جشنواره قصه‌گویی می‌تواند از قرآن به عنوان سرمایه‌ای ملی و مذهبی در ترویج قصه‌گویی بهره ببرد

به‌گزارش خبرگزاری ایچنا؛ به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محسن هاشمی در مواجهه با واژه «قصه»، نقبی به دوران کودکی‌اش می‌زند و از خاطرات آن روزگار یاد می‌کند.

او به مناسبت برگزاری بیست‌ودومین جشنواره قصه‌گویی که از ۲۶ تا ۳۰ آذر در کانون پرورش فکری برپا شد، می‌گوید او هم اهل کتاب و قصه‌خوانی است و در کودکی کتاب «حسنک کجایی» تالیف مرحوم پرنیان، کتاب «ماهی سیاه کوچولو»ی مرحوم صمد بهرنگی و کتاب «داستان راستان» شهید مطهری جزو محبوب‌ترین‌ها برایش بوده‌اند و تاثیرات بیشتری بر روحیه و فکر او داشته‌اند. جا دارد، این کتاب‌ها به‌خصوص در شرایط امروز جامعه، تجدید چاپ و از مولفان آن‌ها تجلیل شود.

رییس شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه برگزاری رویدادهایی نظیر جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که امسال بیست‌ودومین دوره خود را برگزار کرد، در افزایش سطح فرهنگی جامعه و ترویج قصه‌گویی چطور ارزیابی می‌کند، گفت: قالب داستان و قصه‌گویی یکی از ابزارهای قدرتمند انتقال فرهنگ و ارزش‌های یک جامعه به نسل‌های بعدی و ایجاد سرگرمی و جذابیت در فضای عمومی جامعه است. به‌خصوص در جامعه ما این قالب با سنت ایرانی اسلامی، سازگاری زیادی دارد. در فرهنگ ملی، شاهنامه، کلیله ودمنه، مثنوی معنوی، گلستان و بسیاری از آثار فاخر دیگر ادبیات فارسی، بر بستر قصه‌گویی و داستان‌سرایی بنا نهاده شدند و مضامین عالی و فرهنگ اصیل ایران را در قالب داستان‌ها و قصه‌هایی جذاب به مخاطب منتقل می‌کنند و همین قصه‌گویی یکی از دلایل نفوذ و فراگیری زبان فارسی در سراسر ایران و حتی میان قومیت‌هایی شده است که زبان مادریشان فارسی نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: در ادبیات دینی و اسلامی نیز، قرآن کریم از روش داستان‌گویی و قصص، بهترین استفاده را برای انتقال پیام خود به مخاطب انجام می‌دهد و قصه‌های قرآنی، دنیایی بزرگ و تودرتو از معانی می‌سازند که متاسفانه هنوز روی این موضوع کار حرفه‌ای و هنری کافی را انجام نداده‌ایم. جشنواره قصه‌گویی می‌تواند از این سرمایه و بستر ملی و مذهبی، برای ترویج امر قصه‌گویی در جامعه و به‌ویژه برقراری ارتباط به نسل آینده به‌خوبی استفاده کند.

او در پاسخ به اینکه شورای شهر تهران در راستای برگزاری چنین جشنواره‌هایی با این اهداف فرهنگی و اجتماعی چه برنامه‌ای دارد، توضیح داد: در این باره البته باید کمیسیون فرهنگی شورای شهر  به صورت تخصصی به این موضوع پاسخ دهد، اما بهصورت اجمالی عرض می‌کنم که ما در مدیریت شهری و مجموعه شهرداری، بستری بزرگ از زیرساخت‌ها را در اختیار داریم که شامل حدود ۱۲‌میلیون مترمربع فضای فرهنگی- ورزشی است که از این میزان بیش از یک میلیون مترمربع در قالب فرهنگسراها و سراهای محلی، فضای مناسبی برای اجرای برنامه فرهنگی مانند قصه‌گویی و کارگاه‌های آموزشی داستان‌نویسی است و می‌تواند مورد استفاده علاقه‌مندان به‌خصوص تشکل‌های تخصصی این حوزه قرار گیرد.

بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی روز ۳۰ آذر به کار خود پایان داد./

همچنین ببینید

پایان اردوی ایتالیا برای نوجوانان والیبالیست

چهارمین و آخرین دیدار تدارکاتی تیم والیبال نوجوانان ایران برابر ایتالیا با برد شاگردان آرمات …