تشریح دلایل دیر رسیدن کتاب درسی به دست برخی دانش آموزان

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ علی باقرزاده معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در خصوص کم و کسری های کتاب درسی با گذشت یک هفته از آغاز سال تحصیلی و گلایه برخی خانواده ها در این زمینه گفت: پایه های اول تا ششم ابتدایی و متوسطه دوم در تمام شاخه ها و رشته ها سفارش کتاب هایشان به صورت اینترنتی در سامانه سناد صورت گرفته است. بنا بر این کسانی می توانند کتاب بگیرند که در مدرسه ثبت نام کرده باشند و بعد می توانند در سامانه سناد ثبت سفارش کتاب کنند و اگر ثبت نام کسی در مدرسه قطعی نشده باشد این امکان برایش وجود ندارد.

وی ادامه داد: پایه های متوسطه اول کتاب هایشان از طریق نمایندگی های توزیع کتاب صورت گرفته است و یک آمار اولیه استان ها درباره میزان تقاضای کتاب دادند که بنا بر آن آمار ما کتاب در اختیار نمایندگی ها گذاشتیم تا در اختیار دانش آموزان بگذارند. ممکن است یک نماینده برای دو هزار دانش آموز تقاضای کتاب داده باشد و کتاب برده باشد اما به هر دلیل ۲ هزار و ۵۰۰ مراجعه کننده داشته باشد و وقتی والدین مراجعه می کنند فکر می کنند کتاب نیست در حالیکه می توانند به نمایندگی دیگری مراجعه کنند و کتاب تهیه کنند چون ما مازاد بر برآورد دانش آموزی کتاب در سطح کشور توزیع کرده ایم و پیش بینی ۷ تا ۱۰ درصدی جا به جایی دانش آموزان را هم کرده ایم.

باقرزاده در ادامه توضیح داد: کسانی که در سامانه ثبت نام کرده اند باید از طریق منطقه کتاب ها به مدرسه برود و از آنجا کتاب هایشان را دریافت کنند. تنها در پایه دهم که بحث انتخاب رشته مطرح است، بخشی از دانش آموزان مدعی هستند کتاب برایشان در مدرسه تهیه نشده است که این به دلیل ثبت نامشان در شهریورماه است. قاعدتا وقتی ثبت نام می کنند آمار بیرون می آید که در رشته های مختلف نظری و فنی حرفه ای و کار و دانش چه تعداد دقیق دانش آموز ثبت نام کرده اند و برخی به دلیل اصلاح هدایت تحصیلیشان ثبت نامشان به شهریور موکول می شود.

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان کرد: البته ما بر اساس یک الگوریتم کتاب ها را برای هر پایه به تعداد کافی تولید می کنیم ولی توزیع آنها به بعد از ثبت نام موکول می شود. طبق تفاوت آمارها مقداری در توزیع استان به منطقه و منطقه به مدرسه ممکن است در این پایه مشکلاتی داشته باشیم. مثلا برآورد ما این بوده که ۳۰ درصد دانش آموزان می روند رشته های فنی اما الان ۴۰ درصد رفته اند و در شاخه فنی و حرفه ای عمده مشکل ما وجود دارد. اما بسیاری مواقع این مدرسه یا منطقه است که در توزیع دیر اقدام می کند و کتاب دیر به دست بچه ها می رسد. مثلا ۵ دانش آموز جدید در مدرسه ثبت نام کرده اند و هنوز مدیر به منطقه نرفته تا کتاب آنها را تحویل بگیرد و همه ایت تاخیرها به حساب ما نوشته می شود.

وی اظهار کرد: من با اطمینان می گویم که کتاب درسی به اندازه کافی تامین شده است ولی اختلالاتی در سیستم توزیع وجود داشته است. البته تنها کتاب درسی مدیریت خانواده و سبک زندگی را ما دیرتر تولید کردیم که به دلیل آن بود که مولفین دیر به ما کتاب را دادند ولی در حال حاضر در باقی رشته ها و درس ها نباید در مدرسه ای دانش آموزی کتاب نداشته باشد.

باقرزاده در پایان درباره توزیع کتاب های درسی اقلیت های دینی نیز گفت: کتاب های اقلیت های دینی را خود آنها تولید می کنند و ما توزیع آن را انجام می دهیم. ممکن است در مدرسه ای دانش آموزی از اهل سنت باشد که مدرسه نمی دانسته و مثلا کتاب ضمیمه دینی که باید داشته باشد به دستش نرسیده باشد که بلافاصله تامین شده و به دستشان رسیده است./

منبع: مهر

همچنین ببینید

شناسایی قابلیت‌ها و تاب آوری دانش آموزان

وزبر آموزش و پرورش با اشاره به کسب قابلیت‌ها و مهارت‌هایی نظیر “هوش هیجانی” برای …