توجه ویژه به کودک و نوجوان در نمایشگاه قرآن کریم

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ مریم قاسم احمد به بیان اهداف معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت و افزود: این معاونت برای توسعه، تعمیق و ترویج فرهنگ قرآن، وظیفه خود می‌داند که در حوزه کودک و نوجوان ورود کند. اگرچه قبل از آن هم معاونت قرآن و عترت در عرصه کودک، تلاش‌هایی کرده است،، اما در این دوره با جدیت و کاملا هدفمند، در دو حوزه کودک و نوجوان با در نظر گرفتن تفاوت‌های هردو گروه سنی کودک و نوجوان این امردنبال می‌شود.
وی گفت: اصل مهمی که ما در معاونت قرآن بسیار به آن توجه داریم، ارتباط با فضای علمی و پژوهشی کشور و استفاده از ظرفیت‌های آن با هدف غنای فعالیت‌های قرآنی این حوزه است. فضای قرآنی اگر از آخرین دستاورد‌ها و پژوهش‌های این حوزه منفک باشد دچار روزمرگی خواهد شد.
مدیر بخش کودک و نوجوان بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در این باره که فعالیت‌های حوزه کودک در چه قالبی به ظهور و بروز خواهد رسید، افزود: نگاه ما در فضای نمایشگاه قرآن این نیست که کاری تولید و نمایش داده شود و در نهایت با اتمام نمایشگاه به پایان برسد.
وی اضافه کرد: از سال گذشته در دفتر آموزش و برنامه ریزی، اقداماتی در حوزه کودک انجام داده‌ایم که بخشی از آن حتی در قالب طرحی در خصوص تحلیل مفهوم‌سازی‌های قرآنی کودکان در نمایشگاه گذشته به انجام رسید و اجرای این طرح، ضرورت راه اندازی شورای راهبری فعالیت‌های قرانی با نگاه میان رشته‌ای را دوچندان کرد.
قاسم احمد گفت: این شورا زیرنظر مستقیم معاون قرآن و عترت و متشکل از صاحبنظران حوزه‌های مختلف از جمله روانشناسی، رسانه، نشر، ادبیات و… راه اندازی شده است که به صورت کاملا علمی، فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه کودک و نوجوان را بررسی می‌کند و به شور می‌گذارد و با رویکردی میان رشته‌ای در معاونت قرآن از فعالیت‌های این بخش حمایت خواهد کرد.
وی تصریح کرد: با همین نگاه برای نمایشگاه امسال کمیته ویژه کودک و نوجوان طراحی شد که پشتوانه علمی آن همین شورا خواهد بود. یکی از مهمترین نیاز‌های این حوزه، کاربردی سازی مفاهیم اخلاقی قرآن به صورت کاملاً غیرمستقیم است.
قاسم احمد یکی از مشکلات جدی در این عرصه را ارائه آموزه‌های قرآنی به صورت کاملا مستقیم برای کودکان بیان کرد و گفت: ما برای علاقه‌مند کردن افراد و انس دادن آن‌ها با قرآن، ناگزیر از فرهنگ سازی قرآنی و کاربردی سازی مفاهیم اخلاقی قرآن در جامعه به خصوص برای کودکان و نوجوانان به عنوان آینده سازان کشور هستیم.
معاون آموزش و برنامه ریزی دفتر آموزش معاونت قرآنی وزارت ارشاد اظهار داشت: می‌کوشیم تا به صورت کاملاً غیرمستقیم در بحث فرهنگ سازی از ابزار‌های چند رسانه‌ای بهره‌مند شویم و با این نگاه به پیش برویم.
وی افزود: مسئله دیگر این است که در عرصه کودک و نوجوان، ذینفعان دیگری به عنوان اثرپذیر و اثرگذار شامل والدین، مربیان، رسانه‌ها، تولید کنندگان اسباب‌بازی و پویانمایی‌ها و … حضور دارند که در برنامه ریزی برای این حوزه باید مورد توجه جدی قرار گیرند.
قاسم احمد اظهار داشت: باید کمک کنیم تا ذینفعان حوزه کودک و نوجوان نیز در راستای شناسایی نقاط ضعف و قوت‌ها در ارتباط با مخاطب کودک و نوجوان نقش موثرتری ایفا کنند، زیرا چنین تحلیل‌هایی از محیط مرتبط با مخاطب کودک و نوجوان، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری ما را در خصوص توسعه، تعمیق و ترویج فرهنگ قرآنی، به سرانجام مطلوب خواهد رسانید.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه نیاز‌های کودکان و نوجوانان عمدتا در حوزه نیاز‌های فطری و آموزه‌های اخلاقی قابل طرح است، می‌توان همه دغدغه‌مندان این حوزه را به ارائه طرح و ایده دعوت کرد. بسیاری از افرادی که در حوزه کودک فعال هستند شاید حتی نگاهشان این نباشد که قرآنی کار کنند، اما به بخش اخلاقی و مفاهیم اخلاقی می‌پردازند که این مفاهیم در قرآن جایگاه ویژه‌ای دارد و این طیف نیز در شمار ذی نفعان عرصه فعالیت‌های قرانی کودک و نوجوان باید مورد توجه جدی قرار گیرند.
قاسم احمد درباره توجه به حفظ قرآن در مباحثی که مد نظر دارند نیز اظهار داشت: ما بحث حفظ و مباحث آموزشی را در جای خود مورد توجه قرار می‌دهیم، اما معتقدیم درخصوص کودک و نوجوان ناچاریم تاچند گام عقب‌تر برویم و به صورت مبنایی‌تر فعالیت کنیم تا خروجی آن به بحث حفظ و یادگیری قرآن برسد.
وی افزود: اگر بتوانیم فضای تعمیق مفاهیم اخلاقی قرآن و کاربردی کردن آن را در میان نسل کودک و نوجوان عملیاتی کنیم، انس با کلام خدا و حتی حفظ آن محقق می‌شود.
بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم اردیبهشت ۹۹ در مصلی تهران برگزارمی شود./

همچنین ببینید

دانش آموز آذرشهری تهدید دوران کرونایی را به فرصت تبدیل کرد

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل …