حدود ۶۰ درصد آنان در مناطق شهری تحصیل می کنند./

 

منبع: ایرنا

همچنین ببینید

فعالیت مهدهای کودک رامسر تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛رییس شبکه بهداشت و درمان رامسر با نامطلوب ارزیابی کردن اجرای …