جشنواره کودک و میراث فرهنگی

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به عنوان یک مجموعه دوستدار کودک همزمان با روز جهانی و هفته ملی کودک در سال ۱۳۹۸ با برگزاری نمایشگاه هایی از آثار موزه ای مرتبط با موضوع کودک و همچنین تدارک برنامه های جانبی از تاریخ ۱۳ تا ۱۹ مهرماه میزبان کودکان و دوستداران و فعالان حوزه کودک می شود.

نمایشگاه دنیای کودکی و ویژه برنامه نمایش عروسکی

موزه های مجموعه نیاوران با تنوع آثار همواره قابلیت برگزاری نمایشگاه های مناسبتی را داشته و این بار نیز کاخ اختصاصی نیاوران با برگزاری نمایشگاه “دنیای کودکی” از تاریخ ۱۶ تا ۲۳ مهر ماه مجموعه ای از اسباب بازی های موجود در مخزن این موزه را به نمایش می گذارد.

اجرای نمایش عروسکی و نقل قصه های کهن، ویژه برنامه دیگری است که این کاخ برای کودکان تدارک دیده است. این تور یک روزه ۱۶ مهر ماه همزمان با روز جهانی کودک با زمان بندی مشخص در این موزه اجرا می شود.

 نمایش کتاب های قصه و ویژه برنامه با کودکان بخوانیم

موزه کتابخانه اختصاصی نیز با دو ویژه برنامه میزبان کودکان در این هفته ملی خواهد بود. کتاب “زمانیکه پرنده زخمی شد” به زبان های فارسی، عربی و اردو و کتاب “کدوی قلقله زن” از گنجینه این موزه در این ایام برای نخستین بار به نمایش در آمده و در قالب قصه و بازی برای کودکان روایت می شود.

به همین مناسبت، قصه های این دو کتاب ۱۳ مهر ماه همزمان با اولین روز نمایش آن، برای کودکان خوانده می شود. ویژه برنامه بلندخوانی در موزه با عنوان “با کودکان بخوانیم” با هدف آشنایی بیشتر مردم با گنجینه غنی و کتاب های ارزشمند این موزه، برای دومین بار در سال جاری با همکاری ﺩﻓﺘﺮ ﮐﻮﺩﮎ ﻭ ﻧﻮﺟﻮﺍﻥ ﭘﮋﻭﻫﺸﮕﺎﻩ میراث فرهنگی و گردشگری در موزه کتابخانه نیاوران اجرا می شود.

ویژه برنامه کودک، آب، سقاخانه

موزه جهان نما نیز روز دوشنبه ۱۵ مهرماه همسو با شعار سومین روز از هفته کودک با عنوان “کودک، محیط زیست و میراث فرهنگی” با هدف آشنایی کودکان با موضوع سقاخانه با برگزاری کارگاهی ویژه کودکان ۷ تا ۱۲ سال ضمن معرفی موزه جهان نما به زبان ساده، آنها را با مفهوم آب و اهمیت آن در جهان و زندگی بشر، مسئله حفاظت از آب و تأثیر آن در معماری سنتی و زندگی روزمره آشنا می کند.

در ادامه این کارگاه، به شکل گیری سقاخانه ها در فضای شهری و فلسفه وقف آن ها برای رهگذران تشنه اشاره شده و به معرفی “سبک سقاخانه” در هنر معاصر پرداخته می شود. ساخت کلاژ و نقاشی از آموخته ها توسط کودکان، بخش پایانی این کارگاه یک روزه است.

نمایشگاه به وقت کودکی و اجرای تور همیار موزه

موزه کوشک احمدشاهی نیز مجموعه نادیده ای از لباس های عروسک موجود در مخزن مرکزی این مجموعه را از ۱۳ تا ۱۹ مهر ماه در معرض نمایش قرار می دهد.

همچنین این موزه روز پنج شنبه ۱۸ مهر ماه میزبان راهنمایان کوچک در طرحی با عنوان “همیار موزه” می شود. این برنامه ویژه کودکان ۷ تا ۱۲ سال اجرا می شود و پس از ثبت نام کودکان و ارائه آموزش های لازم به آن ها، کوشک احمدشاهی توسط کودکان برای گردشگران روایت می شود. برپایی ایستگاه نقاشی از آثار موزه ای بخش دیگری از برنامه های این موزه در این تاریخ است.

ویژه برنامه پرواز بادبادک ها

به مناسبت روز جهانی کودک ویژه برنامه پرواز بادبادک ها در تاریخ ۱۶ مهرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۶ در مجموعه نیاوران برگزار می­‌شود.

در این برنامه تفریحی- آموزشی کودکان به همراه والدین خود در مجموعه حضور پیدا کرده و ضمن ساخت و به اهتزاز در آوردن بادبادک های رنگین در آسمان، با آثار تعدادی از هنرمندان نقاش موزه های این مجموعه نیز آشنا می­شوند.

نمایشگاه قصه های کهن در هنر کودکان

نمایشگاه قصه های کهن در هنر کودکان با همکاری موزه مجازی بین المللی هنر کودک و آموزشگاه هنرهای تجسمی بادبادک از تاریخ ۱۶ تا ۱۹ مهر ماه در گالری هنر میزبان علاقه مندان است.

این نمایشگاه گروهی شامل تعداد ۹۱ اثر از آثار هنرهای تجسمی کودکان ۴ تا ۷ ساله است که بر اساس داستان ها و روایت های کهن ایران زمین، هر یک با رسانه و تکنیکی متفاوت خلق شده است. در این روند داستان هایی از اساطیر و شاهنامه برای کودکان روایت شد و آن ها درک و دریافت خود را با تخیل و تجربه زیستی خود درآمیخته و به تصویر کشیده اند.

کارگاه من و کره زمین

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در پنجمین روز از هفته‌ ملی کودک با همکاری کمیته هنرهای تجسمی ایکوم ایران کارگاه «من و کره‌ زمین» را برگزار می‌کند. کودکان دبستانی با شرکت در این برنامه در مورد تغییرات زیست محیطی می‌آموزند و نظرات خود را در قالب تولید پوستر بیان می‌کنند. «من و کره‌ زمین» صبح و بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه در ساعات ۱۰ تا ۱۲ و ۱۶ تا ۱۷ در باغ کتیبه‌ های این مجموعه اجرا می شود.

علاقه مندان و تمامی کودکان عزیز جهت دیدن این نمایشگاه ها و حضور در برنامه ها طبق زمان بندی اعلام شده بر روی پوستر می توانند از ۱۳ تا ۱۹ مهر ماه از ساعت ۸ تا ۱۶ به موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت ۱۷ فعال است./

 

منبع:ایرنا

همچنین ببینید

فراخوان مقاله درباره ” فناوری و کتاب کودک و نوجوان “

فراخوان مقاله شماره جدید «پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان» با موضوع «فناوری و کتاب کودک …