تقویت تفکر خلاق کودکان با این کتاب‌ها

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ انتشارات کانون پرورش فکری اخیراً سه عنوان کتاب ویژه خردسالان و کودکان منتشر کرده است. «باز هم سؤالی دارید؟» از جمله این آثار است که به قلم و تصویرگری ماری لوئیزگی، نویسنده کانادایی، و با ترجمه محبوبه نجف‌خانی منتشر شده است.

این کتاب که برای کودکان بیش از هفت سال منتشر شده است، تلاش دارد تا به برخی از پرسش‌های کودکان در این سن پاسخ دهد. نویسنده در این کتاب با طراحی‌ها و نقاشی‌های مدادی و آبرنگ و کلاژ، داستانی در دل داستانی دیگر می‌آفریند که ممکن است پاسخ سؤال‌های کودکان یا والدین آنها در مواجهه با پرسش کودکانشان باشد.

نویسنده در واقع تلاش دارد تا تفکر خلاق کودک را با ارائه داستان‌های متعدد و همچنین با مشارکت کودکان، تقویت کند. او با همکاری بعضی از شخصیت‌های مورد علاقه کتاب‌هایش، دنیایی خلق کرده است که در آن کودکان می‌توانند بخشی از قصه باشند و اجازه دهند تخیلشان دیوانه‌وار به پرواز درآید.

کتاب و ادبیات , ادبیات کودک و نوجوان , کانون پرورش فکری ,

انتشارات کانون پرورش فکری کتاب حاضر را در دو هزار و 500 نسخه و به قیمت 25 هزار تومان در اختیار کودکان و خانواده‌‌ها قرار داده است.

«خوابم یا بیدار»، نوشته سمانه صلواتی و «خانه‌ها»، نوشته طراوت جلالی فراهانی دو عنوان دیگری است که این ناشر برای گروه سنی خردسالان منتشر کرده است. این دو اثر، چهل و دومین و چهل و سومین اثر از مجموعه «قصه‌های مرغک» به شمار می‌روند.

در این دو اثر، تصویرگری برمبنای ویژگی‌ مخاطبان این رده سنی در نظر گرفته شده است؛ زیرا کودک  در این دوره  با تصاویر ارتباط بهتری برقرار می‌کند. «خوابم یا بیدار» داستان دختری به نام «گیسو» را روایت می‌کند که آرزو دارد یک گربه داشته باشد،‌ اما برایش اتفاقات جالبی رخ می‌دهد.

کتاب و ادبیات , ادبیات کودک و نوجوان , کانون پرورش فکری ,

همچنین نویسنده در کتاب «خانه‌ها» تلاش دارد تا با مشارکت دادن کودکان، قصه‌‌های کوتاهی را درباره یک گربه روایت کند. در مقدمه‌ای کوتاه بر کتاب «خانه‌ها» می‌خوانیم: ما که ممکن است پدر، مادر، خواهر، برادر، مربی و … باشیم، می توانیم با کودکانمان داستان بگوییم. داستان گفتن، راه سخن گفتن و گفت‌وگو را باز می‌کند. گفت‌وگو به شنیدن، تمرکز، قضاوت و تفکر انتقادی، تفکر خلاق و … کمک می‌کند.

کتابخانه‌ها، داستانی بدون متن است؛ اما در دل کتاب، در هر صفحه، خانه‌ای است که هر خانه داستانی دارد…

کتاب و ادبیات , ادبیات کودک و نوجوان , کانون پرورش فکری ,

معرفی واژگان جدید، رعایت ساده‌نویسی و جملات کوتاه، توجه به رنگ، اشکال و مفاهیم متضاد، تصویری و بدون متن، ترغیب به بازی‌های مشارکتی، تقویت حواس پنج‌گانه، برآورده کردن حس کنجکاوی، مهارت‌های ارتباطی بین اشیا و کلمات و لذت‌بخش بودن از مهم‌ترین ویژگی‌های این دو اثر است.

انتشارات کانون پرورش فکری کتاب «خوابم یا بیدار» را در دو هزار و 500 نسخه و به قیمت 15 هزار تومان و کتاب «خانه‌ها» را نیز در دو هزار و 500 نسخه و به قیمت 8 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان به کتاب قرار داده است./

 

منبع: تسنیم

همچنین ببینید

نمایش چهار انیمیشن ایرانی در برزیل

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از دنیای سینما ؛چهار فیلم انیمیشن از سینمای ایران …