جای خالی «طبیعت» در تئاتر کودک و نوجوان

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ غلامرضا محمدی که با نمایش خیابانی «مرغ درخت حتی گل‌های قالی» از مشهد در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان حضور دارد با بیان اینکه این نمایش به قصه مردی با توانایی‌ صحبت با دیگر موجودات می‌پردازد، اظهار داشت: دختری گل‌فروش در نمایش حضور دارد که حین برخورد با آن مرد، به طبیعت، گل و گیاه و جانواران علاقه‌مند می‌شود.

وی از پرداخت کم و غیرمستقیم به طبیعت در آثار نمایشی سخن گفت و افزود: باید تمرکز بیشتری به این موضوع در تئاتر کودک صورت گرفته و داستان‌های جذابی تولید شود تا بتواند اثرگذاری لازم را بر مخاطب داشته باشد.

محمدی با اشاره به ویژگی‌های اساسی تئاتر خیابانی، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نمایش خیابانی فرصت محدودی برای انتقال اهداف خود دارد، باید به صورت واضح شخصیت‌پردازی کرده و خیلی سریع به اصل مطلب برسد و در عین حال موقعیت‌های جذابی را نیز ایجاد کند تا مخاطب را پای حرف‌های خود نگه دارد.

وی با تأکید بر اینکه تئاتر خیابانی در مشهد از استقبال بالایی از سوی هنرمندان و مردم برخوردار است، گفت: سالانه شاید بیش از ۵۰ نمایش خیابانی در مشهد تولید و اجرا شود هرچند در حوزه کودک، آثار خیابانی انگشت‌شماری تولید می‌شود و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

محمدی با اشاره به تأثیر سخت‌گیری در انتخاب آثار بر حضور نمایش‌های باکیفیت در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تصریح کرد: برگزاری سالانه جشنواره باعث شده که گروه‌های نمایشی در کشور تلاش کنند تا آثار خوبی بسازند و بتوانند به جشنواره راه یابند و این موضوع اثرگذاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بر آثار نمایشی را نشان می‌دهد.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه در همدان برگزار خواهد شد./

 

منبع: مهر

همچنین ببینید

توافق نامه وزارت کشور باصندوق کودکان ملل متحد(یونیسف)

امضاء موافقتنامه همکاری با کشورهای لهستان و قرقیزستان، تفاهم نامه برگزاری مراسم اربعین میان وزارت …