تشریح حقوق کودکان در کتاب «حق دارم کودک باشم»

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ در سال 1989 رهبران کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیمان‌نامه حقوق کودک را به تصویب رساندند. این قانون حمایت ویژه از حقوق کودکان را به رسمیت می‌شناسد. این پیمان‌نامه از 54 ماده تشکیل شده و هرماده توصیف حقی است که دولت‌ها و افراد وظیفه دارند به آن‌ها احترام بگذارند و به آن‌ها عمل کنند. تا کنون 193 کشور به این پیمان‌نامه پیوسته‌اند.

کتاب «حق دارم کودک باشم» نوشته آلن سر و تصویرگری ائرلیا فرانتی که با ترجمه مهناز کاظمی از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی منتشر شده، مقدمه‌ای برای درک مفهوم حقوق بشر است، به‌ویژه حقوق کودکان آن‌گونه که در پیمان‌نامه حقوق کودک سازمان ملل متحد تشریح شده است. این کتاب خلاصه‌ای از این پیمان‌نامه را شرح می‌دهد و فهرست 193 کشوری را که به آن پیوسته‌اند، برمی‌شمرد.

همه بچه‌های دنیا حقوقی دارند، آن‌ها حق دارند از این حقوق آگاه باشند و درباره آن صحبت کنند. این کتاب زمزمه شاعرانه حقوق برای کودکان است و به زبان کودکان از حقوق و مسئولیت‌شان می‌گوید و برای‌شان توضیح می‌دهد که داشتن حق یعنی چه؛ از داشتن حق غذا و آب و سرپناه گرفته تا حق رفتن به مدرسه و داشتن محیطی عاری از خشونت و تنفس در هوای پاک.

همه کوکان فارغ از هر رنگ و نژاد و جنسیت و محل تولد و زندگی، حق یکسانی دارند. همه آن‌ها حق دارند در خانواده‌ای سالم رشد کنند، غذای کافی و آب تمیز داشته باشند، به مدرسه بروند و بیاموزند، از خطرها و جنگ دور باشند، شادی کنند و صلح و دوستی را یاد بگیرند.

آلن سر، یک معلم سابق مهدکودک است که از دانش‌آموزان خردسالش برای نوشتن کتاب‌های کودکان الهام گرفته است، او بیش از 100 عنوان کتاب منتشر کرده که بسیاری از آن‌ها به سایر زبان‌ها ترجمه شده‌اند. او درسال 1996 موسسه انتشاراتی فرانسوی به نام «خیابان جهان» را تاسیس کرد که هدفش ارائه کتاب‌هایی است که به کودکان امکان پرسش و تفکر در جهان را می‌دهد.

علاوه بر اینکه آلن سر، به شکل مستقیم و قابل فهم با دانش‌آموزان خردسالش صحبت می‌کند، تصاویر پرجنب‌وجوش ائرلیا فراتنی نیز در این کتاب، به اهمیت توجه به حقوق کودکان افزوده است. هنر نوآورانه و رنگارنگ او الهام گرفته از ریشه‌های کاتالونیا و سفرهایش به آفریقا و آسیا و امریکای جنوبی است. او بیش از 40 کتاب تصویرگری کرده که در سراسر جهان منتشر شده‌اند، همچنین نمایشگاه‌هایی در فرانسه و انگلستان برگزار کرده است.

بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی (طوطی)، کتاب «حق دارم کودک باشم» را با شمارگان دو هزار نسخه و قیمت 250 هزار ریال منتشر کرده است./

 

منبع: ایبنا

همچنین ببینید

اجرای طرح ملی شنبه های کتاب در مساجد

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛ناهیدی فرد گفت: اجرای طرح ملی شنبه های کتاب مساجد، منجر …