خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
1

تهدید به خودکشی در نوجوانان

  • 26 شهریور 1398 - 11:01
تهدید به خودکشی در نوجوانان

خبرگزاری ایچنا؛ برخورد صحیح با تهدید به خودکشی در نوجوانان یکی از موضوعاتی است که متخصصان بهداشت روان بر اهمیت و حساسیت آن تاکید می‌کنند. نوجوانی یکی از پرفشارترین و سخت‌ترین بحران‌های عاطفی و اجتماعی است. تهدید به خودکشی در نوجوانان نوعی فریاد کمک خواهی است که به دلیل غرور جوانی به این صورت بروز پیدا می‌کند. اگر با […]

خبرگزاری ایچنا؛

برخورد صحیح با تهدید به خودکشی در نوجوانان یکی از موضوعاتی است که متخصصان بهداشت روان بر اهمیت و حساسیت آن تاکید می‌کنند. نوجوانی یکی از پرفشارترین و سخت‌ترین بحران‌های عاطفی و اجتماعی است. تهدید به خودکشی در نوجوانان نوعی فریاد کمک خواهی است که به دلیل غرور جوانی به این صورت بروز پیدا می‌کند. اگر با نوجوانی روبرو هستید که شما را تهدید به خودکشی می‌کند، یا صحبت‌هایی می‌کند که میل به خودکشی را در او نشان می‌دهد؛ شما به نوعی نسبت به او مسئول هستید. هر صحبت و اقدام شما می‌تواند بر تصمیمی که او می‌گیرد تاثیر بگذارد، در ادامه گام‌ها و اقداماتی را جهت مقابله با این تهدیدها ذکر کرده ایم.

در مقابل تهدید به خودکشی در نوجوانان چه باید کرد؟

اگر نوجوانی شما را تهدید به خودکشی می‌کند و شما فکر می‌کنید که نوعی باج خواهی، ابراز وجود، تلاش برای اثبات خود، جرئت ورزی یا … است؛ حتی اگر حق با شما باشد، لازم است متذکر شویم که این رفتار نوعی فریاد برای کمک خواهی است. شما مناسب‌تر است که به همدلی و دوستی با این فرد بپردازید و برای جلوگیری از این اتفاق، توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید.

۱- تهدید به خودکشی در نوجوانان را جدی بگیرید

نوجوانان به دلایل زیادی ممکن است تهدید به خودکشی کنند؛ اما تعداد زیادی از آن‌ها تنها برای اثبات جدی بودن خود بر این تهدید، حرف خود را عملی کرده‌اند. نوجوانی سنی است که فرد، تصور کاملی از نتیجه رفتار خود ندارد. بنابراین سعی کنید با جدی گرفتن این تهدیدها، او را مجبور به عملی کردن اقدامش نکنید. گاه با وجود واضح بودن علائم خودکشی اطرافیان موضوع را جدی نمی‌گیرند. خودکشی یکی از علائم افسردگی نیز است که برای درمان آن نوجوان حتما باید مشاوره افسردگی دریافت نماید.

۲- به چالش نکشید

گاه برای پیدا کردن علل خودکشی در نوجوانان و یا پی بردن به احتمال انجام خودکشی اطرافیان سعی در به چالش کشیدن نوجوانان دارند. اما بهتر است در این موضوع آن‌ها را به چالش نکشید. منظور از به چالش نکشیدن او به این معناست که شما نباید تمام حرف‌های او را رد کنید و به نصیحت و بحث با او بپردازید. فراموش نکنید که اولین چیزی که او در این لحظه نیاز دارد، نوعی همدلی و تخلیه شدن است. شما با به چالش کشیدن بیش از حد و جنگ و جدال، او را عصبانی‌تر کرده و فاصله خود را با او بیشتر می‌کنید.

۳- تحریک نکنید

در نظر بعضی از افراد، نوجوانان فقط حرف‌های توخالی می‌زنند و در واقع توان عملی کردن حرف شان را هم ندارند. اما لازم است به یاد داشته باشید که هر کسی به یکباره تجربه کسب نکرده و در این راه خیلی از بزرگ ترها شما را یاری کرده‌اند. باید آگاه باشید با تحریک و عصبانی کردن نوجوان، او را به سمت رفتاری تکانشی سوق می‌دهید و ممکن است با اتفاقی غیر قابل بازگشت روبرو شوید.

۴- غیر مستقیم حرف بزنید

همانطور که می‌دانید غرور نوجوان به شما اجازه نمی‌دهد مستقیم تجربه‌های خود را در اختیار او بگذارید و با او حرف بزنید. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند که ابتدا به صورت غیر مستقیم با او صحبت را شروع کنید و صحبت را تا جایی پیش ببرید که او دلش بخواهد به شما از دردهایش بگوید. به طور مثال “بابابزرگم می‌گفت وقتی از چیزی ناراحت باشی، توو چشم هات مشخصه. ناراحتی رو نباید پنهون کرد، مشخصه، باید راجع بهش حرف زد، تو راجع به ناراحتیت با کی حرف می‌زنی؟”.

۵- اهرم باج خواهی نسازید

اینکه او را جدی بگیرید، به حرف‌هایش گوش بدهید، با او همدلی کنید و… می‌تواند به نوجوان این امکان را بدهد که از تهدید به خودکشی به عنوان یک اهرم برای رسیدن به خواسته هایش استفاده کند. بنابراین ظرافت رفتار بسیار مهم است. باید با نوجوانی که تهدید به خودکشی می‌کند، به صورت بالغانه صحبت کنید. برای او مشخص کنید اگر حرف‌ها و تهدید به خودکشی را تکرار کند، شما چطور برخورد خواهید کرد و در نهایت چه چیز نصیبش می‌شود.

۶- فضا را امن کنید

درست است که با او صحبت کرده اید و به وضعیتی نسبتا متعادل رسیده اید، اما برای اطمینان بیشتر لازم است هرگونه وسایل خطرناک مثل داروها را که نوجوان از آن‌ها برای خودکشی استفاده می‌کند، از دسترس او دور کنید. اول اینکه این وسیله‌ها می‌توانند هوس خودکشی را در نوجوان دوباره زنده کنند. دوم اینکه پیدا کردن وسیله ای برای خودکشی، فرصتی برای فکر کردن و خارج شدن از فضای احساسی می‌باشد.

۷- اقدام کنید

به کاوش بپردازید، گذشته را بررسی کنید و دلیل این رفتار نوجوان را بیابید. تهدید به خودکشی معمولا در نوجوانانی دیده می‌شود که به نوعی زیاده خواهی یا افسردگی دچار هستند. ابتلا به اختلالات روانی یا اعتیاد نیز ممکن است در این نوجوانان بروز پیدا کرده باشد. در هر صورت، هرچه سریع‌تر به اقدامات عملیِ لازم بپردازید. به یک روانشناس و مشاوره خانواده مراجعه نمائید. صبر پیشه کنید و سعی کنید بیشتر به حرف‌ها و دردودل عزیزانتان گوش بدهید.

 

تفاوت جنسیت در تهدید به خودکشی در نوجوانان

لازم است بدانید که خانم‌ها بیشتر از آقایان تهدید به خودکشی می‌کنند، اما اقدام به خودکشی موفق در آقایان شایع‌تر است. خانواده لازم است سازمان خود را حفظ کند و منبع آرامش برای نوجوان باشد. سعی نکنید همه مسائل را به تنهایی حل کنید. برای حل این بحران حتما از کمک‌های اجتماعی مثل بزرگ ترها، روان پزشک‌ها و روان شناسان استفاده نمایید./

 

منبع: هنر زندگی

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب