جشنواره تئاتر کودک جریان‌سازی‌ غلط می‌کند

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ مهدی فرشیدی سپهر که این روزها در مرکز تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نمایش «بی‌چیزی» را کارگردانی می‌کند و تجربه موفقیت‌آمیزی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان دارد، درباره اینکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان چقدر در این سال‌ها جریان‌ساز بوده است، گفت: «این جشنواره حتماً تأثیرات خود را داشته است و توانسته جریانات را به سمت‌وسوی موردنظر خود ببرد اما این جریان به نظرم مشکلات مختلفی را هم با خود به وجود آورده است، به‌طور مثال بیشتر، بازیگرانی جایزه دریافت می‌کنند که نمایش‌هایشان بیشتر از اینکه قصه داشته باشد از حرکات شلوغ و موزون برخوردار است و یا دکورهایی رنگی و پر حجم دارند  و اینها جریان‌سازی‌های غلط است.

وی با تأکید بر اینکه باید هنر را تبلیغ کنیم، اظهار کرد: ما نیاز داریم برای حرف زدن با کودکان ظرافت‌های زندگی را به آنها یاد بدهیم.

فرشیدی سپهر با اشاره به بخش‌های دریافت جایزه در جشنواره تصریح کرد: یکی از مشکلات جشنواره مدل داوری کلاسیک است که به رأی های مثبت و منفی تقسیم می‌شود. یا مسئله دیگر تقسیم جوایز است که در آنها دستیار کارگردان یا منشی صحنه و بخشی از عوامل یک نمایش دیده نمی‌شوند.

وی با اشاره به ویژگی جشنواره عنوان کرد: جشنواره به‌صورت موقتی می‌تواند کمک‌کننده باشد اما نیاز دارد که در طول سال گسترده شود. اگر بخواهید 5 هزار یا 10 هزار کودک و نوجوان و بزرگسال را طی یک هفته در جایی گردهم آورید تا بخندند باید گفت بله جشنواره کارکرد خود را دارد اما اگر می‌خواهید انسان‌ها با معنای زندگی روبه‌رو شوند و درباره مسائل بزرگ کودکان حرف بزنند جشنواره نمی‌تواند کاری بکند.

فرشیدی سپهر با اشاره به یکی از جشنواره‌های تئاتری عنوان کرد: عزت‌الله انتظامی زمانی دبیر جشنواره‌ای بود که هر جایزه‌ای که اهدا می‌کرد پنج دقیقه درباره چرایی و علت آن حرف می‌زد اما اکنون بیشترین چیزی که در جشنواره نیست چرایی آن است.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر مردم هم باید بتوانند بنشینند و با هم گفت‌وگو کنند، با هم مخالفت و موافقت کنند و باب بحث‌های مختلف در بگیرد.

این هنرمند تئاتر درباره لزوم چاپ نمایشنامه‌های حرفه‌ای در حوزه کودک و نوجوان اظهار کرد: نوجوانانی هستند که نمی‌دانند می‌توانند در این زمینه بنویسند و فکر می‌کنند برای کودک نوشتن یعنی پرداختن به سوژه‌هایی با محور مرغ و خروس و روباه و باید این افراد را به سمت پرورش استعدادهایشان در زمینه نوشتن سوق داد. با اندک هزینه‌ای می‌توان این کارها را به راحتی کرد و باید چنین افرادی را یافت تا بنویسند نه اینکه فقط فراخوان بدهیم و از طریق فراخوان نمایشنامه پیدا کنیم.

فرشیدی سپهر در پایان درباره آیین‌نامه که با پایان برگزاری دوره پیشین جشنواره منتشر شد درباره ضرورت آیین‌نامه‌ها بیان کرد: آیین‌نامه‌ها نشان می‌دهد کسانی زنده‌ و نسبت به جشنواره حساسند، من خوشحالم جشنواره آیین‌نامه پیدا کرده است. البته اگر آیین نامه دست و پای ما را ببندد که رشد نکنیم خوب نیست اما در کل از اینکه عده‌ای بی‌تفاوت نبوده‌ و حرفشان را ثبت کرده‌اند خوشحالم.

 بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد با شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» از 16 تا 21 آبان ماه 1398 برگزار می‌شود./

منبع:تسنیم

همچنین ببینید

تاثیرات مخرب باب اسفنجی در رشد ذهنی کودکان

در طی پژوهشی در سال ۲۰۰۴ بر روی کودکانی که کارتون «باب‌اسفنجی شلوارمکعبی» را تماشا …