خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۱۰ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 30 March - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

تولید کتب دفاع مقدس برای کودکان هنوز با شاخصه‌های مطلوب فاصله دارد

  • 28 آبان 1400 - 12:07
تولید کتب دفاع مقدس برای کودکان هنوز با شاخصه‌های مطلوب فاصله دارد
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور گفت: در تولید کتب دفاع‌ مقدس برای کودکان عقب هستیم و هنوز نتوانسته‌ایم به شاخصه‌های واقعی تولیدات کودک و نوجوان دست یابیم.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛سرهنگ پاسدار عباس بایرامیت، ضمن تبریک به مناسبت هفته کتاب به تمامی کتاب‌داران و اهالی علم و کتاب اظهار داشت: سازمان ادبیات دفاع مقدس همه استان‌ها در هفته کتاب با برنامه‌های متعدد نظیر رونمایی کتاب‌های دفاع مقدس و یا برگزاری نمایشگاه کتاب اقدام به گرامیداشت هفته کتاب کردند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور همچنین در آستانه هفته بسیج ضمن گرامیداشت این هفته گفت: تلاش می‌کنیم تا از ظرفیت حوزه فرهنگ و ادبیات در تمامی شهرستان‌ها برای معرفی کتاب‌های دفاع مقدس که سر منشأ آن بسیجیان مخلص بودند بهره‌گیری کنیم تا بتوانیم به نحو احسن هفته بسیج را پاس بداریم.

بایرامی درباره رایزنی‌های انجام شده در راستای گسترش رشته ادبیات پایداری در دانشگاه‌های کشور خاطرنشان کرد: ما برای علمی کردن موضوعات حوزه دفاع مقدس و مانایی موضوعات از نگاه پژوهشی شدیداً به محیط‌های علمی و پژوهشی حوزه‌ها و همچنین دانشگاه‌ها نیازمند هستیم.

وی تصریح کرد: از این رو از مدت‌ها پیش رشته ادبیات پایداری جزو زیرگروه رشته ادبیات دانشگاه‌ها قرار گرفت و ۴۶ دانشگاه توانستند این رشته را راه‌اندازی کنند و به عنوان گروه ادبیات پایداری این حوزه را به صورت علمی و تخصص دنبال می‌کنند البته شیوع بیماری کرونا نیز در کاهش گرایشات به این حوزه بی‌تأثیر نبوده‌ است.

بایرامی ضمن ابراز امیدواری از گسترش رشته ادبیات پایداری عنوان کرد: تصور ما این است که با منابعی که برای این رشته در حال تشکیل است در آینده شاهد تحول خوبی در این حوزه باشیم البته رشته ادبیات پایداری مانند برخی از دیگر رشته‌های دانشگاهی‌ به دلیل بازار کار دانشجویان را از خود دور می‌کند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور خاطرنشان کرد: از آن جایی که رشته ادبیات پایداری تنها در محیط‌ها و محافل خاص مورد نظر بوده و از آن استقبال می‌شود و از طرفی با توجه به اینکه این محافل نیز محدود هستند از این رو تصور دانشجویان این است که این رشته بازار کار مناسبی ندارد.

وی در مورد تعداد کتب منتشر شده حوزه دفاع مقدس در رده سنی کودکان ابراز داشت: در سازمان ادبیات دفاع مقدس در تمام استان‌ها سال گذشته بیش از ۶۰ عنوان کتاب دفاع مقدس برای رده سنی کودکان و نوجوانان تولید کردند که از لحاظ کیفی بخشی از کتاب‌ها سطح خوبی داشته و در سطح ملی هستند.

بایرامی با بیان اینکه اکنون در صدد تکثیر مناسب این کتب و بردن آن‌ها به پیشخوان عرضه کتاب هستیم گفت: بنا داریم تا با بسیاری از مجموعه‌هایی که به این عرصه متصل هستند تفاهم‌نامه مشترک امضا کنیم تا هم از این کتب استفاده کنند و هم در تولید کتب دفاع مقدس حوزه کودک نقش برجسته‌تری داشته باشند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور با اشاره به عقب‌افتادگی‌های موجود در حوزه نشر موضوعات دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان اظهار داشت: در تولید کتب دفاع‌ مقدس برای رده سنی کودک عقب هستیم و هنوز نتوانسته‌ایم به شاخصه‌های واقعی تولیدات کودک و نوجوان دست یابیم.

وی تصریح کرد: ایجاد تصویرگری‌های قوی و داستان‌سرایی‌ها و اشعار خوب که برای کودکان جاذبه داشته باشد، از جمله بحث‌های فنی و مهمی است که در شورای ادبیات کودک و نوجوان سازمان مطرح می‌کنیم تا با نظر کارشناسان این حوزه در این عرصه گام های رو به جلو برداریم.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب