خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

تهدید افت تحصیلی پنهان و ترک‌تحصیل در سال‌های آینده با آموزش مجازی

  • 30 آبان 1400 - 14:06
تهدید افت تحصیلی پنهان و ترک‌تحصیل در سال‌های آینده با آموزش مجازی
۹۷۰هزار دانش‌آموز ترک تحصیل کرده‌اند؛ از سوی دیگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش از اُفت تحصیلی پنهان سخن می‌گویند که در سال‌های آینده یادگیری دانش‌آموزان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ترک تحصیل را دامن می‌زند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ نگرانی جدی از افت تحصیلی دانش‌آموزان و از سوی دیگر ترک تحصیل‌های گسترده در دوران آموزش مجازی، دو چالش‌ اصلی نظام آموزشی کشور پس از بازگشایی حضوری مدارس خواهد بود.

پیش از این، هشدارهای بسیاری درباره تعطیلی مدارس و تبعات مجازی شدن آموزش‌ها در حاشیه شهرها و مناطق محروم داده شد. دانش‌آموزان حاشیه شهرها با دور شدن از مدرسه، فرصت مناسبی را برای کار کردن به دست می‌‌آورند و مشخص نیست پس از بازگشایی مدارس چه‌تعداد از آنها حاضرند پشت نیمکت‌های مدرسه بازگردند.

علیرضا کاظمی سخنگوی وزارت آموزش و پرورش به‌تازگی از ترک تحصیل ۹۷۰ هزار دانش‌آموز خبر داده است که بر این اساس حدود ۲۱۰ هزار دانش‌آموز دوره ابتدایی و حدود ۷۶۰ هزار دانش‌آموز دوره متوسطه، ترک تحصیل کرده‌اند.

علیرضا کمره‌ای معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این باره گفت: آموزش مجازی به‌شدت کیفیت یادگیری را مورد آسیب قرار داده است و شاهد افت پنهان هستیم یعنی دانش‌آموزان در کلاس مجازی حضور داشته و در امتحانات به‌شیوه مجازی شرکت کرده‌اند و جزو تارکین تحصیل نیستند حتی نمرات دانش‌آموزان در امتحانات مجازی رشد داشته است و در برخی موارد، میانگین نمرات به‌طور غیرمنتظره‌ای رشد داشته است و در برخی دروس رشد ۵ تا ۶ نمره‌ای را شاهد هستیم اما براساس ارزیابی‌هایی که انجام دادیم، یادگیری محقق نشده است، این موضوع را افت پنهان می‌دانیم و نگرانیم در آینده یادگیری دانش‌آموزان تحت تأثیر قرار بگیرد و  ترک تحصیل دامن زده شود به‌هرحال این شرایط، آثار منفی خود را در سال‌های آینده عیان‌تر به نمایش خواهد گذاشت.

کمره‌ای همچنین در همایش تجلیل از برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره کشوری الگوهای برتر تدریس گفته است: بسترهای یادگیری مجازی با وجود همه تلاش‌های معلمان و دست‌اندرکاران آموزش و پرورش نتوانسته است شرایط مشابه آموزش و یادگیری حضوری را ایجاد کند و ادامه این روش آموزشی منجر به شکست تحصیلی خواهد شد مگر آن که به‌صورت مکمل کنار آموزش حضوری ادامه یابد.

قابل ذکر است؛ اُفت تحصیلی به‌ویژه اُفت تحصیلی پنهان، موضوعی نیست که به‌سادگی و در جریان گزارش‌های مستمر آتی ارائه شود و توجه مدیران و برنامه‌ریزان را به خود جلب کند؛ بنابراین تغییرات مدیریتی در سطوح مختلف، تمایل مدیران به دفاع از عملکرد خود، فراهم نشدن فرصت‌های مناسب برای اندیشیدن درباره افت تحصیلی، پیش‌آمدها و دغدغه‌های مختلف، ممکن است باعث غفلت و انکار موضوع افت تحصیلی شود.

یکی از موضوعات مهمی که نیاز است وزیر آینده آموزش و پرورش کنار پیگیری بازگشایی حضوری مدارس، روی آن متمرکز شود برنامه‌ریزی برای جبران افت تحصیلی دانش‌آموزان است و بهتر است روی سه گروه از دانش‌آموزان تمرکز شود؛ افرادی که نتوانستند خود را با شرایط آموزش مجازی تطبیق دهند، دانش‌آموزان دوره ابتدایی و دانش‌‌آموزان دارای پایه درسی ضعیف‌تر.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب