توفیق انجمن سراسری فرهنگ و هنر در گرو کارِ گروهی اصناف است

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ پنجم شهریورماه‎‎ سال‌ جاری (۱۳۹۸)، بعد از بیش از یک سال کار کارشناسی، برگزاری نشست های متعدد تخصصی و گفتوگومحور با همراهی و مشارکت نمایندگان خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر و انجمن های هنرمندان مجسمه‌ساز، نویسندگان کودک و نوجوان، صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، عکاسان ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک، هنرمندان سفالگر ایران، خوشنویسان ایران، ویراستاران، داستان‌نویسان، هنرمندان نقاش و انجمن تصویرگران ایران و موافقت و امضای وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیش‌نویس تصویب‌نامه و دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های فرهنگ، هنر و رسانه کشور تهیه و به هیات دولت تقدیم و یکشنبه (۱۹ آبان‌) در جلسه هیات دولت بررسی و با اتفاق آرا تصویب شد.

بر اساس این مصوبه امکان تشکیل کانون فراگیر و سراسری فرهنگ، هنر و رسانه و کانون انجمن‌های صنفی همگن برای اولین بار پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران فراهم آمده است.

فتح‌الله فروغی‌دهکردی با اشاره به آنکه در تمامی کشورهای جهان اصناف و انجمن‌ها به عنوان زبان سخنگو، مطالبه‌گر و حلقه اتصال خانواده زیرمجموعه خود با بدنه حاکمیت هستند یادآور شد: مساله مهم آن است که در کشور ما به دلیل عدم قوانین موجود و به سامان در حوزه به رسمیت شناختن فعالیت هنرمندان به عنوان شغل در قانون کار، رویکرد فعالیت‌های صنفی در عرصه فرهنگ و هنر چندان قابل توجه و با خروجی مطلوب نبوده است.

وی ادامه داد: به همین سبب، فعالیت اصناف در حوزه فرهنگ و هنر صدایی بُرنده در راستای احقاق حق اهالی فرهنگ و هنر زیرمجموعه خود و تلاش برای تحقق مطالبات آنها از بدنه دولت و سایر نهادهای رسمی به سبب همان آسیبی که پیشتر اشاره شد، اغلب با نتیجه همراه نبوده است. همین مساله باعث شده تا شاهد چندگانگی و شقوق رفتارهای گوناگون و متعدد میان انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه در کشورمان باشیم.

به سبب همین چندگانگی رفتاری و شیوه مختلف ارتباط گیری با بدنه حاکمیت برای احقاق و مطالبه حقوق اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به واسطه فعالیت صنفی بود که لزوم شکل‌گیری چتری واحد به نام انجمن صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه از یک سال پیش میان مسئولان مطرح شد.

فروغی‌دهکردی گفت: طی این بازه زمانی یک ساله هر چهارشنبه در جلسات کارشناسی شکل‌گیری انجمن سراسری فرهنگ، هنر و رسانه حضور داشته و علاوه بر بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود، شنونده دیدگاه‌ها و نقطه نظرات دیگر نمایندگان اصناف فرهنگ هنر و رسانه در مواجهه با نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کار رفاه و امور اجتماعی و نمایندگان حقوقی آنها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت بعد از کار فشرده و یک ساله، سندی در راستای شکل‌گیری انجمن صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه تدوین شد و خوشبختانه توانست مصوبه دولت را به عینیت بخشیدن به هویت خود دریافت کند.

به گفته مدیر انتشارات شورا؛ انجمن سراسری فرهنگ، هنر و رسانه زمانی می‌تواند در اجرای فعالیت‌های خود توفیق بالایی به دست آورد که میان اصناف، انجمن ها، موسسات و بنگاه‌هایی که کار صنفی را در حوزه فرهنگ و هنر مد نظر خود قرار داده‌اند آموزشی بر راستای کارگروهی صورت گیرد.

دبیر انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان افزود: هنوز که هنوز است بسیاری از انجمن‌ها و اصناف فرهنگی و هنری حتی در یک شاخه واحد مانند حوزه ادبیات کودک و نوجوان در بسیایر از موارد قابلیت همراهی، تعامل و پذیرش آرای مختلف را با یکدیگر ندارند.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال انجمن نویسندگان با انجمن مترجمان حوزه کتاب کودک و نوجوان و هر دو این انجمن‌ها با انجمن صنفی ویراستاران و یا انجمن صنفی تصویرگران برای رسیدن به یک هدف، نظر و آرای مشترک، در بسیاری از موارد با یکدیگر مشکل دارند. این تنها در یک شاخه فرهنگی یعنی ادبیات کودک و نوجوان است. حال وقتی در یک شاخه شاهد چنین اختلاف نظرهایی باشیم برای رسیدن به موفقیت در زیر مجموعه انجمن سراسری فرهنگ هنر و رسانه اما و اگرهای متعددی وجود دارد که مهمترین آنها ابتدا آموختن کار گروهی در گرو گذشت از یک خواسته برای رسیدن به خواسته های بالاتر و هجی کردن تعامل است.

فروغی‌دهکردی تصریح کرد: در صورت محقق شدن چنین امری تردیدی وجود ندارد که فعالیت انجمن سراسری فرهنگ، هنر و رسانه برای مطالبه حقوق هنرمندان و تلاش برای بهبود وضعیت معیشتی، امنیت شغلی و توجه به حق مالکیت معنوی آثار هنری می تواند در عرصه فرهنگ و هنر کشورمان بسیار تاثیرگذار باشد./

 

منبع: ایرنا

همچنین ببینید

نمایش چهار انیمیشن ایرانی در برزیل

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از دنیای سینما ؛چهار فیلم انیمیشن از سینمای ایران …