خشونت در ادبیات کودک و نوجوان

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ آذر نشاط روح عضو گروه پژوهش شورای کتاب کودک طی مصاحیه ای گفت: بسیاری بر این عقیده اند که طرح خشونت در کتابهای کودک و نوجوان تاثیرات منفی به دنبال دارد و به نوعی ترویج خشونت محسوب می شود.

این در حالیست که در تعدادی از رمان های نوجوان با حجم بالایی از  توصیفات خشونت بار مواجه هستیم  ، به طور مثال در رمان هایی از دیوید آلموند با خشونتی بسیار سخت ، عریان و آشکار روبرو هستیم که در شکل و ابعاد گوناگون به تصویر کشیده شده است ..از خشونت ناشی از جنگ در رمان تابستان زاغچه تا خشونت علیه همسالان در آتش خوارها و خشونت فیزیکی و کلامی در کتاب وحشی..
حال این سوال مطرح است که آیا وجود خشونت در رمان های نوجوان مناسب و قابل دفاع است؟ آیا طرح خشونت به نوعی ترویج خشونت است؟ منتقدان می گویند : بود یا نبود خشونت نیست که کتاب را مناسب یا نامناسب میکند بلکه مهم نحوه پرداختن به آن است ، پرداختن به خشونت نباید آن را پیش پا افتاده جلوه دهد یا کنش های تخریبگر را ترغیب کند.

منتقدان میگویند باید دید خشونت چه کمکی به داستان میکند آیا شخص خشونتگر از نتایج کارش آزار می بیند یا پاداش می گیرد ؟ آیا شخص خشونتگر ابراز ندامت می کند ؟آیا خشونت امری عادی و پیش پا افتاده معرفی می شود؟

آنچه ما در رمان های دیوید آلموند از طرح و توصیف خشونت میبینیم این است که آلموند سعی میکند مخاطب را با همذات پنداری با شخصیت داستان و احساس درد و رنج ناشی از خشونت به سوی کنترل خشم هدایت کند.
چرخه ی خشونت همواره در رمان های آلموند شکسته میشود ،  اوسعی میکند  نشان دهد که می توان به خشونت پایان داد .
آنچه از خشونت در کتابهای آلموند به تصویر کشیده میشود واقعیت های جهان امروز ماست ، جنگ ، مهاجران جنگی ، درگیری های نوجوانان ، خشونت های فیزیکی و کلامی همه واقعیت های غیر قابل انکاری هستند که آلموند آنها را به تصویر می کشد و حس همدردی مخاطب نوجوان را با خود همراه میکند تا او اینگونه رفتار نکند

نکته قابل توجه دیگر در رمان های آلموند کارکرد هنر  در مقابله با خشونت است، آلموند برای کاهش خشونت یا مقابله با آن از ابزار هنر استفاده می کند. در رمان آتش خوارها شخصیت های داستان با استفاده از  هنر  عکاسی و در کتاب تابستان زاغچه با هنر  نقاشی به مقابله با خشونت می روند و در کتاب وحشی میبینیم شخصیت اصلی رمان با نوشتن داستان و به پایان بردن  آن و با کنترل خشمش  از درد خود می کاهد و با تخلیه روانی موفق به حل مشکلات روحی خود می شود .

در انتها میتوان گفت چگونگی طرح خشونت و نحوه ی پرداختن به آن است که به حضور آن در کتاب های کودک و نوجوان اجازه ی بودن یا نبودن می دهد . در واقع میتوان گفت این نویسنده است که می تواند  با مهارت خود از خشونت بر علیه خشونت استفاده  کند و به کاهش خشونت در جهان امروز کمک کند./

 

منبع: خبرآنلاین

همچنین ببینید

مجموعه هفت‌جلدی «قهرمانان کربلا» توسط انتشارات کتاب پارک برای کودکان منتشرشد

مجموعه هفت‌جلدی «قهرمانان کربلا» توسط انتشارات کتاب پارک برای کودکان منتشر و راهی بازار نشر …