خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : Saturday - 25 September - 2021
0

حوزه هنری برای کودکان بیشتر سرمایه‌گذاری کند

  • 24 خرداد 1399 - 14:42
حوزه هنری برای کودکان بیشتر سرمایه‌گذاری کند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ مصطفی رحماندوست شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان با اشاره به وضعیت و سرانه مطالعه در میان کودکان گفت: متاسفانه سطح مطالعه بسیار پایین است و یکی از ایرادها و ضعف‌های ما این است که از زمان‌های خالی برای مطالعه استفاده نمی‌کنیم. وی با بیان این مطلب که امروز […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ مصطفی رحماندوست شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان با اشاره به وضعیت و سرانه مطالعه در میان کودکان گفت: متاسفانه سطح مطالعه بسیار پایین است و یکی از ایرادها و ضعف‌های ما این است که از زمان‌های خالی برای مطالعه استفاده نمی‌کنیم.

وی با بیان این مطلب که امروز با معضلی به نام استفاده بیش از اندازه از موبایل رو‌به‌رو هستیم، گفت: متاسفانه نوجوانان و جوانان در همه جا از جمله مهمانی‌ها یا حتی در اتوبوس سرشان فقط در گوشی است، اما در جوامع پیشرفته، در بسیاری از این موقعیت‌ها کتاب جایگزین گوشی‌های موبایل است.

شاعر ترانه‌های نوازش با تاکید بر این نکته که در جوامعی که به لحاظ مطالعه سرآمد هستند، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در همه جا و هر فرصت کتاب می‌خوانند گفت: البته ما هم نمونه‌های بسیار بارز و چشمگیری در این شیوه مطالعه داریم؛ به عنوان مثال استاد احمد آرام زبان فرانسه را در اتوبوس یاد گرفت.

رحماندوست با اشاره به معضل دیگر در حوزه مطالعه گفت: متاسفانه امروز سطحی‌خوانی در میان اهل مطالعه مد شده و عمیق‌خوانی فقط ویژه گروه خاص شده است؛ این نکته را هم اضافه کنم که در نگارش رمان و شعر هم سطحی‌نویسی رواج یافته است.

وی تاکید کرد: البته باید این نکته را هم بگویم که سرانه کتاب نسبت به کودکی ما بسیار بهتر شده است. به طوری که بر اساس میانگین به هر کودک با سواد سالانه دو جلد کتاب کودکانه جدید می‌رسد.

شاعر مجموعه «قصه‌های پنج انگشت» با اشاره به ترجمه‌های بسیار در حوزه کودک و نوجوان نیز گفت: مترجمان ما بهترین آثار خارجی را ترجمه می‌کنند و مقایسه کارهای متوسط ما با کارهای درجه یک خارجی کار درستی نیست. ما هم کتاب‌های بسیار خوبی داریم که در این حوزه نوشته شده است.

رحماندوست افزود: باید به صورت کلان برنامه‌ریزی کرد که ادبیات ملی و بومی خودمان گسترش پیدا کند که این البته وظیفه حوزه هنری کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری است.

وی یکی از ضعف‌های حوزه هنری را بی‌برنامگی در انتشار آثار دانست و گفت: گاهی چند سال طول می‌کشد که یک اثر در حوزه هنری منتشر شود. این ایراد بزرگی است که قطعا با رفع آن و حمایت‌های این نهاد انقلابی می‌توان شاهد اثرگذاری بالاتر آن بود./

 

منبع: شبستان

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب