تشریح وضعیت سلامت دانش‌آموزان

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، وضعیت سلامت دانش‌آموزان را تشریح کرد.


به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ دکتر شهرام رفیعی فر گفت: بسیاری از بیماری های قلبی و سرطان‌هایی که عامل مرگ و میر بزرگسالان هستند، ناشی از رفتارهای پرخطر نظیر استعمال دخانیات، کم تحرکی، تغذیه ناسالم و … است که معمولا از دوران کودکی و نوجوانی شروع شده و شکل گرفته اند و می توانند زمینه را برای بروز این بیماریهای مرگبار در بزرگسالی فراهم کنند.

وی افزود: رفتارهای پرخطر، سلامت را تهدید می‌کنند و می توانند موجب آسیب، بیماری و مرگ نابهنگام شوند. بیشتر رفتارهای پرخطر در این ویژگی‌ها اشتراک دارند که در دوران نوجوانی شروع می شوند، عوارض و عواقب بهداشتی، آموزشی و اجتماعی توامان دارند، قابل پیشگیری هستند و در دوران جوانی ادامه پیدا می‌کنند.

وی بیان کرد: بررسی انجام شده در خصوص وضعیت سلامت دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۴ – ۱۳۹۳ نشان داد که از هر ۱۰ دانش آموز تقریبا یک نفر دارای اضافه وزن( ۴.۹ درصد) بیش از یک نفر چاق (۴ . ۱۱ درصد) و دو نفر چاقی شکمی (۱ . ۲۱ درصد) داشتند. میزان چربی خون بالا (تری گلیسیرید) نیز ۷ . ۲۷ درصد بود.

وی ادامه داد: به عبارتی بیش از یک چهارم دانش آموزان دارای چربی خون بالا بودند. یک چهارم دانش آموزان (۹ . ۲۴ درصد) روزانه مسواک نمی‌زدند. بیش از یک چهارم ( ۵ . ۲۷ درصد) حداقل یک بار در هفته میان وعده‌های غذایی ناسالم مصرف می‌کردند و از هر ۱۰ نفر بیش از یک نفر ( ۵ . ۱۱ درصد) به صورت روزانه سوسیس، کالباس، پیتزا و همبرگر مصرف می‌کردند.

رفیعی‌فر گفت: از هر ۱۰ نفر فقط ۶ نفر ( ۶۰ درصد) روزانه میوه و ۳ نفر سبزی ( ۳۲ درصد) مصرف می‌کردند.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: از هر ۱۰ نفر ۸ نفر فعالیت بدنی حداقل به مدت نیم ساعت در روز نداشتند. این در حالی است که میزان استاندارد فعالیت بدنی در این گروه سنی روزانه حداقل یک ساعت است.

وی تصریح کرد: با توجه به شیوع بالای عوامل خطرساز در بین گروه سنی کودکان و نوجوانان کشورمان و اهمیت پیشگیری از بیماری‌ها، توانمندسازی دانش آموزان برای مراقبت از سلامت خود و دیگران امری ضروری است. به همین منظور از سال ۱۳۹۳ تفاهم نامه و توافق نامه اجرایی ارتقای سلامت مدارس بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش منعقد شد.

بنابر اعلام وبدا، وی افزود: از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه تالیف کتاب درسی سلامت و بهداشت در زمینه ارتقای سلامت دانش آموزان و پیشگیری از رفتارهای پر خطر و آسیب‌های اجتماعی در مدارس و کمک به توانمندسازی دانش آموزان، اولیای مدارس، معلمان و دبیران برای ارتقای سلامت دانش آموزان است که تدریس آن از سال تحصیلی ۹۸ – ۱۳۹۷ آغاز شد.

وی بیان داشت: این کتاب برای پایه دوازدهم کلیه رشته‌های تحصیلی با همت سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت وزارت بهداشت و با مشارکت مراکز/ دفاتر و ادارات حوزه معاونت بهداشت و سازمان اورژانس این وزارتخانه آماده شده است. محتوای کتاب با رویکرد پیشگیری و خودمراقبتی برای ۴۰ ساعت آموزشی در ۲۰ هفته در نظر گرفته شده است./

 

منبع:ایسنا

همچنین ببینید

فعالیت مهدهای کودک رامسر تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛رییس شبکه بهداشت و درمان رامسر با نامطلوب ارزیابی کردن اجرای …